Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

činnost kontrolního výboru

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PV23



Založen: 13. 10. 2014
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: pá listopad 14, 2014 8:32 am    Předmět: činnost kontrolního výboru Odpovědět s citátem

1) Je kontrolní výbor oprávněn vyřizovat stížnosti a připomínky občanů, pokud jsou mu přímo adresovány, nebo je musí postoupit k vyřízení zastupitelstvu?

Nic konkrétního jsme zatím neřešili, jen připravujeme oficiální Statut kontrolního výboru a jde o to, zda tam tento bod můžeme jako předmět činnosti KV zakotvit.
Konkrétní situaci bych si dokázal představit tak, že občan, který se nemůže domoci reakce na stížnost adresované starostovi, se se svou žádostí obrátí přímo na KV. Nebo svou připomínku adresovat rovnou KV, třeba proto, že si myslí, že KV bude jeho připomínku/stížnost řešit rychleji než ZO.

2) v zákonu o obcích není nikde psáno, zda má KV nahlašovat svou kontrolu předem. Například chce-li provést kontrolu usnesení ZO za posledních šest měsíců, myslím, že není třeba nic hlásit dopoředu, protože předložení těchto dokumentů nevyžaduje žádný časově namáhavý výkon, zvlášť ne v úředních hodinách. Nebo kontrola seznamu dokumentů zveřejněných na úřední desce = předložení jednoho sešitu. Co si o tom myslíte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p.pohunek



Založen: 10. 10. 2011
Příspěvky: 108

PříspěvekZaslal: st listopad 19, 2014 7:49 pm    Předmět: Re: činnost kontrolního výboru Odpovědět s citátem

Nic nahlašovat nemusíte - povětšinou jsou stejně naježení, že někdo něco chce.

To bych spíše řešil mimo písemnou úpravu a to tak, že jeden konkrétní zastupitel podá podnět KV (klidně člen KV) a KV je povinností věc prověřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: pá listopad 21, 2014 10:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

citace:
§ 119 odst. 3 zákona o obcích:

Kontrolní výbor
a) kontroluje plnění usnesení zastupitelstva obce a rady obce, je-li zřízena,

b) kontroluje dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti,

c) plní další kontrolní úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo obce.

Z toho plyne, že z vlastní iniciativy může kontrolovat to, co je v bodech a) a b), a další věci jen na základě pověření zastupitelstvem. Stížnosti zřetelně nespadají pod body a) a b).

Stížnosti (pouze určitého typu) tedy může kontrolní výbor řešit pouze na základě pověření zastupitelstvem.

Kontrolní výbor nemůže projednávat stížnosti, které spadají pod režim správního řádu (podle § 175 SpŘ).

I jiné případy řešení stížnosti mohou spadat pod režim, který je již zákonem upraven trochu jinak. Například Stanovisko odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra č. 11/2010 uvádí:
"V případě, že obsah stížnosti směřuje do oblasti výkonu samostatné působnosti obce a nejde-li o výše uvedenou možnost, je třeba postupovat podle pravidel pro přijímání a vyřizování petic a stížností, k jejichž vydání je příslušná rada obce [§ 102 odst. 2 písm. n) zákona o obcích], popř. v obcích, kde se rada obce nevolí, starosta (nevyhradí-li si tuto pravomoc samo zastupitelstvo obce). Jedná-li se o obec, která nevydala pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností, a je-li podatelem stížnosti
některá z osob oprávněných dle § 16, příp. § 17 zákona o obcích, postupuje se při vyřízení takové stížnosti (jakožto žádosti o projednání konkrétní záležitosti v samostatné působnosti zastupitelstvem obce) v režimu § 16 odst. 2 písm. f) zákona o obcích, podle kterého platí, že občan obce, který dosáhl věku 18 let, má právo požadovat projednání určité záležitosti v oblasti samostatné působnosti radou obce nebo zastupitelstvem obce;"


Jelikož dotaz překračuje rozsah této poradny (netýká se otevřenosti veřejné správy, ale kompetence orgánu zastuptielstva obce), v dalším doporučuji výše uvedené stanovisko (http://www.mvcr.cz/soubor/11-2010-pdf.aspx), případně další zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PV23



Založen: 13. 10. 2014
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: so listopad 22, 2014 3:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pane Kužílku, děkuji za odpověď.
A jak se prosím díváte na můj druhý dotaz?
2) v zákonu o obcích není nikde psáno, zda má KV nahlašovat svou kontrolu předem. Například chce-li provést kontrolu usnesení ZO za posledních šest měsíců, myslím, že není třeba nic hlásit dopoředu, protože předložení těchto dokumentů nevyžaduje žádný časově namáhavý výkon, zvlášť ne v úředních hodinách. Nebo kontrola seznamu dokumentů zveřejněných na úřední desce = předložení jednoho sešitu. Co si o tom myslíte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: so prosinec 06, 2014 5:04 pm    Předmět: činnost kontrolního výboru Odpovědět s citátem

Domnívám se, že tyto podrobnosti má upravit jednací řád výboru. Pokud to neupravuje, je jistě možné provést kontrolu i bez upozornění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group