Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Info o konkurzu na ředitele PO - je jméno osobním údajem?

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kubec

PříspěvekZaslal: po listopad 04, 2013 12:35 pm    Předmět: Info o konkurzu na ředitele PO - je jméno osobním údajem? Odpovědět s citátem

Žádal jsem obec o výsledky konkurzních řízení na ředitele příspěvkové organizace.

Výsledky jsem obdržel, ovšem se začerněnými jmény+adresami (chápu, tato kombinace _je_ osobním údajem), ale i se začerněnými jmény účastníků konkurzu, kromě těch účastníků, kteří byli nakonec do funkcí jmenováni.

Úřad se odvolává na ochranu osobních údajů, ale jsem přesvědčen, že samotné jméno není osobním údajem, dokonce i v situaci, kdy si můžu danou osobu 'vypočítat'.

Věta v rozhodnutí praví: ...předmět žádosti je chráněn zákonem 101/2000Sb., a nelze je tak na základě žádosti dle INfZ poskytnout.
Dále pak operují s par 8a, 5, 10.

Takže moje otázka zní - je samotné jméno účastníka konkurzu, a jeho pořadí ve výsledcích konkurzu opravdu chráněno zákonem na ochranu osobních údajů a rozhodl úřad správně, když mi výsledky nevydal?
kubec

PříspěvekZaslal: út listopad 12, 2013 2:23 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Opravdu nikdo neví, zda obec konala správně, když zcenzurovala ten zápis a neposkytla mi jména na základě odvolání na zákon o ochraně osobních údajů?
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: pá prosinec 13, 2013 7:39 am    Předmět: Info o konkurzu na ředitele PO - je jméno osobním údajem? Odpovědět s citátem

Příspěvková organizace je právnickou osobou veřejného práva zřízenou k plnění úkolů ve veřejném zájmu. Hospodáři s vlastními prostředky, ale také s prostředky, které obdrží od svého zřizovatele (např. stát, obec).

Jména účastníků bez nějakých bližších osobních specifikací v tomto případě nespadají pod ochranu zákona o ochraně osobních údajů.

Účast v konkurzním řízení není jen soukromou záležitostí uchazečů. Uchazeči se dobrovolně rozhodli ucházet se o vedoucí funkci - ředitele příspěvkové organizace. Vzhledem k charakteru této funkce musí každý uchazeč předpokládat, že se například informace o jeho účasti na tomto řízení nebo minimálně informace o výsledku řízení stane informací veřejnou.

Žadatel nepožadoval žádné další osobní údaje (rodná čísla, data narození, adresy, kontakty). Samotné jméno tak lze stěží považovat za chráněných osobní údaj, byť je poskytnuto v souvislosti s účastí v konkurzu. Právním titulem pro poskytnutí je § 5 odst. 2 písm. f) zákona o ochraně osobních údajů, které z ochrany vyjímá údaje o veřejných činnostech, kam lze účast v konkurzu na tuto funkci zařadit.
U neúspěšných kandidátů to platí stejně jako u úspěšných.

Přinejmenším z důvodu ochrany spravedlivého výběrového řízení a taky kontroly ze strany veřejnosti je tedy nutno poskytovat informace o takových výběrových řízeních.

V praxi můžeme zaznamenat nekalé praktiky úřadů, kdy výběrová konání jsou hodně pofidérní a celé konání je jen pro formu. V takových situacích je vítěz dopředu jasný a ostatní účastníci jsou jenom fiktivní.
(zodpovězeno ve spolupráci se stážistou: Sandro Grof)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kubec

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19, 2013 1:59 pm    Předmět: Odvolání zamítnuto Odpovědět s citátem

Krajský úřad zamítl mé odvolání, kde jsem se odvolával na par. 5 odst 2 písm. f takto:

citace:
K tomu nadřízený orgán uvádí, že uchazeč o vedoucí pracovní místo, byť se jedná o pracovní místo spojené s činností veřejně činné osoby, nemůže veřejnou činnost (nebo úřední činnost) spojenou s ucházenou pracovní pozicí vykonávat dříve, než se právně aprobovaným způsobem vedoucím pracovníkem, o jehož pracovní místo se ucházela, stane.

...nadřízený orgán však neshledává ničeho, co by spojovalo uchazeče o tuto pozici s takovým výkonem, jež by bylo možné považovat za veřejnou činnost.

...samotné ucházení se o uzavření tohoto soukromopracovního vztahu nelze považovat a priori za výkon veřejné činnosti.

Poučení: Proti tomu rozhodnutí o odvolání se nelze dále odvolat.

Takže, co dál? Je ještě nějaká šance, že zjistím legální cestou, kdo se daných konkursů zúčastnil?

PS: Informace, které se mi již podařilo získat, stačí dostatečně k 'nasazení psí hlavy' zastupitelstvu obce, což je asi dostatečné pro můj cíl, protože bohužel jakkoli velké svinstvo zastupitelstvo při konkurzu spáchalo, vše provedlo legálním způsobem. Tím jen říkám, že případný soudní spor je už asi za hranou toho, co jsem ochoten obětovat pro již zjevně 'ztracenou věc' (tj. 6 let ředitelování nevhodné osoby)
JL

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20, 2013 10:29 am    Předmět: Odpovědět s citátem

možná lze zkusit ještě požádat přímo nadřízený orgán, který to přezkoumával (má je nyní k dispozici ve spisu)
a proti jejich rozhodnutí o odmítnutí pak už bude rozhodovat MV
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: