Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Odůvodnění hlasování

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Don

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2014 3:06 pm    Předmět: Odůvodnění hlasování Odpovědět s citátem

Přeji pěkný den,
zajímá mě, zda mají občané právo znát odůvodnění hlasování jednotlivých zastupitelů. Například při veřejné volbě starosty města, mohu požádat jednotlivé zastupitele aby sdělili proč hlasovali tak jak hlasovali? Přišel jsem na 1.jednání zastupitelstva a všichni jenom zvedali ruce, jako by to měli předem nacvičené a nikdo ani neřekl svůj názor, nebo proč hlasovali zrovna pro toho apod. Tudíž jsem tam chodil zbytečně, protože jsem se nic "extra nedozvěděl" a možnost k vyjádření jsme dostali až bylo po všem.

Předem děkuji za odpověď.
Doufám, že bude potěšující a že z nich budu moci "vymámit" jejich odůvodnění. :)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PV23

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2014 4:37 pm    Předmět: Re: Odůvodnění hlasu Odpovědět s citátem

Budiž vám útěchou, že nejste sám... Na ustavujícím zasedání jsem si připadal jako na vykonstruovaném komunistickém procesu - karty předem rozdány a dohodnuty, ti, kdo k této dohodě předem přizváni nebyli, samozřejmě hlasovali jinak. Ale nic s tím nenaděláte, tak to u nás chodí. Přecházíme do opozice!
Don

PříspěvekZaslal: út listopad 04, 2014 10:30 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

A nebylo by ve veřejném zájmu, aby občané znali důvod proč "jejich" zastupitelé hlasovali právě tak? Vždyť jsou tam kvůli (a také díky) nám tak by nám mohli vysvětlit proč tak za nás hlasují. Je to špatné, protože starosta je má pod palcem (tomu dal to, tomu zas tohle) a oni skáčou tak jak káže, protože proti němu nikdo nepůjde, když mu dal např. byt, nebo přislíbil peníze na jeho činnost. On jim řekl jak mají hlasovat (měli to hezky napsané) a pak pouze přišli a zvedali ruce podle seznamu... A občané jen čumí na to jejich divadýlko. Tudíž zeptat se jich mohu, ovšem nemusí mi odpovědět (kvůli pochybnostem jsme začali zastupitelstva nahrávat, ale je to zbytečné když nám k tomu nikdo nic neřekne).

Btw opozice nemá šanci, protože se všichni bojí jít proti němu, protože každému, kdo se o to pokusil dělal ze života peklo, podvůdky atak. jen pár odvážlivců do toho šlo. Ale má velký vliv na důchodce, to jsou samé výlety, koncerty, sandálové bály a 2 domovy pro starší lidi...
PV23

PříspěvekZaslal: st listopad 05, 2014 8:35 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Nebudu házet flintu do žita. Když by si to takhle řekl každý, pak nemá smysl dělat vůbec nic. Jsem v zastupitelstvu díky těm, kdo mě zvolili a dali mi svou důvěru. Možná idealismus, ale zatím jsem o iluze nepřišel.
Nápad s nahráváním je dobrý, když nic jiného, aspoň si pak každý může poslechnout, o čem se na ZO jedná.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2014 5:10 am    Předmět: Odůvodnění hlasování Odpovědět s citátem

Zákon o obcích ani jiný předpis neukládá členům zastupitelstva odůvodňovat svá hlasování. To se považuje za součást politického procesu, za jehož transparentnost nesou zastupitelé pouze politickou odpovědnost, tedy to, že by voliči měli příště volit jen ty, kteří svá rozhodnutí nějak srozumitelně vysvětlují.

V mnoha obcích a městech se teprve po jednom či dvou volebních obdobích podařilo změnit dosavadní "neprůhledné" či klientelistické poměry. Není tedy správné hned rezignovat, postupnou politickou prací lze získat podporu více spoluobčanů pro otevřenost jednání.

Zvláštní je, že uvádíte "možnost k vyjádření jsme dostali až bylo po všem". To by bylo v příkrém rozporu se zákonem, který zaručuje přítomným občanů, právo vystoupit ke každému bodu jednání zastupitelstva v průběhu jeho projednání, tedy nejpozději před hlasováním. Jednotlivým bodem je třeba volba starosty, volba místostarosty, volba člena rady apod. Pokud to bylo znemožněno, lze zpochybnit platnost takového hlasování. Je třeba obrátit se v takové věci na Odbor kontroly a dozoru Ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/odk2/clanek/odbor-verejne-spravy-dozoru-a-kontroly.aspx?q=Y2hudW09Nw%3d%3d.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14, 2014 1:43 pm    Předmět: diskuse Odpovědět s citátem

Několik zde přidaných diskusních příspěvků, které však k dotazu a odpovědi na něj nic nepřinášely, jsme vymazali v zájmu přehlednosti Poradny.
Pro diskusi je určen modul Diskuse o otevřenosti veřejné správy (http://forum.otevrete.cz/viewforum.php?f=1)
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: