Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Dotazy na výpisy z usnesení rady obce

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hrádková
Anonymní

PříspěvekZaslal: pá květen 02, 2003 1:31 am    Předmět: Dotazy na výpisy z usnesení rady obce Odpovědět s citátem

Dobrý den, mám dva dotazy: Podle zákona o obcích má občan právo nahlédnout do usnesení rady obce a dělat si výpisy.
1. Když přijdu na úřad, není přítomna sekretářka, zápisy nejsou k dispozici a je mi řečeno, že mám přijít jindy.
2. Mohu si, místo pracných výpisků (neovládám těsnopis) a úřednice na mě shlíží, kdy už vypadnu, si usnesení vyfotografovat svým fotoaparátem?
3. Jeden občan našeho města nemá ruce, jen protézy. Jak on si má dělat výpisy, když nemůže psát?
4. Když mi na radnici odmítli poskytnout informace, poslala jsem odvolání radě města a ta mi dosud nbeodpověděla a obávám se, že mi neodpoví vůbec. Jak mám v tom případě postupovat?
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: so červen 14, 2003 6:22 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

k bodu 1.

Občan obce má právo na nahlédnutí bez jakéhokoliv časového omezení, v zásadě však v pracovní době úřadu. Situace se zkomplikovala novelizací zákona o obcích z r. 2002, která v zákoně o obcích v rozporu s Ústavou připojila, že zápis jednání rady je k nahlédnutí členu zastupitelstva. To však nevylučuje nahlédnutí i jiných osob, pouze za trochu odlišného režimu. Zároveň totiž platí možnost každého občana seznámit se s informacemi, a to i nahlédnutím. To, co popisujete, je porušení zákona. Je však pravdou, že na menších obcích se mlčky předpokládá rozumná dohoda o čase a technickém způsobu zpřístupnění informací.

k bodu 2.

Nejen že si samozřejmě můžete usnesení vyfotografovat, ale máte také právo na kopii, a úřad, pokud má kopírovací zařízení, je povinen Vám kopii udělat. Může za ní požadovat úhradu v běžné výši, např. do 3 Kč za stránku. Toto právo máte na základě zákona č. 106/99 Sb., tj. ne na základě zákona o obcích.

k bodu 3.

Odpověď vyplývá z předchozího - má právo na kopii.

k bodu 4.

Pokud obec neodpověděla, je třeba se do 14 dnů od okamžiku, kdy jste měla odpověď dostat, tj. 15 dnů po podání žádosti, podat odvolání (to jste již učinila). Pokud ani na to nebude reakce do 15 dnů, je třeba podat žalobu (do 2 měsíců od marného uplynutí lhůty). Pokud nám zašlete kopie své žádosti a odvolání, pokusíme se zprostředkovat Vám právní pomoc při této žalobě.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: