Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Nahlédnutí do účetnictví obce

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tomas_H



Založen: 14. 05. 2013
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út květen 14, 2013 1:18 pm    Předmět: Nahlédnutí do účetnictví obce Odpovědět s citátem

Dobrý den.
Po dotazech na všechny možné instituce a citací zákonů místo rozumné odpovědi prosím o pokud možno jednoznačnou odpověď.
Můžeme jako obec poskytnout na základě žádosti občana dle InfZ k nahlédnutí kompletní účtetnictví?
Nemyslím poskytnutí konkrétních dokladů, ale představa žadatele je taková, že mu předložíme ORIGINÁLY všech dokladů ( faktury, pokladní doklady, a to několik let zpětně ), tak jak jsou zaevidovány a bude jimi moci volně listovat.
Jak to vyřešit ve vztahu se Zákonem o ochraně osobních údajů, abychom ve snaze vyhovět znění jednoho zákona neporušili jiný.
( Jména fyzických osob - např. příspěky konkrétním důchodcům na obědy, dary k výročím, správní oplatky, pokuty za přestupky atd.? )

Nebo na tuto žádost musíme postupovat tak, že vše komplet okopírujeme a začerníme tyto osobní údaje?

Bohužel i na str.40 publikace "Dalších 106 odpovědí" píšte na dotaz ohledně nahlédnutí do účetnictví radikální ANO, ale zároveň tento názor zdůvodňujete rozsudkem soudu, který přitom výslovně přikazuje chráněné údaje vyloučit.

Nedovedu si vůbec představit, jak tento požadavek ochrany osobních údajů při přímém nahlížení do účetnictví zajistit.

Předem děkuji za váš názor či návrh správného postupu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: st květen 22, 2013 9:13 pm    Předmět: Nahlédnutí do účetnictví obce Odpovědět s citátem

Otázka č. 1: které údaje budou chráněné?
Chráněnými osobními údaji zdaleka nejsou všechny osobní údaje. Jelikož jde o účetnictví, mnoho položek se bude týkat "příjemců veřejných prostředků" (§ 8b InfZ). Pokud údaje nepřekračují rozsah základních osobních údajů (§ 8b/3 InfZ), bude je možné poskytnout - ovšem s tou výjimkou, pokud nepůjde o příjemce veřejných prostředků ze specifických zdrojů podle § 8b/2 InfZ:
citace:
(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotních služeb, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, státní podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově území.
Je však možné, že tento typ příjemců se v účetnictví obce vůbec nevyskytuje.

Chránit tedy bude nutno ty osobní údaje, které:
    - nepředstavují příjemce veřejných prostředků (nejsou tedy výdaji ani pohledávkami obce, ale jsou příjmy obce)
    - sice představují příjemce veřejných prostředků, ale překračují rozsah základních osobních údajů (§ 8b/3 InfZ), například rodné číslo či přesné datum narození. Nepředpokládám však, že by v účetnictví takové podrobné údaje byly.

Všechny ostatní položky lze poskytovat.

Otázka č. 2:
V jaké technické formě účetnictví existuje? A to nejen primárně ("ORIGINÁLY všech dokladů, faktury, pokladní doklady"), ale také jako metainformace, např. elektronická evidence dokladů či elektronická podoba účetnictví (které vlastně představuje metainformace o originálních dokladech). Případně též (možná?) papírová evidence dokladů a položek. Umožňuje forma vedení účetnictví (nikoli originálních dokladů) vytvořit otisk (kopii) souhrnné evidence dokladů (např. výstup elektronicky vedeného účetnictví) s tím, že by v něm byly anonymizovány chráněné osobní údaje?
Pokud ano, je pravděpodobné, že taková sestava již obsahuje většinu údajů, které žadatel potřebuje ke kontrole, zejména údaje o konkrétních výdajích či příjmech v Kč, spojené s popisem účelu těchto výdajů a příjmů. Pouze u některých by neviděl osobní údaje konkrétní osoby, které se týká. Zpracování takového souhrnu (výstupu účetní evidence) by nemělo být příliš náročné. Dobře vedená evidence by měl umožnit takové setřídění, že se sloupec s osobními údaji fyzických osob ("komu", "kdo") vymaže v té části, kdy jde o příjmy obce, a případné sloupce (pokud existují) s příliš podrobnými údaji fyzických osob (např. datum narození) vymaže u všech.

Otázka č. 3:
Žádost lze s ohledem na rozsah (podle mého soudu) považovat za "formulovanou příliš obecně" (§ 14/5/b InfZ) s ohledem na nutnost zajistit technickou formu poskytnutí. Proto bych doporučil výzvou podle uvedeného ustanovení požádat o upřesnění. Podkladem k upřesnění by však pro žadatele muselo být poskytnutí metainformací, tedy právě výše popsaný otisk (kopie) souhrnné evidence dokladů (např. výstup elektronicky vedeného účetnictví) s tím, že by v něm byly anonymizovány (či z něj odstraněny) chráněné osobní údaje (pokud se v této podobě souhrnu účetní evidence vůbec vyskytují). Cílem výzvy by mělo být, aby žadatel upřesnil, které položky chce poskytnout podrobně. Zároveň lze žadateli sdělit, že pokud bude chtít poskytnout podrobně položky, obsahující chráněné osobní údaje, bude to možné pouze formou kopií se začerněním osobních údajů, což představuje náklady na pořízení kopií, které bude muset uhradit (jinými slovy, u těchto položek nebude možné nahlížení na originály.

otázka č. 4:
Žadatel požaduje specifický "větší celek informací" (§ 4/4 InfZ), které popsal jako "ORIGINÁLY všech dokladů, faktury, pokladní doklady". Míní se tím taková podoba požadované informace, v jaké se nachází při běžném uložení, tady nejspíše v nějakých rychlovazačích či šanonech s postupně zařazenými dokumenty. Pokud požaduje poskytnutí tohoto celku (tak jak je) formou nahlížení a nepřistoupí na výzvu k upřesnění ve smyslu, aby upřesnil (zúžil) žádost pouze na konkrétní položky podle poskytnuté metainformace, pak tím vyvolává další postup povinného subjektu podle § 12 první věty "po vyloučení těch informací, u nichž to stanoví zákon". Na to navazuje uplatnění části první věty § 4/3 InfZ: "pokud tento zákon nestanoví jinak." K tomu právě dochází na základě uvedené povinnosti dle § 12 vyloučit chráněné informace. Tím pádem povinný subjekt nemusí vyhovět požadavku na formát poskytnuté informace (tj. nahlížet na originály) a může vyhovět poskytnutím kopií. V takovém případě však žadateli vznikne povinnost uhradit náklady na okopírování celého rozsahu účetnictví, čemuž se pravděpodobně chce nahlížením vyhnout. To je třeba mu oznámit a vyčíslit úhradu, která se bude skládat z nákladů na kopie (tj. počet kopírovaných listů/stran x běžná cena kopie).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group