Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Zveřejňování odpovědí na webu obce.

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Aktivista



Založen: 30. 08. 2012
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07, 2012 11:37 pm    Předmět: Zveřejňování odpovědí na webu obce. Odpovědět s citátem

Podal jsem si žádost podle §106, o seznam přijatých faktur za poslední tři měsíce, tak aby mě odpověděli elektronicky. Dnes přišla velmi přehledná sjetina z jejich účetních záznamů.
Moje otázka zní, musí i tento přehled, ze zákona do 15 dnů zveřejnit na webových stránkách obce v takové podobě jak mě odpověď přišla?
A pokud ano, tak jak postupovat, když to nezveřejní?
A kde jinde by to mělo být ještě zveřejněno, nebo kde může občan na odpvědi a stížnosti nahlédnout?
Děkuji za odpověď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JL



Založen: 12. 11. 2010
Příspěvky: 511

PříspěvekZaslal: so prosinec 08, 2012 8:55 pm    Předmět: Zveřejňování odpovědí na webu obce. Odpovědět s citátem

zveřejňování je podle §5 odst 3. InfZ:
citace:
Do 15 dnů od poskytnutí informací na žádost povinný subjekt tyto informace zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup. O informacích, poskytnutých v jiné než elektronické podobě, nebo mimořádně rozsáhlých informací postačí zveřejnit doprovodnou informaci vyjadřující jejich obsah.


pokud nezveřejňují, náprava je trochu složitější
ale lze např. podat samostatnou žádost podle InfZ
"kdy a kde úřad zveřejnil xyz" a jak tedy plní svoji zákonnou povinnost
jinak můžete požádat nadřízený správní orgán o provedení kontroly

viz např. http://forum.otevrete.cz/viewtopic.php?t=3473
nebo http://forum.otevrete.cz/viewtopic.php?t=3408

přímo o stížnosti by bylo asi také nutné požádat samostatnou žádostí podle InfZ,
neboť se typicky nezveřejňují, ale ve výroční zprávě by pak mělo být podle §18 odst. 1 písm e) InfZ alespoň
citace:
počet stížností podaných podle § 16a, důvody jejich podání a stručný popis způsobu jejich vyřízení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: st březen 06, 2013 12:57 pm    Předmět: Zveřejňování odpovědí na webu obce. Odpovědět s citátem

Poskytnuté infroamce je povinný subjekt povinen do 15 dnů zveřejnit na svém webu. Jinde není povinnost tyto informace zveřejňovat. V ostatním - viz odpověď JL.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JL



Založen: 12. 11. 2010
Příspěvky: 511

PříspěvekZaslal: st srpen 21, 2013 6:05 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

tak bohužel podle Nejvyššího správního soudu ČR stačí,
když Vám jen sdělí, že ani výroční zprávu ani poskytnuté informace nezveřejňují
viz sp.zn. 1 As 47/2013 ze dne 7.8.2013
http://www.nssoud.cz/main2col.aspx?cls=InfoSoud&kau_id=135783
(potvrzeno nezveřejnění výroční zprávy a poskytnutých informací za rok 2010/11 Krajským soudem v Ústí nad Labem)

naštěstí jiné instituce uznávají, že pokud se jedná o zákonnou povinnost
tak musejí být řádně poskytnuty vždy úplné a správné informace
(tedy příp. je třeba je doplnit/opravit a poskytnout)


Naposledy upravil JL dne út srpen 27, 2013 11:39 am, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JL



Založen: 12. 11. 2010
Příspěvky: 511

PříspěvekZaslal: út srpen 27, 2013 11:01 am    Předmět: Odpovědět s citátem

ještě jeden zamítavý rozsudek NSS k dané problematice:
sp.zn. 2 Ans 5/2013-45 ze dne 30.7.2013
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2013/0005_2Ans_130_20130826152405_prevedeno.pdf
(potvrzeno nezveřejnění části výroční zprávy a poskytnutých informací za rok 2010/11 Okresním soudem Praha-západ)

citace:
Pokud tedy stěžovatel hovoří o „neúplném sdělení“, může proti způsobu vyřízení informace podat stížnost. Ale i z dikce ustanovení informačního zákona jasně plyne, že již nemůže namítat možnou nečinnost poskytovatele informace dle ustanovení § 16a písm. b) informačního zákona, nýbrž může brojit proti poskytnutí pouze částečné informace [§16a písm. c)] nebo může brojit proti způsobu vyřízení žádosti o informace [§ 16a písm. a)]. O to spíše pak nemůže nečinnost žalovaného napadat žalobou ve správním soudnictví.


citace:
Zde Nejvyšší správní soud připomíná, že po vyčerpání opravných prostředků stanovených informačním zákonem neexistuje žádná překážka, která by stěžovateli bránila obrátit se na soud se správní žalobou dle § 65 s. ř. s. Naopak z důvodu proběhnuvší změny v řízení o poskytnutí informace je v případě jeho neuspokojení tato cesta jedinou možnou.


k nějakému/částečnému sdělení tedy již není možná žaloba proti nečinnosti,
žaloba proti rozhodnutí ale byla v obdobné věci také zamítnuta - viz sp.zn. 1 As 47/2013 ze dne 7.8.2013

ze strany povinného subjektu tedy stačí pouze zcela formální sdělení,
že ani výroční zpráva (či její větší část) ani poskytnuté informace nejsou zveřejňovány

správní soudy v takovém případě soudní ochranu neposkytnou,
byť se samozřejmě jedná o zákonné povinnosti povinného subjektu
(a tedy o povinost požadovanými informacemi o zveřejnění disponovat)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: 17. 09. 2011
Příspěvky: 106

PříspěvekZaslal: čt září 12, 2013 8:41 pm    Předmět: nezveřejňování požadovaných informací tolerováno nadřízeným Odpovědět s citátem

Povinný subjekt nezveřejňoval informace podle InfZ. Nadřízený orgán to toleroval. Věc byla řešena Ombudsmanem. V rámci jeho šetření bylo zjištěno pochybení povinného subjektu, nadřízeného orgánu a ministra.
Povinný subjekt sice začal od letošního roku zveřejňovat poskytnuté informace, ale nezveřejnil ty z minulých let.

Žadatelka o informace proto podala tuto žádost:
kde lze nalézt informace poskytnuté podle §5, odst. 3 zákona 106/1999 Sb. v loňském roce a dříve? Požaduji poskytnutí konkrétního odkazu, nikoliv odkaz na Váš celý web.

Povinný subjekt žádný odkaz neposkytl a nevydal o tom rozhodnutí. Nadřízený orgán takový postup potvrdil.

Žadatelka byla seznámena s tím, že proti rozhodnutí není odvolání. Jedinou možností je tedy žaloba? Žadatelka tuto cestu nechce zvolit.
Existuje nějaká rychlejší a z hlediska nákladů levnější cesta jak se k informacím dostat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JL



Založen: 12. 11. 2010
Příspěvky: 511

PříspěvekZaslal: pá září 13, 2013 8:10 am    Předmět: Odpovědět s citátem

podle výše uvedených rozsudků NSS
nežádat o umístění, ale o samotné poskytnuté informace
(ty by pak měli opětovně zveřejnit)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group