Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

OÚ Korolupy neodpovídá a hledá, jak se odpovědi vyhnout

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
LENKA LYALIKOFF

PříspěvekZaslal: út červen 25, 2013 10:58 am    Předmět: OÚ Korolupy neodpovídá a hledá, jak se odpovědi vyhnout Odpovědět s citátem

Podala jsem přes stránky IPV žádost o informaci:

13/6/2013

Povinný subjekt: Obec Korolupy

Žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném
přístupu k informacím

Vážená paní Malcová,

požaduji informaci:

1. Zda jste obdržela el. formou na podatelnu mé oznámení, že trvám
pouze na korespondenci s úřadem přes stránky IPV.

2. Potvrzuji tedy ještě jednou moji korespondenční adresu - a to
stránky IPV, z kterých jsou mé žádosti zasílány.

3. Zda jste odpověděla formou, kterou jsem si zvolila a dodržela ji
- el. formou a to přes stránky IPV.

4. V případě, že jste nerespektovala moji žádost, žádám o
zdůvodnění.

Obdržela jsem:

Ve smyslu zákona č. 106 / 1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím Vám na Váš dotaz , sděluji následující:
Informace přes IPV Vám podávat nebudeme.

Naší komunikaci předcházela osobní návštěva, kdy mi odmítla starostka náhled do spisu, bránila mi ofotit zápisy a následovaly stížnosti na postup při vyřizování žádosti o informaci:

Stížnost na postup při vyřizování žádosti o informace

Dne 30/5/2013 jsem podala u povinného subjektu Obec Korolupy žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím./viz níže/ Obec Korolupy mi v zákonné lhůtě neodpověděla. V pondělí 17.06. jsem osobně navštívila OÚ a hovořila s paní starostkou. Tvrdila, že mi může zasílat vyřízenou žádost klidně do místa bydliště, kde se nyní nezdržuji a nebo do místa pobytu do ciziny – a to s tím, že si náklady za poštovné do ciziny pak pěkně uhradím.

Podotýkám, že obecně uznávaný výklad práva na informace v sobě zahrnuje i aspekt technického přístupu k poskytovaným informacím. Jinými slovy, komplikování vlastní realizace
přístupu k informacím neopodstatněnými technickými barierami se považuje za samotné odepírání informací (např. Doporučení R(81) Výbor ministrů Rady Evropy uvádí jako povinnost veřejných orgánů používat k poskytování informací efektivních prostředků). Je-li žádost o informace srozumitelná, konkrétní, vztahuje se k působnosti povinného subjektu a nespadá pod zákonná omezení práva na informace, musí být nejpozději do 15 dnů od podání, případně upřesnění žádosti poskytnuta žadateli. Forma poskytnutí informace se řídí především volbou žadatele. Formou žádosti ani návrhem formy odpovědi ze strany žadatele není sice povinný subjekt vázán, jinou formu použije v případě zjevně nevhodně zvolené formy a může proto sám v rámci správního řízení využít formy vhodnější. Starostka Malcová nebere zřetel na vhodnější formu a její počínání hodnotím jako libovůli a bezdůvodné šikanování mé osoby. Systém IPV mě sám upozorní, když instituce reaguje na moji žádost a také mi včas připomene uplynutí zákonné lhůty. Na stránkách mi nabízí obecné rady jak postupovat ve složitějších případech,
například když mi instituce odmítne částečně či úplně poskytnout požadované informace. Tento systém upozorňování a hlídání zákonné lhůty je pro mě velkým ulehčením, zvláště v případě OÚ Korolupy, který se snaží neustále v legislativě hledat skuliny, kterými by své obcházení zákona zdůvodnil.

Pokud mi bylo zasláno vyřízení mé žádosti na adresu, kde jsem si nemohla v zákonné lhůtě z předem povinnému subjektu oznámených důvodů zásilku nebo el. odpověď vyzvednout,
lhůta pro poskytnutí informací je v tomto případě lhůtou propadnou s vážnými procesními důsledky a zároveň s hmotněprávními prvky. Povinný subjekt si zde musí počínat zvlášť obezřetně. Ve lhůtě nestačí informace žadateli odeslat, nýbrž mu musí být doručeny, nebo mu musí být alespoň doručena doprovodná informace, že požadované informace jsou připraveny k převzetí. To vyplývá jednak z použité terminologie, když slovem "poskytne" se rozumí doručení do dispozice
žadatele, jednak z ustanovení § 15 odst. 4 a § 16 odst. 1, která umožňují podat opravný prostředek okamžitě po marném uplynutí lhůty (blíže k tomu oddíl o opravných prostředcích).
Tento názor podporuje i výše citované rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Marným uplynutím lhůty dochází ze zákona ke vzniku fikce rozhodnutí o odepření informací.

http://www.infoprovsechny.cz/body/korolupy

Od prosince je to již třetí kolo, kdy se snažím dostat stále stejné informace. Minule jsem měla za zápisy zaplatit 2000 Kč a ještě poštovné do ciziny. Navíc dopisy mi zaslala starostka v době, kdy byl OÚ Korolupy uzavřen a zajela je odeslat z pošty do jiného města. Krajskému úřadu však tuto korespondenci zamlčela.

Jak mám nyní postupovat?
Děkuji.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: st červen 26, 2013 5:59 pm    Předmět: OÚ Korolupy neodpovídá a hledá, jak se odpovědi vyhnout Odpovědět s citátem

Dotaz je bohužel nepřehledný a zmatený. Mícháte přes sebe různé postupy - podání původní žádosti o informace, podání žádosti o informaci o vyřízení původní žádosti, pak stížnost na (asi) nevyřízení prvotní žádosti, do žádostí zároveň mícháte spor o technickou stránku doručení žádosti a odpovědi.

Radu proto není možné poskytnout. Pokuste se formulovat dotaz do naší Poradny jednoduše a srozumitelně.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LENKA LYALIKOFF

PříspěvekZaslal: čt červen 27, 2013 4:15 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

To je prave zamer OU - tak to rozdelim:

Podala jsem přes stránky IPV žádost o informaci:

13/6/2013

přístupu k informacím

Vážená paní Malcová,

požaduji informaci:

1. Zda jste obdržela el. formou na podatelnu mé oznámení, že trvám
pouze na korespondenci s úřadem přes stránky IPV.

2. Potvrzuji tedy ještě jednou moji korespondenční adresu - a to
stránky IPV, z kterých jsou mé žádosti zasílány.

3. Zda jste odpověděla formou, kterou jsem si zvolila a dodržela ji
- el. formou a to přes stránky IPV.

4. V případě, že jste nerespektovala moji žádost, žádám o
zdůvodnění.

Obdržela jsem:

Ve smyslu zákona č. 106 / 1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím Vám na Váš dotaz , sděluji následující:
Informace přes IPV Vám podávat nebudeme.

A pak se budeme venovat dalsimu tematu. Zbytek jsem vam napsala pro dokresleni, jelikoz zde je zretelny zajem informaci neposkytnout. Od prosince stale to same.
Lenka Lyalikoff
Eric

PříspěvekZaslal: čt červen 27, 2013 4:44 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Prosímvás, mně nějak není jasné, čeho hodláte dosáhnout.
LENKA LYALIKOFF

PříspěvekZaslal: čt červen 27, 2013 5:15 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pracuji v cizině, dříve bývala zasedání zastupitelstva v sobotu, nyní schválně v týdnu, jediné na co mohu reagovat, jsou zápisy nebo se mohu na něco zeptat písemně. Zápisy nejsou již rok zveřejňovany, po půl ročním pinpongu mezi krajem, obci a mnou jsem podala žádosti přes IPV ,opět nepřišly odpovědi – tak jsem si vzala volno a navštívila jsem OÚ – ptala jsem se, kam mi poslala starostka vyřízené žádosti – řekla, že mi je bude posílat na adresu bydliště, kde se už deset let přes týden vůbec nezdržuji a já chci, aby mi je posílala na IPV. A tato žádost předcházela mé návštěvě, pokud se ohlásím, že přijdu na úřad, tak dorazím a je tam cedule dovolená.
Když přijdu neohlášeně, tak mi zápisy nechtějí okopírovat, do spisů se nesmím podívat a starostka chce dosáhnout toho, že mi vše pošle písemně poštou do ciziny, čímž stoupnou náklady a ještě požaduje zaplatit poštovné.
Eric

PříspěvekZaslal: čt červen 27, 2013 11:03 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pokud potřebujete ty dokumenty, je něco, co Vám brání poslat obyčejnou žádost mailem o zaslání v elektronické podobě a pak stejnou formou vyřešit stížnost nebo odvolání? Nebo říct kterémukoliv zastupiteli?
LENKA LYALIKOFF

PříspěvekZaslal: čt červen 27, 2013 11:54 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já už si pomalu myslím, že žiji v minulém režimu. Právě, že do současné doby probíhala komunikace přes el. poštu a nic. Prostě, když podám stížnost do Brna, tak to vrátí zpět do Korolup. Po třetím kolečku jsem si řekla, že to budu řešit veřejně, hlavně nemusím neustále hlídat lhůty, tak paní starostka zase vydumala, že mi to bude posílat normální poštou. Za zápisy ze zasedání po mě chtěla dva tisíce a za ostatní dokumenty 8 tisíc. Samozřejmě bez rozepsání za co vůbec platím. Několikrát jsem to už dala i veřejnému ochránci práv. Aby nebylo vidět, že si lidé stěžují při veřejných zasedáních, tak ho starostka ukončí a diskuzi vede mimo zápis. A takto mi odpovídá. Jednou větou, maximálně jedním souvětím. Nedáme. Nebudeme vám poskytovat atp. Přeci smyslem zákona není, že já budu pořád někam psát a hlídat lhůty, když chci základní věci?
LENKA LYALIKOFF

PříspěvekZaslal: pá červen 28, 2013 12:02 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Zastupiteli? Vy se asi moc nepohybujete na malých vesnicích...Nikde není jejich kontakt, nic nechtějí řešit. Při každé stížnosti žádám, aby ji předložili i zastupitelstvu a zařadili tento problém na program zasedání - za tři roky se tak nestalo. Ani místostarosta nic nedělá. Musíte si představit, že na vesnici jsou v zastupitelstvu - důchodci, ženy v domácnosti, řidiči, zemědělci, nevyučení - jen se základním vzděláním, elektrikáři, zedníci - stěží seženete dva s maturitou - mluvím o pohraničí na jihu Moravy. Vesnici řídí účetní.
Eric

PříspěvekZaslal: pá červen 28, 2013 12:03 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pak je tady ODKVS.
LENKA LYALIKOFF

PříspěvekZaslal: po červenec 01, 2013 2:50 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak tam už jsem také psala. Dozor kontroly je prováděn písemně - požádají o dokumenty, maximálně doporučí nápravu a tím je věc ukončena - nakonec mi sdělí, že jsou jen kontrolním orgánem.

Navíc důvěra v pravdivé vyjádření je od MV právě na straně veřejné správy, já musím dokazovat, že to tak není - kocourkov!
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: po srpen 05, 2013 5:06 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Správný postup v případě žádosti
citace:
13/6/2013

přístupu k informacím
byl podat odvolání proti nezákonnému rozhodnutí o odmítnutí žádosti. Odvolání bylo vhodné kombinovat zároveň s formou stížnosti (§ 16a InfZ), protože sdělení OÚ není jednoznačně formulované jako rozhodnutí o odmítnutí žádosti a má zčásti povahu neformálního přípisu.

Lhůta pro podání dovolání byla 15 dní po doručení sdělení OÚ. V případě stížnosti pak 30 dní od marného uplynutí lhůty pro řádné poskytnutí informace.

V procesu těchto opravných prostředků by se ukázalo, jak to obec myslí s tím, že nerespektuje adresu pro doručování, kterou žadatelka sdělila.

Doporučuji zaměřit se nyní na některou z posledních podaných žádostí (dosud jste jich přes IPV podala 22), pokud možno věcnou a jednoduchou (mnohdy dotaz zatěžujete svými komentáři, které nemají nic společného s žádáním určité informace a pouze vyvolávají konflikt). U takové žádosti po marném uplynutí lhůty pro poskytnutí informace podat opravný prostředek (vzhledem k nečinnosti povinného subjektu půjde o stížnost). Na jejím vyřízení pak trvat, zejména jej v kopii poslat nadřízenému orgánu, aby se předešlo situaci, kdy díky nečinnosti povinného subjektu se o stížnosti nadřízený orgán ani nedozví.

Opravný prostředek již nelze podat přes portál IPV, je nutno jej doručit některým ze způsobů doručování podle správního řádu.
JL

PříspěvekZaslal: st prosinec 04, 2013 4:18 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

závěry kontroly dané obce ze strany Ministerstva vnitra (ODK VS)
- viz např. č.j. MV-131112-9/ODK-2013 ze dne 27.11.2013
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: