Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Zveřejňování příloh usnesení obecního úřadu

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Arnošt Kobylka
Anonymní

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2004 12:19 pm    Předmět: Zveřejňování příloh usnesení obecního úřadu Odpovědět s citátem

Náš úřad městské části (Ú MČ) se rozhodl na webu uveřejňovat usnesení, ale nikoliv jejich přílohy. Výsledkem je, že na webu jsoou usnesení stylu: Odboru xy se ukládá, aby provedl úkol viz příloha 1.

Chtěl bych navrhnout usnesení zastupitelstva MČ, které by tuto praxi změnilo, tj. uložilo Ú MČ zveřejňovat i přílohy usnesení Zastupitelstva a Rady v samostatné působnosti a vyzvalo Radu, aby taktéž učinila v přenesené působnosti. Jde o to ale, že některé údaje nelze ze zákona zveřejnit (osobní údaje, obchodní tajemství apod.). K usnesením mají sice přístup všichni občané obce, ale nikoliv všichni kdo užívají web. Také to, že občané obce mají právo si sice pořizovat z usnesení výpisy, není totéž, jako právo obce usnesení publikovat. (Je mi jasné, že publikovat usnesení není povinnost obce, ale má na to obec vždy právo?).
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: po únor 23, 2004 7:05 pm    Předmět: Zveřejňování příloh usnesení obecního úřadu Odpovědět s citátem

Zveřejňování informací na internetu, například usnesení a příloh, které jsou dle jiných předpisů přístupné například občanům obce, není zatím obcím uloženo. Ale bylo by velmi vhodné, kdyby tak obce činily. Mnohé to již dnes dělají. Překážkou takové otevřenosti se někomu může zdát ochrana citlivých informací, které v přílohách jsou. Avšak zveřejňovat usnesení a přílohy ve skutečnosti žádný velký problém nepředstavuje.

Usnesení jsou často doplněna přílohami, kde je teprve zaznamenána skutečná podoba řešeného problému, upřesnění obsahu rozhodnutí apod. Tyto přílohy často také obsahují chráněné osobní údaje. Jiné informace, zasluhující ochranu, se v nich vyskytnou zcela výjimečně.

Postup je v takovém případě následující: Přílohy je třeba nejprve anonymizovat, tj. osobní údaje buď vypustit, anebo nahradit neutrální zkratkou (např. XY), anebo použít jen iniciály, pokud nepostačují k jednoznačné identifikaci osoby.

Takto anonymizované dokumenty je možné zveřejnit na webu.

Není však třeba anonymizovat tehdy, kdy jde jen o uvedení jména a příjmení, aniž by z informace k danému jménu bylo možné vyčíst další osobní údaje k ní (jméno samo není osobní údaj). Je třeba však počítat s možností každého použít další veřejně přístupné zdroje, jako je telefonní seznam apod. Pokud by se takovou cestou ze zveřejněné informace dalo zjistit, ke které konkrétní osobě se zveřejněné osobní údaje váží, pak je potřeba zveřejnění dále omezit, aby se tomu předešlo.

Takováto úprava usnesení a přílohy je poměrně rychlá. Je dobré, když při přípravě dokumentu se již na možnost zveřejnění myslí a chráněné údaje se v dokumentu (zejména elektronickém) předem vyznačí.

Anonymizovat není třeba takové osobní údaje, jejichž zveřejnění je výslovně umožněno některými výjimkami uvedenými v zákoně č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. Jde především o údaje, které jsou dle jiných zákonů v dané souvislosti uváděny ve veřejně přístupných registrech (např. v živnostenském registru, obchodním rejstříku), anebo byly již oprávněně zveřejněny na základě jiného zákona (například údaje o kandidátech do obecního zastupitelstva na základě volebního zákona).

V některých případech je rozumné uvádět jen souhrnné údaje namísto skupiny anonymizovaných údajů. Například v zápisech bezpečnostní komise MČ Praha 6 (http://www.praha6.cz/komise/usneseni.php?IDkms=14&Nazev=Bezpe%E8nostn%ED+komise+RM%C8) se pro účel zveřejnění uvádí jen počty doporučených nájemních smluv pro policisty na Praze 6, ačkoliv oficiální zápis obsahuje jména policistů i s dalšími osobními údaji a charakteristikami.

Pokud obec tyto požadavky splní, může veškerá usnesení včetně příloh, podkladů a dalších materiálů bez obav zveřejňovat. Ve specifických výjimečných případech, kdy by šlo o kombinaci více předpisů, o obchodní tajemství či další zvláštnosti, je rozumné konzultovat s odborníkem.

Poskytování informací nelze jednoznačně podřadit pod samostanou či přenesnou působnost. Lépe řečeno, právní řád se pravděpodobně ustálí na tom, že poskytování informací je samostnatnou působností obce (viz § 109 odst. 3c zák. o obcích, zákon o Praze takové ustanovení neobsahuje). Nicméně z hlediska postupu nelze rozlišovat poskytování informací o věcech v samostatné anebo přenesné působnosti.

Kraj Vysočina od svého vzniku v r. 2000 zveřejňuje na webu všechny podklady pro jednání zastupitelstva i rady (http://www.kr-vysocina.cz/vismo/zobraz_dok.asp?u=450008&id_org=450008&id_ktg=12176&archiv=0&p1=&p2=&p3=).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group