Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

kopie nebo nahlédnutí? informace podle z.č.106/1999 Sb.

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
J.Stefan
Anonymní





PříspěvekZaslal: po říjen 06, 2003 7:22 am    Předmět: kopie nebo nahlédnutí? informace podle z.č.106/1999 Sb. Odpovědět s citátem

Dne 19.9.2003 jsem se obrátil na místní úřad se žádostí o poskytnutí informace – kopie stavebního povolení na stavbu 426 bytových jednotek, které bylo vydáno na stavbu devíti obytných domů.
Úřad mi odpověděl: Dle zákona č. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, ve smyslu § 133 zákona č.50/1976 Sb. o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů, Vás tímto vyzývám k doplnění žádosti, tj. prokázání odůvodněnosti svého požadavku, a to do 30 dnů. Nebude-li v této lhůtě doplnění doručeno, bude Vaše žádost o poskytnutí informací dle zákona č. 106/1999 Sb. zamítnuta. Na poskytování informací povinnými subjekty z jejich působnosti v oblasti územního plánování a stavebního řádu se vztahuje právní úprava obsažená v zákoně č. 106/199 Sb. s tím, že při poskytování požadovaných informací formou nahlédnutí do územně plánovací dokumentace a dokumentace staveb (popřípadě pořizování kopií této dokumentace) je třeba respektovat podmínky uvedené v § 133 zákona č. 50/1976 Sb.
Nahlédnout do stavebního povolení chci proto, protože stavebník postavil úplně jinou stavbu, než na kterou měl platné územní rozhodnutí a stavební povolení. Do projektové dokumentace nemám zájem vůbec nahlédnout. Je to již druhý dotaz na místní úřad. Nevím, jak mám dále postupovat a nevím, jak mám svoji žádost doplnit. Děkuji za případnou právní pomoc.
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: st říjen 22, 2003 10:32 am    Předmět: poskytnutí informace podle z.č.106/199 Sb. Odpovědět s citátem

Zdá se, že úřad se Vás pokouší buď vědomě nebo nevědomě zmást nepřehlednými právními kličkami. Z Vašeho dotazu plyne, že jste požádal o kopii stavebního povolení. Odpověď úřadu (a také Vaše další vyjadřování) se však již týká jiného technické způsobu zpřístupnění informace na žádost - a sice formu nahlédnutí.

Postupujte tedy dle své původní žádosti: po uplynutí 15 dnů, resp. obdržením jakéhokoliv sdělení úřadu, které obsahuje tak či onak formulované "neposkytnutí" požadované kopie stavebního povolení, došlo de iure k odepření požadované informace ze strany úřadu. Takové odepření je však neoprávněné, což dokazují mnohé rozsudky ve shodných záležitostech. Proti tomuto odepření je třeba, abyste podal odvolání, a to do 14 dnů od onoho odepření, u úřadu, u něhož jste podal původní žádost. Zdá se, že je třeba odvolání podat okamžitě, abyste lhůtu stihl. Pro jistotu je však v odvolání třeba uvést, že s ohledem na to, že Vás úřad nepoučil o možnosti odvolání, má se dle § 54 zák. o správním řízení za to, že lhůta je 3 měsíce (viz § 54 (3) Pokud účastník řízení v důsledku nesprávného poučení nebo proto, že nebyl poučen vůbec, podal opravný prostředek po lhůtě, má se za to, že jej podal včas, jestliže tak učinil nejpozději do tří měsíců ode dne oznámení rozhodnutí.) Doporučuji tedy např. větu: "odvolání podávám včas zejména s ohledem na § 54 odst. 3 zák. o správním řízení ".

To, co úřad sděluje a požaduje, se týká jen a jen formy "nahlédnutí". Pro poskytnutí požadované informace formou kopie však tyto podmínky neplatí - úřad musí informace poskytnout tak, jak jsou žádány, a to zcela bez uvádění jakékoliv odůvodněnosti.

Pro pochopení této zdánlivé dvojkolejnosti třeba uvést, že toto opatření v sobě skrývá logický požadavek na fyzickou ochranu uložených dokumentů (je běžné, že v archivech stavebních úřadů dochází k různým "ztrátám" a falšování dokumentů, zejména stavebních plánů). Dále tento požadavek představuje možnost a povinnost úřadu, poskytnutím formou kopie zajistit, že nebudou poskytnuty (pokud se v dokumentu vyjímečně vyskytují) chráněné údaje, např. osobní údaje, případně nějaké utajované skutečnosti např. z oblasti krizového řízení apod.) Poskytnutí formou kopie tedy umožňuje (a ukládá) úřadu, aby dle § 12 zák. č. 106/99 Sb. takové detaily vypustil (začernil, zakryl při kopírování apod.)

V odvolání tedy znovu upozorněte na to, jako formou požadujete poskytnutí informací, a že tato forma (poskytnutí kopie) nepodléhá režimu, který úřad uvedl. K tomu, že máte právo obdržet kopii stavebního povolení, uveďte jako argument např. rozsudek Občanské sdružení přátelé Hasiny vs. Okresní úřad Nymburk 44 Ca 179/2002, který najdete na našem webu v rubrice Rozsudky.
Jelikož se úřad zároveň pokouší využít pro blokování informací ustanovení o doplnění žádosti ( § 14 odst. 3 písm. a), doporučuji připojit též větu zhruba tohoto znění:
"I když Váš požadavek na upřesnění žádosti dle § 14 odst. 3 písm. a) považuji za právně chybný, podávám zároveň s tímto odvoláním Vámi požadované upřesnění v tom smyslu, že pro požadovanou formu poskytnutí informací jej představuje odůvodnění tohoto odvolání."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group