Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Jednání rady s účastí všech zastupitelů

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
karelz

PříspěvekZaslal: út listopad 11, 2014 10:16 pm    Předmět: Jednání rady s účastí všech zastupitelů Odpovědět s citátem

Dobrý den,

na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva v naší obci, které proběhlo 6.11.2014, přijalo po debatě o přípravě rozpočtu na rok 2015 zastupitelstvo usnesení, kterým ukládá radě obce přizvat na jednání o návrhu rozpočtu všechny zastupitele.

Po zasedání jsem napsal starostovi e-mail, ve kterém jsem ho požádal o zveřejnění termínu a místa schůze s tím, že se domnívám, že ve skutečnosti půjde o jednání zastupitelstva a tudíž má být veřejné.
Starosta mi odpověděl, že jedná v souladu s usnesením zastupitelstva a v souladu se zákonem o obcích, podle kterého je jednání rady neveřejné a rada může přizvat dalšího člena zastupitelstva a jiné osoby.

Na to jsem reagoval tím, že není důležité, jak se formálně schůze nazývá, když vykazuje ve skutečnosti znaky jednání zastupitelstva a tedy má být veřejné. A poslal mu v příloze na podporu mého názoru Stanovisko č. 1/2008 odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra a vaše Desatero, díl 6.

Starosta v poslední reakci odpověděl, že zastupitelé slibovali, že se budou řídit zákony a že není na jeho uvážení, jestli schůze rady je vlastně zasedáním zastupitelstva a že vůbec nejde o formální pojmenování, ale o dodržení zákona. A že si mám nastudovat předpisy.

Rád bych se zeptal, co si o tom myslíte.
Vaše desatero i výše zmíněné stanovisko č. 1/2008 se týká spíše pracovních porad zastupitelů a nikde jsem nenašel, jak je to v případě jednání rady, na kterou budou přizváni všichni zastupitelé. Lze takové jednání považovat za zasedání zastupitelstva a požadovat jeho veřejnost, nebo má přednost ustanovení téhož zákona (o obcích), podle kterého je jednání rady neveřejné?

Děkuji za odpověď, rád bych znal názor někoho třetího.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2014 1:10 pm    Předmět: Jednání rady s účastí všech zastupitelů Odpovědět s citátem

Podle mého názoru jde stále o jednání rady. Situace, kdy rada přizve na své určité jednání další okruh osob, je přímo v zákoně upravena. Nelze tedy obcházet zákon tím, že když přizve všechny členy zastupitelstva, stane se tím toto jednání jednáním zastupitelstva. To by totiž najednou znamenalo, že by zastupitelé, kteří byli k jednání rady toliko přizváni, tedy bez práva vystupovat, předkládat návrhy a hlasovat, tato oprávnění získali.

Navíc by se tak ztratila odpovědnost rady za přípravu rozpočtu, čili i politická odpovědnost jejích členů.

Myslím tedy, že starosta má pravdu. Už jen ochota takto otevřít jednání rady pro zastupitele je dobrá.

Na okraj dodávám, že zastupitelstvo nemohlo radě takový úkol uložit, protože je to v rozporu se zákonem. Ze zákona je jednání rady neveřejné, a pouze rada sama může někoho přizvat. Od zastupitelstva to tedy mohlo být toliko doporučení či "žádost", ale nikoli uložení povinnosti.
karelz

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2014 4:37 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji za odpověď.

Uvědomil jsem si až teď, že jsem neuvedl, že nejsem zastupitelem a komunikoval jsem o tom se starostou z pozice občana. Čili nešlo o snahu zastupitelstva udělat jednání rady veřejné, ale o moji snahu jako občana, aby veřejnost měla na toto jednání přístup. Zastupitelé tam nebudou jistě jen tak sedět a přihlížet, nepochybně se budou k tvorbě rozpočtu nějak vyjadřovat.
A to jsem chtěl sledovat.

Pokud jde o přesnou formulaci usnesení, zatím ji neznám, nebyl dosud zveřejněn zápis. Ale pokud mne paměť neklame, nešlo o žádost ale skutečně o uložení povinnosti.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: