Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Poskytnutí kopií pošty

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jaromír SuchýZaložen: 15. 05. 2002
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt srpen 10, 2006 6:00 pm    Předmět: Poskytnutí kopií pošty Odpovědět s citátem

Naše radnice chce věnovat zdarma rozsáhlý pozemek v mnohamiliónové hodnotě v místní průmyslové zóně prapodivnému s.r.o. (se základním jměním 200 tisíc) a všichni tají, co se tam má vlastně stavět. Požádal jsem si proto o kopii vzájemné korespondence mezi naším obecním úřadem a onou firmou. Dostal jsem ale jen několik nicneříkajících emailů, které odeslal náš starosta, a zbytek mi odmítli s tím, že ona firma není povinný subjekt a bez jejího souhlasu mi nic nemohou poskytnout. Odvolal jsem se, protože nedoložili ani to, že o takový souhlas firmu žádali, ani to, že ona firma skutečně souhlas odmítla poskytnout. V rozhodnutí obecní rady, která řešila odvolání, jen opakují, že obecní úřad nemá podle zákona při zamítnutí žádosti o informaci povinnost dokládat mi, že o takový souhlas firmu požádali. Moje otázky jsou tedy dvě:
- zda je vůbec můj požadavek o poskytnutí kopií pošty, která se týká nakládání s obecním majetkem, v obecné rovině oprávněný a mám reálnou šanci se jí domoci?
- zda při odmítnutí s odkazem na to, že s tím druhý subjekt nesouhlasí, skutečně nemusí nic dokladovat a odvolávat se třeba na ústní či telefonický rozhovor ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: út srpen 15, 2006 10:12 pm    Předmět: Poskytnutí kopií pošty Odpovědět s citátem

Úřední korespondence je typicky jednou z informací, na kterou má veřejnost právo. Máte plné právo, aby Vám tato korespondence byla poskytnuta. Zejména v uvedeném případě je zřejmé, že jde o záležitost mimořádného veřejného zájmu (zcizení veřejného majektu cestou darování).

Argumentace sdělením, že partner v korespondenci není povinným subjektem, je naprostým nesmyslem. Zákon žádný takový důvod pro odepření informace nepřipouští. Jde jednoznačně o informaci vztahující se k působnosti povinného subjektu (obce, města), povinný subjekt ji má k disposici, a neexistuje zákonem stanovený důvod pro odepření této informace. Korespondence, sjednávající darování pozemku (veřejných prostředků) obce, představuje realizaci samostatné působnosti obce na poli nakládání s vlastním majetkem, nelze tedy tvrdit, že by se na případ vztahovalo ustanovení § 11 odst. 2 písm. a) InfZ. Z toho plyne jednoznačná povinnost takovou informaci na žádost poskytnout.

Pokud jste podal žádost o informaci před 23. březnem 2006, pak je třeba podat žalobu proti chybnému rozhodnutí o odvolání.

Pokud jste podal žádost o informaci po 23. březnu 2006, pak postup úřadu při vyřízení odvolání byl chybný a neplatný. Odvolacím orgánem je po uvedeném datu (účinnost novelizace zákona o svobodném přístup k informacím) krajský úřad, nikoli rada obce.
V takovém případě Vaše podané odvolání nebylo dosud vyřízeno (akt rady obce je nulitní). Pokud již uplynula lhůta pro vyřízení odvolání (tj. 15 dnů od podání odvolání pro předání nadřízenému orgánu, a 15 dní pro nadřízený orgán pro samotné rozhodnutí, celkem tedy 30 dní + 3 na doručovací lhůtu), je třeba podat žádost o opatření proti nečinnosti podle § 80 správního řádu, a to nejlépe přímo k nadřízenému orgánu, tj. krajskému úřadu.
citace:
HLAVA VII OCHRANA PŘED NEČINNOSTÍ
§ 80
(1) Nevydá-li správní orgán rozhodnutí ve věci v zákonné lhůtě, nadřízený správní orgán učiní z moci úřední opatření proti nečinnosti, jakmile se o tom dozví.
(2) Opatření proti nečinnosti učiní nadřízený správní orgán i tehdy, nezahájí-li příslušný správní orgán řízení ve lhůtě 30 dnů ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech odůvodňujících zahájení řízení z moci úřední.
(3) Opatření proti nečinnosti může nadřízený správní orgán učinit i v případě, kdy je z okolností zjevné, že věcně a místně příslušný správní orgán nedodrží lhůtu stanovenou pro vydání rozhodnutí o žádosti nebo zahájit řízení z moci úřední anebo v řízení řádně pokračovat. Po uplynutí lhůt pro vydání rozhodnutí může žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti podat účastník.
(4) Nadřízený správní orgán může
a) přikázat nečinnému správnímu orgánu, aby ve stanovené lhůtě učinil potřebná opatření ke zjednání nápravy nebo vydal rozhodnutí,
b) usnesením převzít věc a rozhodnout namísto nečinného správního orgánu,
c) usnesením pověřit jiný správní orgán ve svém správním obvodu vedením řízení, nebo
d) usnesením přiměřeně prodloužit zákonnou lhůtu pro vydání rozhodnutí, lze-li důvodně předpokládat, že správní orgán v prodloužené lhůtě vydá rozhodnutí ve věci, a je-li takový postup pro účastníky výhodnější; přitom přihlíží ke lhůtám uvedeným v § 71 odst. 3.
(5) Postup uvedený v odstavci 4 písm. b) a c) nelze použít vůči orgánům územních samosprávných celků při výkonu samostatné působnosti.
(6) Usnesení podle odstavce 4 se oznamuje správním orgánům uvedeným v odstavci 4 písm. b) až d) a účastníkům uvedeným v § 27 odst. 1; ostatní účastníci se o něm vyrozumí veřejnou vyhláškou. Usnesení nadřízený správní orgán vydá i v případě, že žádosti účastníka podle odstavce 3 věty druhé nevyhoví; toto usnesení se oznamuje pouze tomuto účastníkovi; proti tomuto usnesení se nelze odvolat.

V žádosti uveďte, že povinný subjekt nepostupoval při vyřízení odvolání podle platného právního stavu, podle kterého mohl buď sám odvolání vyhovět, anebo byl povinen odvolání spolu se spisovým materiálem předat nadřízenému orgánu. Ani jedno neučinil, čímž setrval v nečinnosti. Na tom nic nemění skutečnost, že provedl nulitní akt, a sice že o odvolání "rozhodl" neoprávněný orgán - rada obce.

Bylo by vhodné také doplnit odvolání o argumenty, uvedené výše, a sice, že informace byla odpřena bez právního důvodu. Odvolací orgán by totiž mohl přezkoumávat jen argumentaci, kterou jste uvedl, a která je však nepodstatná (nedoložili nesouhlas druhé strany korespondence).

Otázku, zda povinný subjekt musí či nemusí dokladovat nesouhlas druhé strany korespondence s jejím poskytnutím, ponechávám stranou, neboť tato skutečnost nemá žádný právní dopad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jaromír SuchýZaložen: 15. 05. 2002
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po září 25, 2006 8:57 am    Předmět: Co se děje dále v této věci... Odpovědět s citátem

Požádal jsem krajský úřad o ochranu před nečinností, ten prohlásil rozhodnutí rady o odvolání za nicotné a vyžádal si od obecního úřadu spis. Utekl měsíc, obecní úřad spis na kraj neposlal a vůbec nijak na dotazy z kraje nereaguje. Úřednice na kraji tvrdí, že je bezmocná, protože nemá pravomoc si z obce spis vyžádat, aby mohli rozhodnout o mém odvolání. Připadám si trochu jako ve zlém snu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group