Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Městský úřad Říčany-úhrada za poskytování informací

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Magdalena Jiříková

PříspěvekZaslal: čt březen 20, 2014 11:16 pm    Předmět: Městský úřad Říčany-úhrada za poskytování informací Odpovědět s citátem

Vážení přátelé,

posílám Vám na vědomé text své stížnosti ve věci poskytování informací MÚ Říčany u Prahy a žádám Vás o názor na problém.

Děkuji, s pozdravem M. Jiříková

Věc: stížnost proti výši stanovené úhrady a jejího určení v souvislosti s podanou žádostí o poskytnutí informace dle zákona o svobodném přístupu k informacím ze dne 20.02.2014

Dne 20.02.2014 jsem podala žádost o poskytnutí informace na MěÚ Říčany v souvislosti s činnosti stavebního úřadu MěÚ Říčany na pozemcích, kde jsem v případě řízení měla být účastníkem řízení.

Učinila jsem tak proto, že roku 2012 se prohlásil vedoucí stavebního úřadu v Říčanech pod smyšlenou záminkou vůči mně za podjatého, má podání řeší nejrůznější stavební úřady po Středočeském kraji. Případná řízení na pozemcích sousedících s mými, kde bych měla být účastníkem, by měla být rovněž takto řešena. Tuto skutečnost si ale nemohu nijak ověřit, než zvoleným způsobem, protože stavební úřady, včetně stavebního úřadu MěÚ Říčany, nemají pod sankcí neplatnosti, povinnost uveřejňovat příslušná rozhodnutí na dálkovém přístupu a tím je ověření této informace nevěrohodné. Navíc mám z minulosti zkušenost, že ne vždy jsou tyto informace na dálkovém přístupu úřadu úplné. Proto je žádost o informace jedinou cestou, jak si mohu stav řízení ověřit.
Cílem mé žádosti bylo získat informace vztahující se k případným řízení, které jsou úřadu běžně dosažitelné jako sjetina z počítače nebo sjetina z archivního seznamu archivovaných spisů. Nepožadovala jsem žádné kopie dokumentů.
Za poskytnutí informace může úřad požadovat úhradu vynaložených nákladů a „může si vyžádat i úhradu za mimořádně rozsáhlé vyhledání informací.“ Toto ustanovení využil MěÚ Říčany a stanovil náklady za mimořádně nákladné vyhledání informací v počtu 292 hod v hodnotě 156,-Kč/hod.
Proti tomuto podávám stížnost.
Sazba 156,-Kč/hod znamená měsíční příjem cca 26.000,-Kč, tedy příjem lehce nad celostátním průměrným platem, reprezentující odbornou práci. Sjetinu z počítače může zajistit i brigádník, tedy hodinová sazba je velmi nadhodnocená, neodpovídající požadované práci.
Počet hodin práce nelze vůbec ověřit, ale sjetina z počítače nemůže dosáhnout ani 1 % tohoto času. Uvádím, že podobnou informaci, pro potřeby soudu, jsem si vyžádala v srpnu 2012, jednalo se o zhruba stejný rozsah a MěÚ Říčany tehdy fakturoval práci v rozsahu 12 hod. V této souvislosti se počet hodin 292 jeví jako velmi nadsazený a svědčící spíše o snaze úřadu získávat další příjmy.

Dle mé nedávné zkušenosti stavební úřad MěÚ Říčany nebyl schopen ani po urgenci dodat jinému stavebnímu úřadu v mém řízení podklady, konkrétně stavebním úřadem v Říčanech ověřenou situaci jeho rozhodnutí z 22.06.2005, a proto mám vážné pochybnosti o systematickém vedení písemností v Říčanech, jejichž nápravu asi úřad promítl do uvedené ceny.
Nechtěla bych spekulovat, ale nemůže mně ani nenapadnout a tím vyloučit ani možnost znemožnění či omezení svobodného přístupu k informacím, ba ani možnost případného zatajení pochybení stavebního úřadu ve stanovení účastníků řízení, kde jsem měla být účastníkem, nebo kde mé právo mohlo být uplatněno.

S pozdravem

CO: Otevřená společnost
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JL

PříspěvekZaslal: pá březen 21, 2014 10:37 am    Předmět: Odpovědět s citátem

viz např.
http://forum.otevrete.cz/viewtopic.php?t=3893
http://forum.otevrete.cz/viewtopic.php?t=3850
http://forum.otevrete.cz/viewtopic.php?t=3858

velmi záleží jak se k tomu postaví nadřízený orgán

obecně můžete zkusit požádat o menší část informací, nahlédnutí místo kopie apod.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: čt duben 10, 2014 3:58 am    Předmět: Městský úřad Říčany-úhrada za poskytování informací Odpovědět s citátem

Podaná stížnost se jeví jako správně formulovaná. K přesnějšímu posouzení však chybí informace o tom, jaké informace a kolik jich bylo požadováno. Pokud před 2 roky na obdobný rozsah (není ale jasné jak formulovaných požadavků na informace) úřad potřeboval 12 hodin, je více než dvacetinásobný rozdíl podezřelý a nepravděpodobný. Může jít o účelovou obstrukci.
Důležitá bude reakce nadřízeného orgánu.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: