Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Právo nahlížet do projektové dokumentace

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jakub.jirakZaložen: 05. 06. 2013
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: st červen 05, 2013 10:01 am    Předmět: Právo nahlížet do projektové dokumentace Odpovědět s citátem

Dobrý den,

rád bych se prosím zeptal, zda-li může občan nahlížet do projektové dokumentace stavby, která je archivována příslušným stavebním, resp. vodoprávním, úřadem.
Důvodem dotazu je fakt, že při žádosti o nahlédnutí do archivované PD jsem zpochybnil nutnost doložit plnou moc od vlastníka stavby. Žádosti ovšem nebylo vyhověno s následujícím vysvětlením: "(zákon č . 500/2004 Sb., správní řád v platném znění) podle § 38. V odstavci 2 tohoto paragrafu správní orgán umožní nahlédnout do spisu, prokáže–li právní zájem nebo jiný vážný důvod a nebude-li tím porušeno právo některého z účastníků, popřípadě dalších dotčených osob anebo veřejný zájem. Vážným důvodem je například právo novináře informovat veřejnost, snaha aktivně legitimované osoby opatřit si podklady pro soudní žalobu nebo exekuci. Takový právní zájem či vážný důvod správní orgán v rámci uvážení posoudí, zda toto právo existuje. To je citace a výklad správního řádu, kterému podléháme.
Jak jsem Vám řekla, nemohu Vám jen tak nechat nahlížet do spisu či pořizovat si kopie všech dokumentů i rozhodnutí. Musíte mít souhlas vlastníka vodního díla a k jakému účelu."

Po pravdě se zdráhám uvěřit faktu, že občanům může být bráněno opatřit si informace o stavbě, která se přímo dotýká občanova životního prostředí. V daném případě se jedná o veřejný vodovod v majetku obce.

Předem děkuji za Vaši odpověď

Jakub Jirák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EricZaložen: 15. 10. 2007
Příspěvky: 193

PříspěvekZaslal: st červen 05, 2013 4:31 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Dovolil bych si poupravit jeden výraz - v případě dokumentací ukládaných na SÚ se nejedná o pravé archiválie, to byste totiž k nim měl mít přístup podle zák. 499/2004 Sb. Jedná se o spisy a ty jsou uložené (nikoli archivované) ve spisovně, proto na ně lze aplikovat nahlížení do spisu podle 500/2004 Sb. i poskytnutí informací podle 106/1999 Sb. V tomto případě se mi jeví, že půjde asi o kombinaci obou institutů, kdy jiný režim budou zřejmě mít správní akty a jiný samotná dokumentace. Asi je vhodné oba postupy kombinovat, každý má své výhody i nevýhody.
Zkuste vyhledat záležitosti nahlížení do PD v této diskusi.
Jinak kromě 106/1999 Sb. můžete zkusit v některých případech i institut přístupu k informacím podle zák. 123/1998 Sb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: út červen 18, 2013 9:06 pm    Předmět: Právo nahlížet do projektové dokumentace Odpovědět s citátem

V tomto případě má stavební úřad do jisté míry pravdu. Podmínkou poskytnutí úplné dokumentace je souhlas vlastníka. Tato podmínka se ovšem nevztahuje na všechny části příslušné dokumentace.
Podle InfZ lze tedy části dokumentace poskytnout. Musí se ovšem jednat o informace nezasahující do soukromí, anebo takové, které nejsou důležité pro obranu státu, civilní ochranu a bezpečnost, popřípadě ochranu osob a jejich majetku.
V případě obecního vodovodu si lze představit, že některé části dokumentace budou chráněny kvůli ochraně osob (aby nebylo možné snadno např. znečistit nebo otrávit pitnou vodu dodávanou do vodovodu).
Pro bližší pohled na problematiku nahlížení do projektové dokumentace a práva autorského přejděte na http://forum.otevrete.cz/viewtopic.php?t=3782.
Lze dopručit identifikovat takové části dokumentace, které uspokojí potřebu žadatele (podle toho, co vlastně chce zjistit), a přitom nebudou zasahovat do výše uvedených zájmů. O ty pak požádat.
(zodpovězeno ve spolupráci se stážistou: Sandro Grof)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group