Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Nedodržení lhůty, úhrada nákladů

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka

PříspěvekZaslal: ne květen 27, 2012 6:19 pm    Předmět: Nedodržení lhůty, úhrada nákladů Odpovědět s citátem

Dne 3. května 2012 byla doručena povinnému subjektu moje žádost o informace.

Dne 14. května 2012 (datum odeslání) mne povinný subjekt vyzval k upřesnění žádosti a odvolal se na §14 odst. 5 písm. b) InfZ.

Podíval jsem se na uvedené ustanovení InfZ a zjistil jsem, že povinný subjekt mne vyzval po zákonem stanovené lhůtě - měl vyzvat do 7 dnů, vyzval mne 11. den.

Ve výzvě povinný subjekt uvedl, že lze předpokládat zpoplatnění mimořádných úkonů. Ve výzvě není uveden důvod překročení zákonné lhůty, ani výše předpokládané úhrady. Nebyl jsem informován o prodloužení lhůty pro poskytnutí informace.

Výzva byla doručena 21. května 2012, tedy v době, kdy již uplynula 15-ti denní lhůta pro poskytnutí informace, resp. pro vydání rozhodnutí o odmítnutí žádosti.

Byl by případný požadavek na úhradu nákladů oprávněný?
Povinný subjekt má sice právo na úhradu nákladů. O požadavku na úhradu nákladu, včetně výše poplatku, mám být ale informován před poskytnutím informace. K poskytnutí informace mělo dojít do 18. května 2012. Do tohoto data by tedy měl povinný subjekt informovat o výši úhrady. Je pozdní výzva na upřesnění žádosti důvodem pro prodloužení termínu pro informování o výši nákladů?

Obdobný případ již řešil Magistrát hl. m. Prahy, kdy povinný subjekt pozdě informoval o prodloužení lhůty pro poskytnutí informace. Kvůli tomu neposkytl informace v zákonném termínu. Tím dle rozhodnutí MHMP ztratil nárok na úhradu nákladů. Lze očekávat obdobné rozhodnutí i v tomto případu?[/u]
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JL

PříspěvekZaslal: ne květen 27, 2012 7:06 pm    Předmět: Nedodržení lhůty, úhrada nákladů Odpovědět s citátem

§14 odst. 5 písm b) = "žádost je nesrozumitelná, není zřejmé, jaká informace je požadována"
pokud tomu tak skutečně je, tak je třeba ji nejdříve upřesnit/doplnit
(protože jinak vůbec nevědí co poslat a k čemu úhradu příp. vztahovat
a nebude to patrně vědět ani odvolací orgán)

lze ale také podat stížnost na postup při vyřizování žádosti s tím,
že lhůta pro poskytnutí již uplynula a původní žádost byla dostatečně srozumitelná
v ideálním případě by pak měl odvolací orgán vydat přímo příkaz k jejímu (bezplatnému) vyřízení
Jirka

PříspěvekZaslal: ne květen 27, 2012 8:28 pm    Předmět: Stížnost a upřesnění žádosti Odpovědět s citátem

Stížnost a upřesnění žádosti jsem odeslal už v pátek.

Poukázal jsem na uplynutí zákonné lhůty a také na to, že byla žádost srozumitelná a podrobně specifikovaná.

Jednání povinného subjektu vnímám jako snahu znesnadňovat přístup k informacím. Úřad měl v uplynulé době časté problémy s dodržováním InfZ. Jedná se o recidivu. Ani opakovaná šetření ombudsmana nevedla k nápravě. Úřad opakovaně porušuje zákon.

V tuto chvíli jde zejména o to získat požadované informace co nejdříve. Dále je vhodné se vyhnout případné přemrštěné výši poplatku za poskytnutí informace, která často žadatele odrazuje.

Je někde zveřejněn postup jak jednat s problémovým úřadem? Ze strany Magistrátu hl. m. Prahy a Veřejného ochránce práv již byly podniknuty kroky k nápravě. Zatím neúspěšně. Nepomohla ani kritika odborníků v soutěži otevřeno - zavřeno. Skutečně nevím, co ještě musí občané a úřady udělat proto, aby ÚMČ Praha 6 postupoval alespoň v souladu se zákonem. Principy dobré správy patří, ve vztahu k tomuto úřadu, do kategorie sci-fi.
JL

PříspěvekZaslal: ne květen 27, 2012 8:39 pm    Předmět: Předmět: Stížnost a upřesnění žádosti Odpovědět s citátem

pokud vydá nadřízený správní orgán příkaz k vyřízení žádosti,
lze se při jeho nesplnění obrátit na příslušný soud,
aby daný úřad donutil ke splnění příkazu ukládáním pokut

nařízení výkonu rozhodnutí by mělo soudu trvat tak 2 týdny,
první pokuta bývá tak 50tis.Kč (podle okolností i více)

nebo alternativně nařízení exekuce přes exekutora
(do 2 týdnů by měla být exekuce nařízena,
pak ale ještě musí přijít na řadu u exekutora)

příklad:
http://www.praha4.cz/3563_Vyrocni-zprava-dle-zakona-c-106-1999-Sb-za-rok-2011
"Obvodní soud pro Prahu 4 – č. j. 8A65/2011-32-34 ze dne 31. 8. 2011 – ÚMČ Praha 4 musí vyhovět žadateli a výkon rozhodnutím uložením pokuty ve výši 70.000Kč. Dále ÚMČ Praha 4 uhradil náklady řízení ve výši 1.000Kč a náklady výkonu rozhodnutí 500 Kč."
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: