Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

forma poskytnutí informace

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Medkova
Anonymní

PříspěvekZaslal: po prosinec 22, 2003 12:52 pm    Předmět: forma poskytnutí informace Odpovědět s citátem

Dobrý den,
na obecní úřad jsem podala žádost o sdělení veškerých finančních příjmů členů rady vyplacených obecním úřadem za období roku 1998,1999,2000,2001,2002. Bylo mi sděleno, že pokud se týká příjmů členů rady a zastupitelstva , odkazují mě na příslušnou právní úpravu provedenou nařízením vlády 358/2000 Sb. a na zápisy, kde byla výše odměn za členství v zastupitelstvu a v radě schvalována. Bylo mi sděleno, že zápisy obec nezasílá a po telefonické domluvě se mohu dostavit k jejich nahlédnutí. Co se týče příjmů členů rady, které byly vypláceny za jinou činnost pro obec, než je vlastní členství v radě, pak jsem byla odkázána na faktury k nahlédnutí u účetní obecního úřadu.
Domnívám se , že doporučované nahlédnutí do účetní evidence obce, faktur apod. není běžnou formou vyřízení žádosti. V žádosti ( i v následném odvolání )jsem výslovně uvedla, že trvám na přímém poskytnutí této informace a to formou přehledu v písemné podobě. Pokud jsem byla odkázána na možnost zjistit si potřebné údaje z účetní evidence obce, pak se domnívám , že nejde ze strany obce o poskytnutí informace.
Prosím Vás touto cestou o Váš právní názor. Děkuji
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: st leden 14, 2004 7:27 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Odkaz na příslušnou právní úpravu provedenou nařízením vlády 358/2000 Sb. by bylo možné považovat za vyřízení části žádosti formou odkázání na zveřejněnou informaci podle § 6 odst. 1 zák. č. 106/99 Sb. (InfZ). Ovšem toto nařízení stanoví pouze možný rozsah případně jednotkovou odměnu vztaženou k počtu obyvatel. Přesné údaje jsou tedy jen a jen v konkrétním usnesení orgánů obce. Neboli toto nařízení požadovanou informaci neobsahuje. Je tedy třeba se takové informace vytrvale dožadovat (odvolání, žaloba). V tomto případě považuji za přiměřené, aby obec poskytla kopie příslušných pasáží těchto usnesení. Jde pravděpodobně o jedno až dvě usnesení ročně, čili žádné velké vyhledávání a vypisování.

U druhého případu, tj. odměn za další činnosti je třeba posoudit věcnou stránku: nemůže být pravdou, že jediný zdroj požadované informace jsou faktury k těmto výdajům. Podle pravidle účetnictví jistě musejí být obsaženy i v dalších, souhrnných dokumentech (např. nějaký přehled výdajů obce). Z takového souboru informací je pak možné poskytnout požadovanou informaci opět bez náročného vyhledávání. Doporučuji proto i v tomto případě se proti neposkytnutí informací v nějaké jednoduché podobě bránit.

Je však přeci jen třeba najít určitou rovnováhu mezi poskytováním existujících informací a vytvářením nových informací, jak plyne z následujícího rozboru.

K formě poskytnutí informací: InfZ uvádí různé technické možnosti vedle sebe.
citace:
§ 14 (3) c): ...písemně, nahlédnutím do spisu, včetně možnosti pořídit kopii, nebo na paměťových médiích.
Právní text tedy nestanoví jednoznačně, kdo rozhodne, která z těchto možností se použije. Soudní praxe se však přiklonila k výkladu, že tento text zakládá PRÁVO žadatele obdržet informaci v podobě, o kterou požádal, pokud to je technicky možné. To plyne např. z rozsudku v právní věci žalobce SOJI - Sdružení občanů Jindřiše proti žalovanému starostovi obce Rodvínov.
citace:
V souzené záležitosti byla žádost vyřízena pořízením výpisu z nájemních smluv. Tento postup není správný. Předmětem žádosti byly kopie nájemních smluv. Vyžadování kopií konkrétních písemností má oporu v ustanovení § 14 odst. 3 písm. c) zákona, proto bylo povinností obecního úřadu, do jehož působnosti podle § 109 odst. 3 písm. c) náleží rozhodovat o poskytování informací, kopie vydat.

Upozorňuji však na určitý přirozený prostor k výkladu v tom, zda požadovaná informace je úřadu k disposici či nikoliv, zda v žádané podobě existuje či ne. Pokud byste trvala na popisu žádané informace jako "přehled odměn", pak by celkem oprávněnou odpovědí mohlo být, že takto přesně definovanou informaci v podobě výpisu úřad nemá a ani není povinen ji mít. Výklad klíčového pojmu "informace vztahující se k působnosti úřadu" (§ 2 odst. 1 InfZ) se uvádí v tom smyslu, že úřad je povinen poskytovat informace, které má, nikoli které nemá. A pojem "informace" v sobě do určité míry obsahuje i formu (uspořádání). Je zde tedy prostor pro rozumnou úvahu a dohodu, co úřad může v zásadě bez vynaložení nepřiměřeného úsilí z různých dokladů "vytáhnout", přepsat či okopírovat, a co technicky představuje rozsáhlé vyhledávání a vypisování z množství dokumentů do jiného dokumentu. Není totiž možné stanovit hranici prostého poskytnutí informací, obsažených v dokumentech, od provádění rešerší, analýz apod., na které se InfZ v žádném případě nevztahuje. Nebylo by možné, aby například student politologie zadal obecnímu úřadu formou žádosti o informace vypracování rozsáhlé části své diplomové práce, pokud by třeba zpracovával historii postojů zastupitelů města k určité otázce.

Je zde tedy důležitá otázka míry. Pokud jde o velmi roztříštěné informace v různých dokumentech, je na místě využít možnosti do dokumentů nahlédnout a výpisy si pořídit sám. Pouze v případě, kdy by úřad odmítal umožnit nahlédnout, by musel požadovanou informaci sám z různých dokumentů "vydolovat".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group