Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

dotazy na zasedání zastupitelstva

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Daniela Göttelová
Anonymní





PříspěvekZaslal: ne prosinec 14, 2003 1:57 am    Předmět: dotazy na zasedání zastupitelstva Odpovědět s citátem

Dobrý den,
zastupitelstvo naší obce schválilo nový jednací řád, v němž je uvedeno, že občan se během zasedání nesmí na nic ptát, může jen říkat svůj názor k právě projednávané věci. To znamená, že když se někdo zeptá, nedostane odpověď (pan místostarosta to formuloval tak, že dotaz bude brán jako řečnická otázka) a rovněž, že se nemůže zeptat ani říci svůj názor na něco ze života obce a činnosti zastupitelů, protože to není na programu. Zastupitelstvo se schází jednou za 3 měsíce a od nynějška s občany na zasedání vůbec nekomunikuje. Je to v rozporu se zákonem? Lze se proti tomu nějak bránit? Musí být na programu i Dotazy občanů?Děkuji za odpověď.
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: út prosinec 30, 2003 6:21 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Zákon o obcích uvádí v § 16 odst. 2 písm. c) že občan obce má právo "vyjadřovat na zasedání zastupitelstva obce v souladu s jednacím
řádem svá stanoviska k projednávaným věcem".

Dále dle písm. f) má právo "požadovat projednání určité záležitosti v oblasti samostatné působnosti radou obce nebo zastupitelstvem obce; je-li žádost podepsána nejméně 0,5 % občanů obce, musí být projednána na jejich zasedání nejpozději do 60 dnů, jde-li o působnost zastupitelstva obce, nejpozději do 90 dnů."
Dále stanoví § 97, že "Obec informuje občany o činnosti orgánů obce na zasedání zastupitelstva obce a dále jiným způsobem v místě
obvyklým."


Plyne z toho tedy, že povinnost ze strany obce podávat informace občanům přímo na zastupitelstvu je popsána celkem volně, a není jednoznačně dán okamžitý vztah mezi právem občana vyjádřit své stanovisko na jednání zastupitelstva a povinností obce informovat o jednání orgánů obce na zastupitelstvu. Nelze však a priori vyloučit právním předpisem obce (např. jednacím řádem), že se na takto vznesený dotaz občana na zastupitelstvu podá příslušná informace. To by odporovalo principu přiměřenosti, kdy omezení přístupu k informacím může být odůvodněno jen pokud to nezbytně vyžaduje jiný stejně chráněný zájem. Domnívám se tedy, že v této pasáži by bylo možné zpochybnit jednací řád (prosím o jeho zaslání). Zpochybnit by tedy snad bylo možné "zákaz" odpovědět na dotaz, ale touto cestou nebude možné si vynutit, že na dotaz musí býti ihned odpovězeno.
Zpochybnění jednacího řádu by mělo být učiněno podáním ke krajskému úřadu dle § 123 a násl. obecního zřízení.

Zákon tedy nestanoví povinnost, aby na jednání zastupitelstva byl zařazen bod Dotazy občanů.

Zdá se, že pod vlivem nějakého politického konfliktu volí většina ve Vašem zastupitelstvu cestu, kdy využívá mezního výkladu zákona o obcích, přičemž nerespektuje jeho smysl. Smyslem jednání zastupitelstva je především umožnit občanům zřetelné a srozumitelné sledování radniční politiky. K tomu nepochybně patří i možnost klást dotazy a dostávat na ně co nejméně formální odpovědi. Nicméně kvůli zneužitelnosti jsou příslušné pasáže zákona o obcích formulovány natolik obecně či nezávazně, že při mezním výkladu umožňují přímou komunikaci občanů s radnicí na zastupitelstvu vyloučit anebo výrazně omezit. Omezení však pravděpodobně přeci jen překračuje obecný právní rámec. Náprava je však právně těžko uchopitelná.

Problém není příliš právní, spadá spíše do oblasti politické a měl by být řešen formou soutěže politických programů v příštích vobách.

Faktem je, že kultivované jednací řády některých obcí obsahují například výslovný bod "Interpelace", se stanoveným neměnným časem, v nichž může občan položit dotaz a v rámci možností mu ihned příslušný člen rady odpovídá, může však odpovědět i písemně.

Z hlediska zákona č. 106/99 Sb. lze konstatovat, že dotaz položený na jednání zastupitelstva na základě možnosti občana vyjádřit své stanovisko je ústně podanou žádostí o informaci a úřad je povinen ji vyřídit. Pro případ opravných prostředků však zákon požaduje písemné podání žádosti. Lze tedy na jednání zastupitelstva podat ústní dotaz, a zároveň jeho písemnou podobu předat starostovi či tajemníkovi. Tento postup má rys politického vystoupení včetně určité odpovídající spektakulárnosti, když téhož formálního výsledku (podání žádosti o informaci) lze dosáhnout i "tichou cestou". Je však zcela oprávněný, právě když by šlo o politicky závažnou záležitost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group