Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Půjčka strážníkům

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Josef Fridrich

PříspěvekZaslal: st únor 05, 2014 3:08 pm    Předmět: Půjčka strážníkům Odpovědět s citátem

Strážníkům Městské policie byly poskytnuty na obhajobu v jejich sporu se státem bezúročné půjčky

Dne 21.1.2014 jsem požádal emailem přes podatelnu o následující informace:
V usnesení zastupitelstva č. 13 ze dne 22.3.2012 v bodech 13.15 a 13..13 byla schválena bezúročná půjčka pro strážníky MP Lázně Bohdaneč. Podrobnosti půjčky měl stanovit finanční výbor.

K tomu požaduji tyto informace:
1. Jaké podmínky finanční výbor stanovil
2. V jaké skutečné výši byly jednotlivé půjčky poskytnuty.
3. Jak probíhá splácení půjček a do kdy budou splaceny v plné výši.

Protože do včerejšího dne jsem neobdržel žádnou informaci, ani odmítnutí, tak jsem dnes ráno předal na podatelně písemnou stížnost.
Dnes asi ve 14 hodin mi tajemník MěÚ zaslal emailem tuto odpověď:
Ad 1) finanční výbor stanovil následující podmínky:
- Účel půjčky a způsob prokazování
- Dobu splatnosti půjčky
- Způsob čerpání a zápočtu dosud vynaložených výdajů
- Úročení a sankce při ukončení pracovního poměru před dobou splatnosti půjčky
- Stanovení úroků z prodlení
- Výši smluvní pokuty při nedodržení termínu splatnosti

Ad 2) půjčky byly poskytnuty jedna ve výši 112 800,- Kč a jedna ve výši 150 000,- Kč

Ad 3) lhůta ke splacení půjček je stanovena do 60 měsíců od pravomocného rozhodnutí ve věci, žádné průběžné splátky stanoveny nebyly, stanovená lhůta dosud neuplynula.

Domnívám se, že informace k bodu 1 jsou velmi povrchní. Jde jen o osnovu, ale žádné skutečné podmínky jsem se nedověděl.
Mám podat novou žádost, nebo jak mám dále postupovat? Co se stížností, kterou jsem podal?
Odpověď emailem nepřišla přes podatelnu, ale přímo od tajemníka. Je to správně?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p.pohunek

PříspěvekZaslal: st únor 05, 2014 6:16 pm    Předmět: Re: Půjčka strážníkům Odpovědět s citátem

1) konkrétní dokumenty by měly být součástí zápisu zastupitelstva a to jako nedílná příloha.

2) jestliže jste občanem obce, tak dle § 16 zákona o obcích máte plné právo nahlížet do originál jak zápisů zastupitelstva, tak i do všech zápisů výborů, které má obec zřízeny a ze zákona musí mít určitě finanční a kontrolní.

Tedy zda jste občanem, tak jděte osobně na obec a nahlídněte do požadovaných dokumentů ve výše uvedeném režimu a né dle 106.

S pozdravem Petr P.
JL

PříspěvekZaslal: čt únor 06, 2014 2:14 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

po "nějaké" odpovědi ze strany povinného subjektu je třeba příp. podat ještě novou stížnost
(předpokládají, že to vyřídili autoremedurou a nepředloží to vůbec odvolacímu orgánu)

žádost je třeba pokud možno formulovat co nejkonkrétněji (ideálně např. kopie dokumentů)
jinak mohou tvrdit, že řádně vyčerpali celý předmět žádosti
Josef Fridrich

PříspěvekZaslal: čt únor 06, 2014 3:48 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Příloha zápisu z jednání zastupitelstva to není. Zastupitelstvo jen schválilo možnost poskytnutí půjčky a podrobnosti měl dodatečně stanovit FV. Zastupitelstvo tak schválilo něco, co vůbec nečetli. Existuje vůbec možnost poskytnout takovou půjčku? Podám asi novou žádost. Mohu žádat kopie smluv, nebo jen nějaké podmínky, které schválil finanční výbor?
Eric

PříspěvekZaslal: st únor 12, 2014 10:27 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Někdo povolanější mě snad případně opraví, ale vypadá to, že takovýmto způsobem půjčku z veřejných prostředků poskytnout nelze.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: út únor 25, 2014 5:59 am    Předmět: Půjčka strážníkům Odpovědět s citátem

Toliko k poskytnutí informací:

Jak uvádí JL, vyřízení tajemníkem je pravděpodobně postupem podle § 16a odst. 5 InfZ:
citace:
§ 16a odst. 5 Povinný subjekt předloží stížnost spolu se spisovým materiálem nadřízenému orgánu do 7 dnů ode dne, kdy mu stížnost došla, pokud v této lhůtě stížnosti sám zcela nevyhoví tím, že poskytne požadovanou informaci...

Přitom ovšem v rozporu s tímto postupem (tzv. autoremedurou - sebeopravením) neposkytl všechny požadované informace, protože k žádosti pod bodem 1. poskytl informaci jen k době splatnosti půjčky.

Správným postupem by tedy mělo být:

a) buď využít jiné postupy k získání informací, které uvádí P. Pohunek, tedy nejspíše požádat o nahlédnutí do zápisu finančního výboru, což lze doporučit jako první krok, anebo

b) podat novou žádost o informaci, ve které požádáte "blbovzdorně" o podrobné informace ke sdělení k bodu 1. původní žádosti, tedy například:
- Účel půjčky a způsob prokazování - jak byl stanoven účel půjčky a způsob prokazování
- Způsob čerpání a zápočtu dosud vynaložených výdajů - jak byl stanoven způsob čerpání a zápočet dosud vynaložených výdajů
- Úročení a sankce při ukončení pracovního poměru před dobou splatnosti půjčky - jaké bylo stanoveno úročení a sankce při ukončení pracovního poměru před dobou splatnosti půjčky
- Stanovení úroků z prodlení - jaký byl stanoven úrok z prodlení
- Výši smluvní pokuty při nedodržení termínu splatnosti - jaká byla stanovena výše smluvní pokuty při nedodržení termínu splatnosti.

Takový postup bude určitě efektivnější a rychlejší než trvat na úplném vyřízení žádosti, což by znamenalo upozornit nadřízený orgán, že stížnost nebyla vyřízena v souladu se zákonem (povinný subjekt nevyhověl žádosti ZCELA) a následně žalobou proti nečinnosti.

Doručení odpovědi e-mailem přímo od tajemníka myslím nelze považovat za závadu, žádost vyřizuje úřad a tajemník jedná jménem úřadu. Pro formu poskytnutí informace se nestanoví zvláštní podmínky, nejde o rozhodnutí.
Josef Fridrich

PříspěvekZaslal: út únor 25, 2014 7:52 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Jak mám o nahlédnutí do zápisu finančního výboru požádat, abych nebyl jen tajemníkem odbyt? Mohu emailem zaslat žádost co bych chtěl ukázat a počkat na stanovení termínu, nebo mohu kdykoliv v úředních hodinách přijít a požádat?

Já jsem již 13.2.2014 podal novou jinak formulovanou žádost o informace k půjčce. Zatím jim běží termín pro odpověď.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: st duben 09, 2014 4:29 am    Předmět: Půjčka strážníkům Odpovědět s citátem

O informaci lze požádat obyčejným e-mailem. Pokud na novou žádost úřad neodpoví do 15 dnů, je třeba podat stížnost.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: