Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Obchodní tajemství, které takto označí stát

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Myslíte si, že státní orgán (či jiné složky státu) mohou označit jimi držené informace za jejich obchodní tajemství?
Ano, i stát si musí své informace chránit, když už je nemůže tajit jako utajované skutečnosti.
0%
 0%  [ 0 ]
Ne, označení informace, kterou disponuje stát, za obchodní tajemství je nesmysl.
100%
 100%  [ 1 ]
Nevím, v tomto státě už je možné všechno!
0%
 0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 1

Autor Zpráva
Stanislav PolčákZaložen: 26. 08. 2003
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út srpen 26, 2003 1:35 pm    Předmět: Obchodní tajemství, které takto označí stát Odpovědět s citátem

Rád bych Vás informoval, že naše organizace již několik měsíců vede soudní spor před Městským soudem v Praze (sp. zn. 8 Ca 2/2003) se Státním fondem ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, který ze zákona spravuje Ministerstvo kultury ČR.
Spor je v mnohém zvláštní:
1) Naše organizace požádala o určité informace Fond jako povinnou osobu. Tento Fond však nevydal žádné rozhodnutí, ale MK sdělilo určité obecné informace, o které jsme vůbec nežádali. Zbytek zamítlo s odůvodněním, že jde o osobní údaje. Protože rozhodnutí znamenalo odmítnutí poskytnutí informací o tom, za kolik se prodávají československé filmy, k nimž práva výrobce (a distributora) drží Fond, odvolali jsme se na konci 3 měs. lhůty proti tomuto rozhodnutí (dle § 16 ZSPI v souvislosti s § 20 odst. 4 ZSPI a v souladu s ust. § 54 odst. 3 spr. ř.).
2) o odvolání rozhodl ministr kultury s tím, že mu věc nepřísluší a že jsme měli podat odvolání k Fondu (a nikoli k němu), a sdělil, že naše odvolání Fondu postupuje. Zde pro upřesnění, prvoinstanční rozhodnutí, ač naše žádost směřovala k Fondu (správně označený povinný subjekt), skutečně vydalo MK ČR, a to na svém hlavičkovém papíru bez splnění formálních náležitostí rozhodnutí.
3) Nato rozhodl opět ministr kultury na svém hlavičkovém papíru "Pavel Dostál, ministr kultury ČR", tentokráte s razítky pro jistotu jak Fondu, tak MK ČR, s tím, že nám informace neposkytuje a poučil nás o možnosti podat odvolání jeho prostřednictvím k ministrovi kultury :shock:
Pikantní je další záležitost: ministr označil ceny, za které státní fond prodává filmy za obchodní tajemství fondu, pročež nám informace odmítl sdělit (tzn. že už se nejednalo o osobní údaje). Nikdy by nás nenapadlo, že obchodní tajemství může prohlásit a utajovat nikoli jen podnikatel, ale i stát (veřejnoprávní fond). Tzn. že stát mimo utajované skutečnosti může jakoukoli informaci označit za obchodní tajemství s odkazem na obch. zák. a ji žadateli neposkytovat. Do jisté míry by to pochopitelné bylo u státních podniků, ale u Státního fondu, který ze zákona hospodaří s filmy, které byly točeny za peníze nás všech a nemíní sdělovat veřejnosti, jak s těmito hodnotami hospodaří a za kolik je prodává (nadto, když se obrátite přímo na pracovníky AB Barrandov, ti vám vždy sdělí, za kolik by vám práva na užití filmu prodají)?
4) to už jsme nevydrželi a podali jsme žalobu a označili toto poslední rozhodnutí za druhoinstanční rozhodnutí ve věci, a to k našemu rozkladu /viz bod. 1)/.
5) avšak řídíc se poučením povinného subjektu podali jsme odvolání proti již žalobou naříkanému rozhodnutí. Pan ministr počkal až uplyne dvouměsíční lhůta pro podání žaloby a sdělil nám po jejím uplynutí již pouze opět přípisem (žádné rozhodnutí), že námi napadený akt prošetřil, zda jsou dány důvody pro jeho zrušení či změnu a dospěl k názoru, že tomu tak není. Pan ministr však v tu chvíli vůbec netušil, že jsme na jeho další rozhodnutí nečekali a podali žalobu ve lhůtě.
6) z vyjádření ministra, které nám k podané žalobě bylo doručeno, vyplývá, že namítá skutečně obchodní tajemství podle § 9 ZSPI, a fakt, že řízení, které předcházelo vydání rozhodnutí Fondem (tj. první dvě rozhodnutí) nelze žalovat u soudu, jelikož nedopadají na Fond, ale na ministerstvo kultury, které žalované není.

Je to pořádně zamotané, že? Co na to říkáte?

Stanislav Polčák
OOA-S
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: út srpen 26, 2003 4:23 pm    Předmět: Obchodní tajemství, které takto označí stát Odpovědět s citátem

Podle uvedeného popisu jde o úžasnou, vpravdě uměleckou záležitost. Prosím autora, který zde nezanechal žádné spojení, zda by mi poskytl podrobnou dokumentaci (kuzileko@senat.cz). Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group