Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Autorská práva a Informační zákon

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michaela TrněnáZaložen: 15. 05. 2009
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá červen 25, 2010 9:11 am    Předmět: Autorská práva a Informační zákon Odpovědět s citátem

Dobrý den, vážený pane Kužílku,

obracím se na Vás s prosbou. Obec mi odmítla vydat informace s tím, že chrání autorská práva advokáta. Tento advokát pracuje pro obec na základě mandátní smlouvy a obě "díla", vytvořil pro obec a nechal si je od obce zaplatit (v jednom případě cca 11 000 a ve druhém cca 19 000,-Kč).

jednalo se o právní stanovisko k odměňování veřejných funkcionářů, kteří působí ve svazcích obcí a Stanovisko k dopadům změn územního plánu obce a náhradám za změny v území. Tyto rozbory jsou opatřeny doložkou advokáta, který tvrdí, že "Právní rozbory jsou autorským dílem podle autorského zákona, a advokát nedal obci souhlas k poskytnutí těchto informací.

Ráda bych se odvolala, ale v případě autorských práv si nejsem jistá, ale domnívala jsem se, že jako občan mám právo podívat se na to, podle čeho rozhodovala naše obec, zvlášť když si to zaplatila.

Děkuji. S pozdravem M. Trněná
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jan PotměšilZaložen: 05. 10. 2009
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: st srpen 11, 2010 6:44 am    Předmět: Info poskytnout musí Odpovědět s citátem

Pan Kužílek třebá dodá preciznější argumentaci, ale informace nelze odmítnout odkazem na kličku, že se jedná o výtvor chráněný autorskými právy. Autorská práva ať si vyřeší obec s advokátem, ale pokud obec vydala veřejné prostředky na jakási stanoviska a navíc nejde např. o ohrožení litigační strategie obce v probíhajícím soudním sporu (kdy by se protistraně výstupy najaté AK ještě před rozhodnutím soudu mohly hodit), není důvod cokoliv odpírat. Ať hezky obec vydá rozh. o odepření informace a Vy se odvolejte, příp. suďte. Jde o podobnou kličku jako když někdo odkazuje na smlouvu, kde je klauzule, že se nic nezveřejní (hezké, ale smlouva nemá přednost před zákonem) nebo že jde o obchodní tajemství apod.
K této problematice se vyjadřoval též odborník (mj.) na InfZ dr. Adam Furek ve Správním právu č. 2/2010 v článku "Je třeba výslovné ochrany právních poradenství a "podnikatelských" veřejných institucí v souvislosti se svobodným přístupem k informacím?"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: čt srpen 12, 2010 8:14 pm    Předmět: Autorská práva a Informační zákon Odpovědět s citátem

Pokud je předmětem žádosti určitý právní rozbor (analýza, posudek), pořízený pro povinný subjekt, lze především považovat za pojmově vyloučené, že by měl povahu autorského díla.

Autorské dílo je „je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora“ (§ 2/1 autorského zákona, AutZ).

Jedinečnost a dílo

Klíčovým pojmem pro existenci autorství je „jedinečnost“.
Právní rozbor, podle kterého postupuje povinný subjekt, však z podstaty věci musí shrnovat obecně známé a přijaté názory, výklady, judikáty a další myšlenkové zdroje pro právní postup v dané oblasti, jinak by se míjel účelem. Jeho cílem totiž je předvídat názory, které v dané věci případně zaujmou jiné orgány veřejné moci, zejména soudy. Jedinečnost tedy nemůže být obsažena v samotném věcném obsahu právního rozboru, protože věcný obsah musí co nejpřesněji vystihnout skutečnosti, které již před tímto rozborem jsou formulovány v právním řádu. Protože právní řád ve své psané formě je výsledkem vědomé lidské činnosti, navíc je zapsán pomocí jazyka a obligatorně též zveřejněn, není udržitelná ani představa, že by se jedinečností mínilo „objevení“ určitých, dosud nezmiňovaných vztahů. Tím se „objevnost – jedinečnost“ v rovině právní analýzy odlišuje například od vědeckého objevu či literárního díla, u kterých sice to nové, co autor vytvoří, zde též latentně bylo přítomno, ale nikoli v materii tak uspořádané a jazykově již formulované, jako je psané právo.
Stejně tak by nebylo možné považovat za „jedinečnost“ styl, sloh či jazykové prostředky, kterými byl právní rozbor pojednán. Každý psaný dokument by potom totiž bylo možné označit za autorské dílo, protože každý pisatel (původce) dokumentu má jistě trochu jiné vyjadřovací schopnosti a zvyklosti. V odlišnostech jazykového vyjádření však nelze spatřovat autorské dílo. Mezní situace, kdy by šlo o právní rozbor, pojatý jako esej, by se logicky posuzovaly podle toho, zda autorský prvek převažuje nad odborným právním rozborem. Nicméně lze zároveň usoudit, že v případě převahy rysů autorského díla by se zároveň snižovala hodnota textu jako právního rozboru, kterého chce zadavatel užít k případnému řešení sporů při své činnosti.

Bylo by možno vznést ještě několik dalších argumentů pro případ, i kdyby takový rozbor byl považován za autorské dílo, aby byl přesto dle InfZ poskytnutý. To je však již nad rámec poradny.

Bylo by velmi vhodné vyžádat si od obce smlouvu s advokátem. Protože advokát uvádí, že rozbory byly (zároveň? dříve? následně?) vydány jako publikace, vzniká otázka, co vlastně obec koupila? Koupila snad jen kopii textu, již dříve vydaného a veřejně přístupného (koupí publikace)? Pokud ano, pak za 19 000 obec koupila několik stránek publikace, kterou asi mohla obstarat za řádově menší částku.
Pokud jde o rozbor, který obec koupila prvotně, a pak jej advokát vložil do publikace, podle mého soudu tím z rozboru, který má obec, nevzniká autorské dílo, ačkoliv publikace vcelku (a tím i v částech) autorské dílo představovat může, a to hlavně svým uspořádáním, kontextem výkladu více témat, poznámkovým aparátem, odkazy atd. Domnívám se tedy, že advokát nesprávně přenáší autorskou ochranu ze své publikace, v níž uplatnil i rozbory vypracované v rámci jiných zakázek (že by zcela beze změny? To by pak rozbor pro obec byl dost všeobecný a netýkal se její konkrétní záležitosti?), na rozbor, která nezávisle na publikaci poskytl obci.

Stranou ponechávám otázku etickou. Samozřejmě je běžné poskytnout rozbor na základě svých dřívějších textů, analýz atd., případně naopak, své rozbory využít pro vytvoření komplexnějších výkladů, publikací apod. Slušné však je v takových případech texty dopracovat, pozměnit podle nového kontextu, čímž zjevně vzniká text poněkud jiný, a pokud je to autorské dílo, tak odlišné od původního podkladu. V tomto případě to však vypadá, že se jedna a ta samá stať prodává dvakrát (či vícekrát?), což je chucpe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jakub MichalekZaložen: 04. 10. 2010
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: po říjen 04, 2010 10:34 am    Předmět: Publikace Odpovědět s citátem

To je zajímavý názor, ačkoliv bych řekl, že na katedrách autorského práva by se otřásli :) V tomto případě asi půjde o úřední návrh úředního díla, kterým je interní postup při odměňování, nebo jinou přípravnou dokumentaci, která je autorským dílem, jemuž ovšem nenáleží ochrana (§3 AutZ)

Můžeme váš právní rozbor publikovat na pirátských novinách? I když podle argumentace bychom se ani ptát nemuseli...

Tomuto problému se snažíme věnovat, například v souvislosti s tím, že si Nejvyšší správní soud nárokuje práva k databázi svých rozhodnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group