Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Novela tiskového zákona platná od 1.11.2013

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Otakar JanataZaložen: 15. 02. 2011
Příspěvky: 13
Bydliště: Vestec

PříspěvekZaslal: pá listopad 15, 2013 6:23 pm    Předmět: Novela tiskového zákona platná od 1.11.2013 Odpovědět s citátem

Prostudoval jsem si novelu tiskového zákona, která by měla zajistit v periodickém tisku obcí a měst objektivitu a vyváženost. Bohužel se mi jeví značně bezzubá a to především proto, že prostor v tisku musí dostat pouze současní zastupitelé a nikoliv obyčejní občané a dokonce ani občanská sdružení. Za rok budou komunální volby a občané, kteří by chtěli nově kandidovat budou ve velké nevýhodě, protože v místním tisku budou občané "masírováni" vládnoucí garniturou, aniž by jim kdokoliv mohl klást odpor. Zkušenosti z voleb v naší obci z r.2006 a 2010 to jen dosvědčují.
Nebo se mýlím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: pá prosinec 13, 2013 6:47 am    Předmět: Novela tiskového zákona platná od 1.11.2013 Odpovědět s citátem

Účelem novely tiskového zákona (305/2013) je zejména zaručit objektivnost a vyváženost poskytovaných informací. Máte pravdu v tom, že výslovné právo přispívat do periodik občané nemají.

Novelizace přinesla dvě povinnosti: první je obecná (zajistit objektivitu a vyváženost), týká se "všech" (tedy případně i občanů), ale není snadno vymahatelná a zákn neobsahuje prosazovací mechanismus (jde o lex imperfecta - nedokonalou normu).
Pouze druhá povinnost - zajistit přiměřený prostor členu zastupitelstva, je "lex perfecta", tedy norma je vybavena též prosaditelností.

Zákonodárce se spíše zaměřil na situace, kdy v periodickém tisku územního samosprávného celku byla do popředí podsouvána jenom jedna osoba. Novela má zaručit nestrannost a možnost přiměřeně přispívat i názory opozičních zastupitelů.
Další novinkou je nástroj, pomocí kterého je možno nutit vydavatele k otištění „doplňující informace“. Tento nástroj může využít dotčený člen v případech, které stanoví tento zákon v ustanovení § 11a odst. 1.
Konkrétné se jedná o:
a) neuveřejní požadovaného sdělení podle § 4a po dobu 3 měsíců ode dne doručení tohoto sdělení vydavateli,
b) neuveřejní sdělení podle § 4a v nejbližším následujícím vydání u periodického tisku územního samosprávného celku, pokud ve lhůtě 3 měsíců ode dne doručení tohoto sdělení vydavateli není vydán, nebo
c) uveřejní sdělení podle § 4a, avšak člen zastupitelstva bude mít za to, že vydavatel mu neposkytl přiměřený prostor podle § 4a.

V praxi lze předpokládat dvě typové situace:
a) vydavatel se nechá přesvědčit již na základě první povinnosti a začne alespoň v nějaké míře připouštět (publikovat) i názory veřejnosti (dopisy čtenářů, citace z vystoupení občanů na zastupitelstvu apod.).
b) vydavatel se "nenechá ovlivnit" zákonem a dál bude pokračovat v protiprávní praxi cenzury a zneužívání periodika k jednostranné propagaci. Pak je nutno přesvědčit některého zastupitele, aby požadoval své konkrétní právo a například svým jménem (či ve spojení s dalšími zastupiteli) požadoval otištění svých názorů, do kterých může zahrnout třeba názory občanů, citovat z jejich dopisů, vystoupení apod. Musí pomocí nástroje, který mu zákon dává, na vydavatele (obec) dostatečně silně tlačit a vyvolat hrozbu skutečného soudního sporu, který by obec prohrála.
Samozřejmě to vždy závisí na místních podmínkách a nejlepší cestou je najít rozumnou, lidskou a též v něčem kompromisní dohodu.
(zodpovězeno ve spolupráci se stážistou: Sandro Grof)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otakar JanataZaložen: 15. 02. 2011
Příspěvky: 13
Bydliště: Vestec

PříspěvekZaslal: pá prosinec 13, 2013 11:07 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji za odpověď, která jen potvrdila moje slova o tom, že novela je nedokonalá. Jestliže je periodikum placeno z obecních peněz, tak by měl každý občan mít nárok projevit svůj názor, pochopitelně slušnou formou. Občanům by mělo být ze zákona umožněno se podílet na tvorbě periodika, např. vyhrazením 10-20 % z jeho obsahu. A sankce by měly být finanční. Pochybuji, že někdo bude soudně vymáhat nezveřejnění článku.

V naší obci nelze najít rozumnou, lidskou dohodu, jak píšete v poslední větě. Jestliže se zeptám redakce či radních a zastupitelů, proč můj příspěvek nebyl zveřejněn, tak nikdo neodpoví. A to třeba 5x za sebou. To každého otráví a to je cíl vedení obce.

Jako opoziční zastupitelé jsme dle zákona o obcích předkládali různé návrhy bodů, které jsme chtěli projednat na veřejných zasedáních ZO, program byl vždy předem vyvěšen po celé obci. Scénář zasedání byl vždy stejný. V úvodu se přihlásil některý koaliční zastupitel a přednesl nový návrh programu bez všech našich bodů a ten většina schválila. Opět v regulích zákona o obcích. A z obce s cca 2500 občany jich přišlo na zasedání max. 5. S těmito zastupiteli se dohodnout nelze.

Pokud by se našla nějaká skupina občanů, která by měla v úmyslu kandidovat např. v podzimních komunálních volbách 2014, tak by musela ze svých prostředků vydávat tiskovinu, v našem případě v počtu cca 1000 kusů a pravidelně jí roznášet po obci. Pokud to nebude dělat, tak nemá žádnout šanci ve volbách uspět. A v tom vidím hlavní chybu novely tiskového zákona.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group