Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Zrušení usnesení zastupitelstva

 
odeslat nové téma     Odpovědět na téma        Obsah fóra -> Diskuse o otevřenosti veřejné správy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kobylkaZaložen: 05. 01. 2004
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po leden 05, 2004 7:34 pm    Předmět: Zrušení usnesení zastupitelstva Odpovědět s citátem

Na našem městském obvodě má dojít k snížení počtu škol. Protože se podle názoru rodičů i některých zastupitelů rada chovala v tomto ohledu velmi nekompetentně, rozhodly se dvě strany zastupitelstva odvolat radu. Tato aktivita byla podepřena také peticí rodičů a občanů žádající po zastupitelstvu odvolání jeho rady. Bohužel na poslední chvíli jeden ze zúčastněných zastupitelů, byť již podepsal novou koaliční dohodu, se rozhodl opustit klub a hlasovat jinak.

Nicméně, ač nemusely (nebylo dosaženo příslušného počtu podpisů podle zákona o HMP), strany původní koalice nechali projednat tuto petici na zastupitelstvu a navrhly zamítnutí návrhu. Opozice podala protinávrh na odvlání některých členů rady. A nyní k vlastnímu problému:

Podle jednacího řádu našeho obvodu platí, že o i odvolávání rady a jejích členů se hlasuje tajně. Přesto starosta nechal hlasovat o protinávrhu na odvolání pouze veřejně a to i přes námitku členů zastupitelstva. Zde pochopitelně zafungovala stranická disciplína a návrh byl zamítnut.

Může být porušení formy hlasování a tím porušení jednacího řádu důvodem pro zrušení usnesení Magistrátem? Komu podat návrh a stížnost? Musí ho podat pouze zatupitelé, nebo to mohu i já jakožto jeden ze signatářů petice? Co pokud magistrát usnesení nezruší - je toto nezrušení rozhodnutím v samostané či přenesené působnosti? Lze se pak obrátit na MV ČR?

A také - musí podle petičního zákona zastupitelstvo písemně odpovědět na petici?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kindosZaložen: 15. 06. 2004
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út červen 15, 2004 9:45 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Milá kobylko,
jednací řád je pouze kus papíru, podle zákona o obcích se jím nemusí zastupitelé řídit. Je to pouze doporučení a porušení jednacího řádu v žádném případě neznamená zrušení usnesení. Jedině občan se MUSÍ jednacím řádem řídit, jak praví zákon o obcích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: út únor 01, 2005 12:25 pm    Předmět: porušení jednacího řádu Odpovědět s citátem

Myslím, že s názorem "kindose" lze polemizovat. Jednací řád tím, že je zakotven v zákoně o obcích, a tím, že zákon jasně upravuje, že jednacím řádem se řídí podrobnější pravidla jednání zastupitelstva, je závazný. Jdde o právní přeedspis, který není obecně závazný, ale je závazný pro zastupitelstvo. Jeho porušení znamená relativní neplatnost úkonu. Proč relativní? Protože obecně o všech jednacích řádech platí, že je třeba je posuzovat z hlediska jejich účelu, tedy dodržení určitých (vyšších) pravidel. Domnívám se proto, že pokud by určitá věc doputovala až před soud, pak by soud mohl některé úkony zrušit, pokud vznikly porušením takových pravidel, stanovených v jednacím řádu, která mají zásadní význam pro demokratičnost a spravedlivost jednání. Taková jsou například pravidla, zajišťující právo menšiny, jako je zákaz zařazení nového bodu, tajné hlasování apod.
Naopak pokud jde o porušení některého pravidla, které nemá žádný významný obsah z hlediska demokratického a spravedlivého jednání (např. že řídící schůze nechá někoho přiměřeně mluvit i přes stanovený časový limit), pak jeho porušení těžko může znamenat neplatnost nějakého úkonu.
Ale dokud to někdo nezkusí dát k soudu, půjde jen o plané řeči. Nebojme se žádat soudy i o rozhodování ve věcech, které nejsou v zákoně řečeny absolutně jednoznačně a se sankcí. Od toho zde soudy jsou. Mají hledat a nacházet právo, nikoli řešit piškvorky podle předem zákony napsaného schématu. A některé soudy už to umí.

Konkrétně k dotazu: žádost o vykonání dozoru v této věci může podat každý.
Zákon o Praze uvádí:
citace:
§ 111

(1) Rada hlavního města Prahy je oprávněna pozastavit výkon usnesení nebo rozhodnutí orgánu městské části v samostatné působnosti, je-li v rozporu se zákonem nebo jiným právním předpisem. Rozhodnutí o pozastavení výkonu usnesení nebo rozhodnutí orgánu městské části v samostatné působnosti nabývá účinnosti dnem doručení jeho písemného vyhotovení městské části. Včas podaný opravný prostředek proti tomuto rozhodnutí nemá odkladný účinek.


Pokud rada uvedené usnesení nezruší, bude třeba věc probrat s právníkem, zaměřeným na obecní právo. Bude třeba posoudit, zda toto rozhodnutí rady je její samostanou působností v tom smyslu, že nad ní vykonává dozor Ministerstvo vnitra, anebo jde o úkon bez opravného prostředku a proto lze podat žalobu.

Zatupitelstvo je povinno odpovědět na petici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WesleyByrdZaložen: 09. 01. 2015
Příspěvky: 1
Bydliště: Germoney

PříspěvekZaslal: pá leden 09, 2015 12:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Vážení koník,
Jednací řád je jen kus papíru, na základě zákona o obcích je to, že mohou zvládnout radní. Je to doporučení pozastavit a porušování pravidel v žádném případě neznamená rozlišení zrušena. Pouze občané musí dodržovat jednací řád, protože zákon o obcích.
_________________
Are you worried about learn spanish online exam prep and a+ certification practice test? Check out our latest resources for gov.pe
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra -> Diskuse o otevřenosti veřejné správy Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group