Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

přístup k revizi domu

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Anonymní






PříspěvekZaslal: út září 23, 2003 9:29 am    Předmět: přístup k revizi domu Odpovědět s citátem

Dobrý den,
náš dům byl určen k privatizaci, chtěli bychom tedy nahlédnout do výsledků poslední revize našeho domu (plyn, elektrika, požární ochrana apod.). Dům je ve vlastnictví obce a spravuje ho spol. Centra, která nám sdělila, že na nahlédutí do tohoto dokumentu nemáme právo.
Máme totiž dojem, že se u nás maximálně dělali revize plynu, ale to je vše.
Dokonce máme v domě ještě staré šroubovací pojistky.
Má nebo nemá právo nám obec, případně Centra zakázat přístup k výsledkům těchto revizí? Pokud ano, na základě jakého zákona?
Děkuji za odpověď.
M. Sýkorová
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: út září 23, 2003 2:58 pm    Předmět: přístup k revizi domu Odpovědět s citátem

Povinným subjektem, který je povinen Vám poskytnout uvedené požadované informace, je obec. Ta je vlastníkem nemovitosti, o které má k disposici informace. Tyto informace v dané chvíli na základě nějakého zmocnění získává a uchovává správce. Občanský zákoník upravuje v § 22 (a d.) zastupování: "(1) Zástupcem je ten, kdo je oprávněn jednat za jiného jeho jménem. Ze zastoupení vznikají práva a povinnosti přímo zastoupenému."

Zároveň by však informace měl poskytnout i správce:
Předpokládám, že ve smlouvě o zastupování je správce (Centra) pověřen výkonem správy týkající se daných nemovitostí. Předmět správy nemůže být jen vykonávání fyzických činností při opravách či měřeních, ale nutně také správa souvisejících informací. Správce na sebe touto smlouvou převzal i povinnosti vlastníka, týkající se správy (včetně informací), které tento má na základě zákona - tedy nejen třeba vykonávání revizí, ale i například informační povinnost na základě zákona č. 106/99 Sb. Pokud ji neplní, porušuje tím danou smlouvu.

Žádat o informaci tedy můžete od obou - od obce i od správce. Každý z nich by informace měl poskytnout, ovšem každý na základě jiného právního důvodu.

Doporučuji tedy podat stejnou žádost oběma subjektům, případně dokonce s vysvětlením, proč jsou osloveni oba zároveň (viz výše). Lze též uvést, že není povinností žadatele zjišťovat, jak si povinný subjekt upravil poskytování informací ve vztahu k pověření správce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group