Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Videozáznam z jednání zastupitelstva města Lanškroun

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hynek BrýdlZaložen: 04. 07. 2006
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út červenec 04, 2006 2:43 pm    Předmět: Videozáznam z jednání zastupitelstva města Lanškroun Odpovědět s citátem

Dobrý den pane Kužílku,
dovolte mi dotazy týkající se záznamu z jednání zastupitelstva města Lanškroun pořízeného na videokameru.

Tuto kameru jsem umístil v sále tak aby nezabírala místa, kde sedí občané, ani místo, kde byl umístěn mikrofon u kterého občané kladou dotazy, nebo mají své připomínky či náměty. Zvukový záznam z vystoupení těchto občanů byl kamerou zaznamenán.
Starosta se všech občanů, kteří mluvili na mikrofon průběžně dotazoval, zda souhlasí aby byl z jejich vystoupení pořízen zvukový záznam (město jednání nahrává). Pokud starosta v otázce použil slovní spojení „zvukový záznam pořizovaný městem“, vždy jsem občana i já požádal o souhlas.

Kamera snímala prostor, kde seděli zastupitelé města.

Nejprve se starosta města snažil zabránit v nahrávání s odvoláním na §96 Zákona č. 128/2000Sb. O obcích a na jednací řád zastupitelstva, kde je uvedeno: „V případě, že některý člen zastupitelstva města nebo občan má zájem o zaznamenání průběhu jednání na magnetofon či video, je povinen požádat zastupitelstvo města o souhlas.“

Starosta vyzval pracovníka MÚ, aby kameru vypnul. Ten uposlechl mé žádosti aby se kamery nedotýkal. Starosta chtěl kameru vypnout sám, ale po (nejen mnou) vícekrát opakované výzvě od toho raději také upustil.

O vypnutí kamery mě nikdo nepožádal, jen jsem byl v průběhu jednání několikrát starostou nařčen z porušování zákonů.

V průběhu jednání podle mého názoru nezazněly žádné osobní údaje podle ust. § 5 odst. 2 písm. d zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. Alespoň o takové skutečnosti v daném okamžiku nikdo z předkladatelů návrhů ani z vedení města neinformoval výzvou k přerušení záznamu ani jinou zmínkou.

Vědom si starostova neúspěchu s vypnutím kamery, předložil na konci jednání zastupitelstva místostarosta návrh na toto usnesení: Zastupitelstvo města Lanškroun neuděluje souhlas k jakémukoliv použití videozáznamu pořízeného z jednání zastupitelstva města dne 21. 6. 2006, který byl pořízen v rozporu s jednacím řádem zastupitelstva města.

Tento návrh na usnesení přítomní zastupitelé přijali jednomyslně.

Mé otázky zní:
Bylo mé počínání spočívající v nahrávání zastupitelů na videokameru protiprávní?
Jsem povinen se řídit usnesením zastupitelstva, uvedeným výše?
K jakým účelům mohu videozáznam použít?


Velice Vám děkuji za odpovědi.

Hynek Brýdl – občanské sdružení MůjLanškroun
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: út červenec 04, 2006 6:28 pm    Předmět: Videozáznam z jednání zastupitelstva města Lanškroun Odpovědět s citátem

Bylo mé počínání spočívající v nahrávání zastupitelů na videokameru protiprávní?
Nahrávání jednání zastupitelstva není protiprávní. Zakázat jakékoli formy přijímání informací, včetně jejich zaznamenávání, vůbec nelze. Pouze některé formy vyhledávání a šíření infroamcí lze omezit jen zákonem. Zde by nejblíže dané situaci ležela úprava Ochrany osobnosti dle Občanského zákoníku, § 11 a následující, ve výjimečných případech také ochrana osobních údajů dle zákona o ochraně osobních údajů (osobní údaj je jiný a konkrétnější pojem). Vyloučený je zákaz pořizovat záznam z důvodu ochrany autorského díla (např. zákaz pořizovat záznam na koncertu).

Úprava Ochrany osobnosti dle OZ se vztahuje na ochranu soukromí a projevy osobní povahy. Jednání zastupitelstva v tom smyslu, že na něm vystupují fyzické osoby (občané, členové zastupitelstva) je z definice situací, kde dochází výhradně k projevům veřejné povahy (a nikoli osobní povahy) a kde osoby vystupují vědomě veřejně. Proto je (až na nepatrné výjimky, viz dále) při takovém jednání pojmově vyloučené, aby projevy přítomných osob mohly být chráněny z důvodu ochrany soukromí či projevů osobní povahy.

Druhou rovinou jednání zastupitelstva je přednášení (čtení, citování, formulování) údajů, které mohou být informacemi o soukromí třetích osob (o nichž se například projednává usnesení). Mohou být také osobními údaji, avšak jen tehdy, pokud jsou produktem systematické činnosti obce, která tyto osobní údaje zpracovala a nyní například předložila pro přijetí usnesení.

Projednávání těchto informací a údajů není samo o sobě důvodem pro omezení pořídit záznam. Zde „má navrch“ to, že jednání zastupitelstva je veřejné. Stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů k takovéto situaci uvádí, že je na předkladatelích a vystupujících, aby takové údaje a informace při veřejném jednání přednášeli co nejméně.

V těchto případech je každý, kdo pořizuje záznam jednání zastupitelstva, do určité míry následně vázán v tom, jak dále bude nakládat s pořízeným záznamem. Především nesmí pomocí šíření tohoto záznamu nad rámec veřejného projednávání na zastupitelstvu šířit výše uvedené chráněné okruhy údajů a informací. Tedy zejména by musel vymazat („vypípnout“) ze záznamu konkrétní osobní údaje (např. nahlas přednesená adresa a rodné číslo osoby, které se přiděluje sociální bydlení). Stejně se musí zachovat vůči informacím, které sice nejsou osobními údaji, ale mají povahu informací o soukromí (např. při projednání sociálního bydlení zastupitel uvádí, že tento člověk je rozvedený, má nemocnou matku apod.).

Posledním okruhem, co se se záznamem nesmí, je využít (zneužít) ho vůči vystupujícím osobám, které nejsou ve veřejném postavení, k nějakému ironizování či zesměšní následným zásahem do záznamu, například formou střihu, dabingu, animace apod., který by využil zachycené projevy osobní povahy (drbání se, přeřeknutí se, chyby v mluvě apod.). Pokud je však někdo směšný sám o sobě, aniž se do záznamu zasáhlo, a vystupoval-li takto opravdu veřejně, pak samozřejmě nejde o žádný zásah do jeho chráněných práv. Je dobré si uvědomit, že kdyby upravovatel záznamu totéž udělal vůči politickému představiteli (členu zastupitelstva), již by o porušení práva nešlo, protože všichni, kdo dobrovolně vstoupili do politického života, musejí snášet mnohem vyšší míru kritizovatelnosti, a to včetně určité míry ironizování, zesměšňování a podobně.


Z Vašeho popisu plyne, že jste věnoval potřebnou pozornost tomu, aby záznam nezaznamenal projevy osob nesouvisející s veřejným jednáním zastupitelstva, ba dokonce, nad rámec právních povinností, jste od vystupujících občanů získal souhlas (ústní, tedy v rovině OZ postačující) s tímto záznamem.

Jsem povinen se řídit usnesením zastupitelstva, uvedeným výše?

Nikdo není povinen řídit se usnesením zastupitelstva, které nemá žádnou právní závaznost. Usnesení zastupitelstva může mít právní závaznost jen v případech, kdy je k tomu zastupitelstvo výslovně zmocněno zákonem, jako například k vydání vyhlášky obce, či k úpravě některých prvků jednání zastupitelstva samotného v jednacím řádu. Ani touto cestou však zastupitelstvo nemůže zasáhnout do práv občanů, která jsou zaručena zákony a Ústavou či Listinou základních práv a svobod, jako je zejména právo vyhledávat, přijímat a šířit informace.

Zastupitelstvo navíc ani není nositelem případných práv, která se domnívá takto chránit. Nemůže tedy ani vyslovovat svůj souhlas či nesouhlas s případným zásahem do nich.

Pro ilustraci: uvedené usnesení zastupitelstva má asi stejnou povahu, jako kdyby se usneslo na tom, že nedává souhlas k tomu, aby občan XY vyprávěl v hospodě, co se na zastupitelstvu říkalo.


K jakým účelům mohu videozáznam použít?

Záznam v tom rozsahu, ve kterém korektně zachycuje veřejné jednání zastupitelstva, a po odstranění případných (pravděpodobně se nevyskytly) chráněných údajů, zejména osobních údajů či údajů o soukromí osob (viz výše), můžete použít k jakýmkoliv účelům. Zejména ho můžete pouštět dalším osobám, udělat z něj výtah, šířit ho na internetu, pořídit a šířit přepis a podobně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group