Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Nahlédnutí do účetních dokumentů obce

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jrysavyZaložen: 01. 02. 2012
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: st únor 01, 2012 3:57 pm    Předmět: Nahlédnutí do účetních dokumentů obce Odpovědět s citátem

Dobrý den,

30.11.2011 jsem si podal žádost o nahlédnutí do knihy přijatých faktur, výpis z bankovních účtů a pokladní knihy za r. 2011. + náhled do zápisů z jednání výborů obce (oú je nezveřejňuje na webu).

Na základě emailu z konce prosince od p. starosty (jsme malá obec, 400 obyv, bez rady obce) s omluvou že probíhají závěrky, audit,... a prosby o posunutí termínu nahlédnutí na druhou polovinu ledna jsem dnes dorazil na obecní úřad. Účetní obce zavolala pana starostu, bez něj mi prý nemůže dokumenty ukázat. Pan starosta oznámil že nemá čas a že je bezpodmínečně nutná jeho přítomnost během mého nahlížení. Tudíž jsem závislý na jeho časovém harmonogramu. Opravdu? Případně jak vymáhat neplatnost jeho tvrzení?

Panuje podezření že z rozpočtu obce jsou financovány aktivity p. starosty který zde již 20 let monokratickým způsobem vládne. I vzhledem k osobním problémům spojeným s insolvenčním řízením starosty zavdávají některé skutečnosti vážná podezření o hospodaření, koalice zastupitelů která starostu zvolila jen tiše přihlíží.

Proto má snaha nahlédnout do oficiálních dokumentů a toto vyvrátit či potvrdit.

Dále mám ještě jeden dotaz : po několika (zřejmě nepříjemných) žádostech na podání informace byl tento rok vydán tímto starostou Sazebník úhrad za informace poskytované dle zákona č. 106/1999 Sb. .. tyto informace jsme zpracovali a publikovali na webu občanského sdružení které jako jeden ze svých cílů informuje občany a členy o.s. o dění v obci a okolí.
Je možné aby v tomto sazebníku chyběla informace že částka 120kč za 30min vyhledávání a zpracování odpovědi je účtována za "mimořádně rozsáhlé vyhledávání informací" (k nahlédnutí :http://www.racetice.cz/uredni-deska/?ftshow=176) => lze předpokládat že zpoplatněna bude každá odpověď. Týká se to i žádosti o.s. které je od některých správních poplatků osvobozeno?
Jako projev snahy o co nejmenší transparentost (nebo snad snahy o odstrašení tazatelů?) pokládám i částky: 5Kč za kopii A4, 32 Kč za CD disk .. to je dnes snad až úsměvné!

Z minulého nahlédnutí do těchto dokumentů (ještě jako opoziční zastupitel, už nejsem a řeším to jako občan) jsem mimo jiné zjistil, že firma spojená s p. starostou pronajala obci multikáru na cca 170 hodin za cenu která se rovná pořízení stroje stejného stáří a stavu, že si p. starosta nechal proplatit služební cestu která ale může být chápána také jako jeho osobní výlet .. že si nechal vyplatit zálohu na začátku roku, vrátil ji ale na konci roku (bezúročná půjčka?). Dále byl velmi zřejmý pokles financí obce v 2010, v r. 2011 byl na zo schválen kontokorent => obec už může být ve fázi zadlužení, další z věcí kterou asi nechce zveřejňovat ..

děkuji za Vaše reakce

J. Ryšavý
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
rehorkaZaložen: 27. 05. 2011
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt únor 02, 2012 1:53 pm    Předmět: Re: Nahlédnutí do účetních dokumentů obce Odpovědět s citátem

jrysavy napsal:

Jako projev snahy o co nejmenší transparentost (nebo snad snahy o odstrašení tazatelů?) pokládám i částky: 5Kč za kopii A4, 32 Kč za CD disk .. to je dnes snad až úsměvné!


Ano, ceny za informace jsou "úsměvné".
U nás na obci také funguje "transparentnost". Po té co jsem si zažádala o informace z jednání rady elektronickou cestou - skenováním a posláním na email (zdarma), rada obce honem zasedala a i skenované a elektronické informace zpoplatnila cenou 2,- Kč za stranu... Takže méně majetným znemožnila vědět co se děje na radě obce, která je neveřejná a stejně tak i zápis z rady (a ten se dá získat pouze žádostí o info dle InfZ).

Jinak si myslím, že nezáleží kdo bude u nahlížení do dokumentů přítomen. Ale toť jen můj názor...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p.pohunekZaložen: 10. 10. 2011
Příspěvky: 108

PříspěvekZaslal: po únor 27, 2012 8:49 pm    Předmět: Re: Nahlédnutí do účetních dokumentů obce Odpovědět s citátem

Dobrý den,
k Vámi uvedenému Vám doporučím požádat formou písemnou a to ,, žádám v zákonem stanovené lhůtě o stanovení termínu a času k nahlédnutí do kompetního účetnictví povinného subjektu za rok 2010 a 2011" . Takto či podobně hlavně roky, o které máte zájem. V tomto případě by Vám měl povinný subjekt v zákonem stanovené lhůtě stanovit termín a čas, kdy se dostavíte k povinnému subjektu a tam máte možnost nahlédnout do kompletního účetnictví a to v tomto případě úplně bezplatně a v případě, že se Vám některé konkrétní předložené doklady budou hodit, tak teprve při nahlížení požádáte o konkrétní doklady, které chcete okopírovat. ( samozřejmě za poplatek - počet kopií x sazba kopie). Takovýto postup u nás už konečně funguje, ale z počátku se snažil povinný subjekt všemožně znemožňovat a hlavně nehorázně zpoplatňovat, vždy jsem se odvolal a odvolací orgán ( KUSK) vždy úhradu zrušil s tím, že ,, že základní povinností povinného subjektu je vést řádně účetnictví a tedy nelze toto stavět do roviny mimořádně rozsáhlého vyhledávání informací". Na závěr pouze upozorním, že by také měl povinný subjekt vydat v zákonem stanovené lhůtě rozhodnutí o odmítnutí části informací a to týkající se poplatků za hřbitov atd. ovšem vše musí řádně odůvodnit.
Ještě na závěr k cenám: tyto ceny jsou opravdu úsměvné, v tomto případě dejte podnět na Odbor dozoru a kontroly veřejné správy MV s tím, ať prověří ceník a ceny jako takové. V tomto případě bude muset povinný subjekt obhajovat všechny ceny a jestliže jste malá obec těžko bude schopen řádně prokázat starosta takto nastavený ceník a ODK MV by mělo tedy zasáhnout. S pozdravem Petr P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group