Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Petice - zaslání nebo jen nahlížení ?

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mgr. Martina Vaškových

PříspěvekZaslal: st březen 13, 2002 12:00 pm    Předmět: Petice - zaslání nebo jen nahlížení ? Odpovědět s citátem

Vážení,

poslala jsem Radě vlády pro národnostní menšiny dotaz e-mailem, jak byl zvolen a kým navržen člen Rady vlády pro národnostní menšiny MUDr. Mario Džunev. Sekretariát rady vlády odpověděl, že jej navrhlo sdružení Vazraždane a podpořen byl peticí tohoto sdružení (ačkoli celá bulharská menšina v ČR o tomto neví a navrhovala někoho jiného). Požádala jsem tedy o zaslání fotokopie petice, sekretariát odpověděl, že si mohu přijet nahlédnout. Domnívám se, že mám právo na zaslání petice, alespoň v podobě, ve které to zákon umožňuje. Jaký byste mi poradili další postup?

Navrhovala bych do zákona dát sankce, upřesnit jeho terminologii a určit dohlížecí orgán.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: st březen 13, 2002 4:11 pm    Předmět: Odpověď na: Petice - zaslání nebo jen nahlížení ? Odpovědět s citátem

Z Vašeho dotazu nevyplývá, kdy a jak byla vaše žádost podána (lhůty, přesné formulace). Doporučuji tedy požádat nyní například takto:

Doplňuji svoji žádost o informaci ze dne ... takto:

V souvislosti s mojí předchozí žádostí, na níž jste mi sdělili, že je možno osobně nahlédnout do požadované petice a tím získat požadovanou informaci, si dovoluji požádat, aby mi informace byla poskytnuta formou fotokopie této petice a zaslána poštou. Tato forma poskytnutí informace se opírá o ustanovení § 14 odst. 3 písm. c) zákona č. 106/99 Sb, kde se uvádí, že povinný subjekt poskytne informaci písemně, nahlédnutím do spisu, včetně možnosti pořídit kopii...

Z uvedeného zákona dále vyplývá, že poskytováním informací se míní též praktická stránka, nikoli jen teoretické umožnění přístupu k informaci. Praktické překážky pro přístup k informacím, nejsou-li nijak věcně odůvodněny, představují ve skutečnosti stejné odpírání přístupu, jako rozhodnutí o odepření informace.

Jak konstatoval krajský soud v Českých Budějovicích v rozsudku v kauze Sdružení občanů Jindřiše vs. starosta obce Rodvínov, "Vyžadování kopií konkrétních písemností má oporu v ustanovení § 14 odst. 3 písm. c) zákona, proto bylo povinností obecního úřadu...kopie vydat" a dále "Jestliže žalovaný žádosti nevyhověl, byl povinen vydat o tom podle § 15 odst. 1 zákona rozhodnutí".

Vzhledem k tomu, že § 17 odst. 1 uvedeného zákona výslovně předpokládá také odesílání informací žadateli, a vzhledem k tomu, že jste mi nesdělili žádný věcný důvod, proč by tento postup nebyl v tomto případě možný, ani jste v této věci nijak nerozhodli dle § 15 uvedeného zákona, předpokládám, že mi na základě této doplněné a opakované žádosti bude požadovaná informace zaslána, přičemž poštovné a kopírování uhradím.

Pro případ, že není možné postupovat na základě původní žádosti, podávám tímto opětovně žádost o informaci: (uveďte znovu předmět žádosti) a to formou poskytnutí kopie uvedené petice a jejího zaslání poštou na adresu:... a to na základě ustanovení § 14 odst. 3 písm. c) zákona č. 106/99 Sb.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: