Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Soutěž Otevřeno x Zavřeno - kritika

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mephisto

PříspěvekZaslal: čt září 06, 2012 1:05 pm    Předmět: Soutěž Otevřeno x Zavřeno - kritika Odpovědět s citátem

Musím touto formou upozornit na vyhlášení ankety Otevřeno/Zavřeno. Anketa napomáhá poškozování obecního úřadu ve Zlobicích tím že v podporuje stížnosti na obec a výbory obce a tvrdí že jsou ověřeny, aniž by organizátor kontaktoval členy rady, zastupitele nebo členy výborů. Velice by mne zajímalo toto ověření probíhá?
Proti tomuto zásadně protestuji.
Zdá se, že jeden člověk který hlasitě křičí lži, má větší váhu než 20 dalších kteří se snaží dělat práci poctivě.

Martin Gajdůšek
zastupitel za obec Zlobice

:?

Naposledy upravil mephisto dne čt září 06, 2012 1:56 pm, celkově upraveno 1 krát
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zlobicak

PříspěvekZaslal: čt září 06, 2012 1:21 pm    Předmět: Re: Soutěž Otevřeno x Zavřeno - kritika Odpovědět s citátem

mephisto napsal:
Musím touto formou upozornit na vyhlášení ankety Otevřeno/Zavřeno. Anketa napomáhá poškozování obecního úřadu ve Zlobicích tím že v podporuje stížnosti na obec a výbory obce a tvrdí že jsou ověřeny, aniž by organizátor kontaktoval členy rady, zastupitele nebo členy výborů. Velice by mne zajímalo toto ověření probíhá?
Proti tomuto zásadně protestuji.
Zdá se, že jeden člověk který hlasitě křičí lži, má větší váhu než 20 dalších kteří se snaží dělat práci poctivě.

Martin Gajdůšek
zastupitel za obec Zlobice

:?

Musím úplně souhlasit, nevím o tom, že by kdokoli stížnosti ověřoval dotazem na obec nebo zastupitelstvo. Přejímat informace pouze z jedné strany a tvrdit, že jsem obhájcem pravdy je nesmyslné. Přece není možné, aby jeden člověk očerňoval práci všech zastupitelů a členů výborů a server Otevřete mu k tomu vydatně pomáhal.
JL

PříspěvekZaslal: čt září 06, 2012 2:04 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

máte možnost se obrátit přímo na administrátory
viz http://www.otevrete.cz/kontakt/
Eric

PříspěvekZaslal: čt září 06, 2012 5:30 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jsem si jistý, že pokud první dvě identity neuvedou nějaké skutečné argumenty, jejich výkřik bude takový řekněme málo validní.
Zlobicak

PříspěvekZaslal: pá září 07, 2012 7:38 am    Předmět: Ericovi Odpovědět s citátem

Ericu, docela by mě zajímalo, jaké validní dokumenty předložil stěžovatel a jak byl ověřen skutečný stav, když teď trváte na argumentech. Pokud by někdo z Otevřete chtěl opravdu situaci ve Zlobicích ověřovat, doporučuji mu, aby si v Kanceláři veřejného ochránce práv vyžádal Závěrečnou zprávu o výsledku šetření Sp. zn.: 1102/2012/VOP/ZS. V rámci šetření se JUDr. Varvařovský zabýval situací ve Zlobicích a z této části zprávy si dovolím citovat: "Ministerstvo proto stěžovatelům opakovaně vysvětlilo podstatu práv občana obce podle ustanovení § 16 odst. 2 písm. f) a g) zákona o obcích a informovalo je o způsobu vyřízení žádostí směřujících k orgánům obce v návaznosti na ustanovení § 94 zákona o obcích, tj. práva předkládat návrhy k zařazení na pořad jednání připravovaného zasedání zastupitelstva obce. Stěžovatelé však metodické působení ministerstva nepřijali a závěry ministerstva hodnotí jako pochybení při výkonu státní zprávy. aktivita těchto občanů obce Zlobice viděna v konkrétních místních souvislostech proto může být oprávněně vnímána jako projev zneužívání práv nebo jejich šikanózního výkonu, kterému nepřísluší ochrana (viz také vyjádření ředitelky odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra)." Zmíněné vyjádření si můžete vyžádat, bylo označeno čj. MV-76628-8/ODK-2010. Z jeho závěru cituji: "Třebaže ministerstvo vnitra podporuje občany v jejich zájmu domáhat se svých práv, podání pánů ...... již hraničí se zneužíváním práv či až s šikanózním výkonem těchto práv, neboť jejich nespokojenost je založena primárně v osobním negativním postoji ke starostce obce."
mephisto

PříspěvekZaslal: pá září 07, 2012 8:04 am    Předmět: Validní argument Odpovědět s citátem

Jako člen zastupitelstva a rady, s přehledem toho co se děje ve výborech, se považuji za poměrně dobře informovaného ohledně "ověřování" údajů a stojím si za tvrzením, že nás nikdo nekontaktoval. Chci tímto vyjádřit svou nespokojenost nad nemožností se bránit.
Také Vás upozorňuji, že jsem zde záměrně uvedl své jméno identito Eriku a jsem připraven si tento názor obhájit osobně.
Pokud chcete argumenty z první ruky doporučuji navštívit schůzi zastupitelstva 14.9.2012 ve Zlobicích.

Eric napsal:
Jsem si jistý, že pokud první dvě identity neuvedou nějaké skutečné argumenty, jejich výkřik bude takový řekněme málo validní.
mephisto

PříspěvekZaslal: pá září 07, 2012 8:18 am    Předmět: Administrátoři Odpovědět s citátem

O to jsme se pokoušeli minulý rok. Bohužel s žádnou snahou o ověření skutečného stavu jsem se nesetkali.
Mohu Vám ale sdělit, že pokud jeden člověk v obci podává více než 100 podnětů ročně s několika odvoláními s cílem znemožnit chod obce a ještě si tady ztěžuje jak mu nikdo nevychází vstříc je to drzost.

Jan Lukeš napsal:
máte možnost se obrátit přímo na administrátory
viz http://www.otevrete.cz/kontakt/
Eric

PříspěvekZaslal: pá září 07, 2012 9:14 am    Předmět: Odpovědět s citátem

O.T.
Milí kolegové, myslím si, že začínat svůj zdejší výstup "upozorněním na nemorální chování pana Kužílka" nelze shledat právě nejšťastnějším způsobem komunikace, jelikož podstata sdělení leží zjevně někde úplně jinde, tím spíš, že v odborné porotě se jmenovaný nenachází, takže logicky vychází, že nemorálnost dotyčného by měla spočívat pouze ve vyhlášení soutěže, což je z mého pohledu skutečně poněkud hraniční konstrukce. A nezlobte se, ale když k tomu ocitujete krátké pasáže ze dvou dokumentů, o kterých se čtenář nedozví, čeho se týkají, a navíc nepopíšete podstatu věci, pak jste informovanosti věru nepomohli.
Když jste (nejméně jeden z vás) členem rady, můžete nám čtenářům objasnit, jakým způsobem mohly vzniknout nominace z 18/06/2012 (starostka nedává zastupitelům tištěné podklady k jejich rozhodování, nezařazeno) a 10/05/2012 (usnesení rady jsou nekonkrétní)? Kdo to nominoval nevím, ale pokud to není zastupitel, jsou to zajímavé nominace, a pokud je, možná máte v obci veselo ... :-)
Dále jsem se chtěl zeptat, kdo vymyslel začerňování částek veřejných prostředků, například zde - http://zlobice-bojanovice.cz/file.php?nid=630&oid=2860172 , a proč to není řádně podepsané, a proč rada schvaluje předem program jednání zastupitelstva - http://zlobice-bojanovice.cz/file.php?nid=630&oid=2780893 - tento dokument pokládám za mimořádně kuriózní.
A nakonec mám dotaz - kde se dozvím, že v pátek 14/09/2012 je zasedání zastupitelstva? Je pátek 07/09/2012 a oznámení nikde nevisí.
Zlobicak

PříspěvekZaslal: pá září 07, 2012 6:56 pm    Předmět: Odpověď Odpovědět s citátem

Rád Vám odpovím, tedy na ty části otázky, které se týkají mých příspěvků. Citace dokumentů jsem tam dal proto, že citovat celou zprávu opravdu do této diskuse nejde. Uvedl jsem čísla, pod kterými si je můžou ověřovatelé vyžádat. Máte ale pravdu, že z nich si člověk obrázek neudělá. Kontext je tedy takový, že osoba, která podala nominace (sama nebo v zastoupení), je zastupitelem, ale zároveň vede s obcí řadu sporů a každý týden podá (sama nebo v zastoupení) 2-4 stížnosti (nebo podněty, žádosti,...), aby tím způsobila chaos v obci. Tyto stížnosti zároveň posílá na krajský úřad, ministerstvu vnitra, Veřejnému ochránci práv atd. Ti žádají po obci vyjádření. Vzhledem k velikosti obce (600 obyvatel) je uvolněná pouze starostka, takže si snad umíte představit, že vyřízení takového množství podnětů, stížností, žádostí je značná zátěž. Nikdo netvrdí, že některé podněty nejsou v pořádku, ale - a to už prošetřoval ombudsman, jehož zprávu jsem citoval - v celkovém kontextu tato činnost "může být oprávněně vnímána jako projev zneužívání práv nebo jejich šikanózního výkonu".
Můj souhlas s příspěvkem mephista vyjadřoval to, že dle mých informací nebyly nominace řádně ověřeny, přestože je to u nich uvedeno. Nominace: "V obecních novinách starostka sama sebe chválí, jak vše dobře dělá, zároveň jmenovitě napadá občana, jenž vyhrál soudní spor s obcí o informace, aniž by poskytla možnost se vyjádřit." Příspěvky do zpravodaje vůbec nejdou přes starostku, ale přes jednu ze zastupitelek. Kontaktoval ji někdo? Nevím o tom. Dle mého názoru slovo ověřit znamená zjistit skutečný stav. A to se těžko dá udělat tak, že se zatelefonuje tomu, kdo nominaci podal. Podobně i nominace za údajnou manipulaci při kontrole vyřízení žádostí o informace. Jak to bylo ověřováno?
A k vašemu dotazu: "jakým způsobem mohly vzniknout nominace z 18/06/2012 (starostka nedává zastupitelům tištěné podklady k jejich rozhodování, nezařazeno)" Vzniknout mohly snadno, ale nezakládají se na pravdě. Pokud vím, tak pouze v jednom případě starostka rozeslala rozsáhlý dokument pouze elektronicky, ale zastupitelé byli zároveň vyzvání, aby se přihlásili o papírovou kopii, pokud jim elektronická verze nestačí. Konkrétnost usnesení rady je těžko obecně hodnotit, nevím, kterého usnesení se námitka týká.
Se začerňováním částek také nesouhlasím, to by si nominaci asi zasloužilo, ale pokud jsem se dobře díval, tak zrovna toto nominováno není. Schvalování programu ZO radou je dle mého názoru v pořádku - jedná se pouze o předběžný program, který se na začátku jednání ZO doplňuje a schálit jej musí samo ZO. Ze zákona o obcích: "§94 (1) Právo předkládat návrhy k zařazení na pořad jednání připravovaného zasedání zastupitelstva obce mají jeho členové, rada obce a výbory. §94 (2) O zařazení návrhů přednesených v průběhu zasedání zastupitelstva obce na program jeho jednání rozhodne zastupitelstvo obce."
Možná může být námitka, že v usnesení rady obce mají být pouze návrhy k zařazení na pořad jednání, ale dávat kvůli tomu nominaci na zavřeno se mi zdá přehnané.
Abych to shrnul: můj nesouhlas s postupem serveru Otevřeno spočíval v tom, že se domnívám, že ověření nebylo provedeno řádně, což oprávněně uráží členy výborů a obecních orgánů, kteří se snaží konat svou práci poctivě. Zároveň nominace slouží v soukromém boji kverulující osoby proti obci. Toto je tedy můj soukromý názor a doufám, že právo na něj mi neupíráte.
Eric

PříspěvekZaslal: so září 08, 2012 2:56 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Díky za rozsáhlejší popis a kontext.
Eric

PříspěvekZaslal: so září 08, 2012 12:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ještě drobnou poznámku k předchozímu. Zlepšením určitě bude, pokud budou materiály z rady řádně vybaveny (z ukázek není patrné, kdo je statutár), a například u toho materiálu, který - zjevnou chybou v terminologii - schvaluje program zastupitelstva, je podle mě větší chyba - je obsahově nepřezkoumatelný. Není totiž patrné, jaký návrh programu vlastně z rady šel, a podle mě by měl být součástí tohoto dokumentu, jinak se vystavujete zbytečnému riziku.
Jinak pokud byste si přál na dané téma dále konverzovat, můžeme se přesunout na maily, pokud proti tomu nic nemáte.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: ne září 16, 2012 10:17 pm    Předmět: Soutěž Otevřeno x Zavřeno - kritika Odpovědět s citátem

Zlobice jsou letos nominovány dvěma nominacemi takto:
citace:
kategorie Zavřeno - Svoboda projevu
Nominace č. 13 – Zlobice
V obecních novinách starostka sama sebe chválí, jak vše dobře dělá, zároveň jmenovitě napadá občana, jenž vyhrál soudní spor s obcí o informace, aniž by poskytla možnost se vyjádřit.
Konkrétní čin:
Starostka monopolně využívá radniční občasník k vylíčení práce na úřadě (periodikum má 4 strany, prakticky nic jiného než článek starostky neobsahuje), přičemž líčí vše ze svého hlediska a svého kritika a žadatele o informace obviňuje jako potížistu. Neposkytne však možnost k vyjádření.

Hodnocení organizátora:
Typický příklad (poněkud bezvědomého) zneužívání radničního periodika.

a dále
citace:
kategorie Zavřeno - Otevřenost rozhodování
Nominace č. 16 – Zlobice
Usnesení rady jsou nekonkrétní (neuvádějí částky půjček či odměn). Kontrolní výbor při kontrole vyřízení žádostí o informace neřeší, že některé jsou vyřízeny chybně.
Konkrétní čin:
Rada obce přijímá usnesení, z nichž není patrný jejich obsah. Například: "schvaluje smluvní podmínky poskytnutí bezúročné návratné půjčky paní XY", nebo "schvaluje program zasedání zastupitelstva" nebo "schvaluje odměnu ředitelce MŠ" aniž by byly uvedeny výše odměny, podmínky půjčky, body programu jednání ZO či jakékoliv další podrobnosti.
Kontrolní výbor předložil Zastupitelstvu zprávu o poskytování informací , neshledal nedostatky. Přitom více žádostí bylo v době jednání výboru nesprávně vyřízeno, včetně zrušení nadřízeným krajem. Kontrolnímu výboru byla předložena pouze ta rozhodnutí nadřízeného, která potvrzují postup OÚ Zlobice. Nebyla předložena ani rozhodnutí, která starostce vytýkají, jakým způsobem na žádosti reagovala (například místo rozhodnutí přípis).

Hodnocení organizátora:
Zápisy rady jsou základem pro kontrolu rady ze strany zastupitelů. Proto jsou přístupné členům zastupitelstva (včetně osobních údajů). Bezobsažnost zápisu zcela ochromuje možnost kontroly a likviduje odpovědnost rady. Přijatá usnesení snad ani nemohou mít právní závaznost a je možné, že výdaje na jejich základě učiněné by nemusely projít auditem.

První nominaci není třeba ověřovat dotazováním se členů rady, zastupitelů nebo členů výborů. Nominace je ověřitelná na internetu, přečtením Zlobického periodika.

Druhou nominaci též není třeba ověřovat dotazováním se členů rady, zastupitelů nebo členů výborů. Nominace byla ověřena jednak přímo z dokumentů, zveřejněných na internetu, jednak z dokumentů nadřízeného orgánu, který v kontrolovaném obodobí zrušil několik vadných rozhodnutí obce.

Osoba zasílající nominaci není pro posouzení nominace relavantní. I když v některých případech organizátoři dobře vědí, že podání nominace je součástí místního boje a často i kverulačního chování, jednotlivou nominaci vždy posuzují pouze podle prokazatelnosti uváděných skutků.

Urážlivé výroky byly z diskusních příspěvků odstraněny, smysl příspěvků byl samozřejmě ponechán.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: