Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Je městská část povinným subjektem?

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Prokopová



Založen: 22. 02. 2001
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: čt únor 22, 2001 1:23 pm    Předmět: Je městská část povinným subjektem? Odpovědět s citátem

Mají všechny městské části města Brna stejný statut? Nerozumím tomu, když jedna městská část je povinným subjektem a městské části Královo Pole, Ivanovice a Brno stred tvrdí, že nikoli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: pá březen 02, 2001 8:10 pm    Předmět: Odpověď na: Je městská část povinným subjektem? Odpovědět s citátem

Všechny městské části a městské obvody jsou povinnými subjekty. Rozdíl mezi nimi může být jen v tom, co spadá do jejich působnosti. Z hlediska poskytování informací je podstatné, co jim statut Brna svěřil do působnosti, a jen o tom musejí poskytovat informace (nic jim však nebrání poskytovat i další jim dostupné informace).
Ovšem pokud jde např. o povinnost zveřejnit výroční zprávu, tu mají stejnou všechny městské části a obvody, neboť jim to ukládá přímo zákon. Vyplývá to z následující analýzy: Městská část (či městský obvod) jsou reprezentovány "orgány městských obvodů a městských částí" (viz § 134 zákona o obcích: "Městské obvody a městské části jednají jménem statutárního města v záležitostech jim svěřených zákonem a statutem. Orgány městských obvodů a městských částí nemohou pro svůj územní obvod vydávat právní předpisy, obecně závazné vyhlášky nebo nařízení města.")
Zákon 106/99 Sb. stanoví za povinný subjekt každý "orgán územní samosprávy" (viz § 2 odst. 1 zák. 106/99 Sb.: "Povinnými subjekty, které mají podle tohoto zákona povinnost poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti, jsou státní orgány a orgány územní samosprávy a veřejné instituce hospodařící s veřejnými prostředky.")
A konečně § 18 uvedeného zákona ukládá zveřejnit výroční zprávu každému povinnému subjektu (bez ohledu na rozsah jeho působnosti): "(1) Každý povinný subjekt musí vždy do 1. března zveřejnit výroční zprávu za předcházející kalendářní rok o své činnosti v oblasti poskytování informací podle tohoto zákona..."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group