Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

informace lo6

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hana machackova
Anonymní

PříspěvekZaslal: po prosinec 15, 2003 11:19 pm    Předmět: informace lo6 Odpovědět s citátem

Na krajskem urade mne zakazali komunikovat s pracovniky / ved. kontrol. oddeleni/ - take mne oznamila prijemkyne protokolu, ze nemam narok na podani stiznosti na zaklade nadiktovani do protokolu. Obratila jsem se nareditele a ten mne neodpovedel do dnesni doby.
Kdyz jsem podala zalobu u krajskeho soudu zacal krajsky urad odpovidat.
Ma otazka zni koho mohu pozadat o statni kontrolu t.j. nazavisly organ
- statni - o kontrolu hospodareni a nezakonnych urednich postupu stavebnich uradu. Ministerstvo jsem jiz pozada vec resilo, ale musel zasahovat krajsky soud. Nyni se veci resi znovu a znovu dochazi k nezakonnosti a k nespravnym urednim postupum.

Dekuji
Machackova
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: st leden 14, 2004 5:46 pm    Předmět: kontrola nezakonnych urednich postupu stavebnich uradu Odpovědět s citátem

V ČR neexistuje ústřední orgán, dohlížející na plnění povinností úřadů při poskytování informací veřejnosti, stejně tak, jako neexistuje dohled na plnění ostatních úředních povinností.
Obrana je možná jen cestou podání odvolání a posléze podání žaloby k soudu. Určitý tlak je možné vyvolat také cestou stížností u nadřízených a předáním případu sdělovacím prostředkům. Existuje i možnost podání k ombudsmanovi http://www.ochrance.cz/. Ombudsman je oprávněn k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí, vykonávajících státní správu, pokud:
citace:
je takové jednání v rozporu s právem nebo
neodpovídá principům demokratického právního státu a dobré správy nebo
jsou-li tyto orgány nečinné.
Podnět ombudsmanovi se může týkat těchto institucí:
citace:
Ministerstev a jiných správních úřadů s působností pro celé území státu a správních úřadů jim podléhajících,
České národní banky, pokud působí jako správní úřad,
Rady pro rozhlasové a televizní vysílání,
orgány uzemní samosprávy (tj. obce a kraje) při výkonu státní správy (nikoliv při výkonu samosprávy)
obcí při výkonu státní správy, nikoli tam, kde obce rozhodují ve vlastní působnosti,
Policie České republiky s výjimkou vyšetřování,
Armády České republiky a Hradní stráže,
Vězeňské služby České republiky,
zařízení, v nichž se vykonává vazba, trest odnětí svobody, ochranná nebo ústavní výchova a ochranné léčení,
veřejných zdravotních pojišťoven,
orgánů soudu při výkonu státní správy (zejména otázka průtahů v řízení, nečinnosti soudů a nevhodného chování soudců).

Při prosazování svobody informací se denně setkáváme s případy, kdy úřady postupují zjevně protiprávně, ačkoliv ve stejné věci již rozhodly soudy a ačkoli o tom tyto úřady vědí. Prostě neochota a nezvyk poskytovat informace jsou někdy větší, než obava z postihu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: