Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Informace, zda-li bylo vzneseno obvinění

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pumrelZaložen: 29. 12. 2011
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29, 2011 2:37 am    Předmět: Informace, zda-li bylo vzneseno obvinění Odpovědět s citátem

Dobrý den,
doslechl jsem se od svědků, kteří byli přímo na místě nehody, že na jednom přechodu v Brně srazil děkan jedné z brněnských fakult mladou dívku, které utrpěla několik zranění a leží v nemocnici. Jedná se o zámožného člověka a já mám strach, že nebude učiněno spravedlnosti za dost a trestu se vyhne.

Je možné nějak získat informace o tom, jestli byl ten člověk již obviněn, nebo si třeba i na policii ověřit průběh šetření?

Předem děkuji za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JLZaložen: 12. 11. 2010
Příspěvky: 511

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30, 2011 10:30 am    Předmět: Informace, zda-li bylo vzneseno obvinění Odpovědět s citátem

obávám se, že pokud nejste účastníkem
tak vám informace neposkytnou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: pá leden 13, 2012 5:17 am    Předmět: Informace, zda-li bylo vzneseno obvinění Odpovědět s citátem

Je možné podat žádost o informaci k policii ČR (příslušný útvar), zda probíhá trestní řízení či přestupkové řízení v této věci. Žádost by se pak měla strukturovat podle odpovědi na první otázku a požádat o nějaké základní informace o takovém případně probíhajícím řízení.
V trestním řízení může Policie poskytnout informace na základě § 8a odst. 3 trestního řádu:
citace:
Orgány činné v trestním řízení informují o své činnosti veřejnost poskytováním informací podle odstavce 1 veřejným sdělovacím prostředkům; poskytnutí informací odepřou z důvodů ochrany zájmů uvedených v odstavcích 1 a 2. Vyhradí-li si v přípravném řízení státní zástupce právo poskytnout informace o určité trestní věci, může je policejní orgán poskytnout jen s jeho předchozím souhlasem.


Přitom podle odst. 1 téhož ustanovení je okruh informací takovýto:
citace:
Při poskytování informací o své činnosti veřejnosti orgány činné v trestním řízení dbají na to, aby neohrozily objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení, nezveřejnily o osobách zúčastněných na trestním řízení údaje, které přímo nesouvisejí s trestnou činností, a aby neporušily zásadu, že dokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem není vina vyslovena, nelze na toho, proti němuž se vede trestní řízení, hledět, jako by byl vinen (§ 2 odst. 2). V přípravném řízení nesmějí zveřejnit informace umožňující zjištění totožnosti osoby, proti které se vede trestní řízení, poškozeného, zúčastněné osoby a svědka; takové informace mohou v nezbytném rozsahu zveřejnit pouze pro účely pátrání po osobách nebo pro dosažení účelu trestního řízení.

§ 11 odst. 4 Infozákona vylučuje poskytování informací podle tohoto zákona o svobodném přístupu k informacím v případě probíhajícího trestního řízení. judikatura Nejvyššího správního soudu nicméně tuto zdánlivě bezvýjimečnou výluku z poskytování informací „prolomila“, a to především v rozsudku ze dne 1. prosince 2010, č. j. 1 As 44/2010-103):
citace:
Povinné subjekty neposkytnou informace o probíhajícím trestním řízení (§ 11 odst. 4 písm. a) zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím) pouze poté, co zváží, nakolik je důvod neposkytnutí informace vskutku ospravedlněn naléhavou společenskou potřebou. Tou bude pravidelně zájem státu na tom, aby poskytnuté informace neohrozily objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení, nezveřejnily o osobách zúčastněných na trestním řízení údaje, které přímo nesouvisejí s trestnou činností, a aby neporučily zásadu, že dokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem není vina vyslovena, nelze na toho, proti němuž se vede trestní řízení, hledět, jako by byl vinen. Povinný subjekt vezme v potaz též ochranu práv a svobod druhých, např. obětí trestného činu (srov. § 8a odst. 1 trestního řádu).

Informace se tedy lze dožadovat s odkazem na tento rozsudek.

Pokud by šlo o přestupkové řízení, povinné subjekty obvykle odepírají poskytovat informace. Ovšem v případě, kdy nejde o osobní údaje, ale např. o obecné sdělení, že takové řízení probíhá, v jaké je fázi apod., by informaci měly poskytnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group