Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

čísla služebních mobilních telefonů úředníků a funkcionářů

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: pá srpen 22, 2003 4:23 pm    Předmět: čísla služebních mobilních telefonů úředníků a funkcionářů Odpovědět s citátem

Z odboru občansko-správního Magistrátu města Zlína a stejně tak z Odboru vnitřních věcí magistrátu města Brna jsme dostali zhruba stejný dotaz: jak reagovat na žádost "o poskytnutí následující informace - seznamu volených představitelů města (primátor, jeho náměstci, členové rady, zastupitelé), a jmenovaných vedoucích pracovníků na všech stupních (tajemník, vedoucí úseků, vedoucí odborů atd.) a jejich čísel mobilních telefonů", resp. "poskytnutí informace ve formě seznamu všech zaměstnanců obce,kterým byl přidělen služební mobilní telefon, včetně uvedení konkrétních účastnických čísel těchto mobilních telefonů."

Naposledy upravil O. Kužílek dne pá srpen 22, 2003 4:30 pm, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: pá srpen 22, 2003 4:29 pm    Předmět: čísla služebních mobilních telefonů úředníků a funkcionářů Odpovědět s citátem

Po rozboru všech hledisek, kterých jsem schopen, se domnívám, že čísla mobilních telefonů je nutno poskytnout, pokud jsou zaměstnavatelem přidělena jako služební.

Odůvodnění:
Mobilní telefony přidělené úřadem jako služební představují „pracovní prostředky“, které je úředník „povinen plně využívat k vykonávání svěřených prací“. Dále je povinen „poskytovat informace o činnosti územního samosprávného celku podle zvláštních právních předpisů v rozsahu, v jakém to vyplývá z jeho pracovního zařazení“ (viz § 16 zákona č. 312/2002 Sb. o úřednících územních samosprávných celků). To vše je povinen v rámci pracovní doby (připomínám, že tzv. úřední doba či úřední dny anebo úřední hodiny de jure neexistují, taková praxe je neoprávněným zásahem do styku úřadů s občany a nelze se o ni opírat).
Z uvedeného plyne, že využít telefonního spojení (pevného či mobilního) s úředníkem k jakémukoliv dotazu, konzultaci, dojednání návštěvy apod. je právem kohokoliv, kdo se chce obrátit na úřad v jakékoliv záležitosti. Není odlišitelné od práva úřad a úředníka navštívit osobně či od písemného podání.
V oblasti, která nepředstavuje lidská práva a základní svobody dle Listiny, lze upravit styk s občany s ohledem na přirozené okolnosti pracovní činnosti a při zachování všech zákonných předpokladů – například je nutno zajistit prakticky neustálý (v pracovní době) provoz podatelny (kvůli lhůtám a pod.), naopak v průběhu probíhající porady úředník nezvedne ani pozemní telefon, je třeba zajistit organizaci pracovního času vysoce zatížených funkcionářů a pracovníků objednáváním návštěv apod.
V oblasti lidských práv a základních svobod však lze taková omezující opatření činit jen na základě principů vyjádřených v Listině a na základě zákona. Protože možnost využít telefonní spojení na konkrétní úředníky je vlastně dáno přístupem k informaci o čísle telefonu (pozemního i mobilního, podobně i e-mailové adresy, adresy a čísla kanceláře apod.), nutno věc posoudit jako otázku přístupu k informacím, vztahujícím se k působnosti úřadu.

Omezení zde není žádným zákonem připuštěno. Číslo telefonu nelze považovat za informaci vztahující se „výlučně k vnitřním pokynům a personálním předpisům povinného subjektu“ (§ 11 odst. 1 písm. a) zák. č. 106/99 sb.), protože z podstaty komunikačního prostředku jde o působení navenek úřadu.

Stejně tak nejde o chráněný osobní údaj, protože jde o informaci vztaženou k funkci a kompetenci, nikoli ke konkrétní osobě úředníka.

Například Úřad pro ochranu osobních údajů uvádí ve svém názoru k problémům z praxe - č. 6/2002, že „zaměstnavatel má pro plnění svých úkolů právo, a pokud jde o sdělení informací podle zvláštního zákona (např. z. č. 106/1999 Sb.), povinnost i jiným osobám sdělovat ty osobní údaje zaměstnance, které se týkají výlučně jeho pracovních aktivit a zjevně nevypovídají o jeho soukromém životě, za podmínky, že zaměstnavatel dodrží všechny povinnosti, uložené mu tímto zvláštním zákonem (např. zákoník práce). Zaměstnavatel tak může, pokud je to potřebné k plnění jeho úkolů a zvláštní zákon nestanoví jinak, bez souhlasu zaměstnance sdělit jeho jméno a příjmení, akademický titul, funkční zařazení, kontaktní údaje zaměstnance na jeho pracoviště (číslo telefonu, faxu, adresu elektronické pošty).“

V pracovní době je úředník vždy jistě „na pracovišti“, neboť pracovištěm nemusí být kancelář v budově úřadu.

Zbývá tedy posoudit, zda a do jaké míry lze mobilní telefon jakožto technický prostředek se specifickými vlastnostmi posoudit podle výše uvedených hledisek. Zde vyvstane jádro položené otázky – jak hodnotit situaci, kdy úředník má k disposici služební mobilní telefon i k soukromému použití, tj. po pracovní době. Lze říci, že pracovní prostředek zde nerozdělitelností svých širokých možností komplikuje jednoduché posouzení podle dotčených právních kritérií. Tato technická nerozdělitelnost však podle mého soudu – a to je zase jádro mého postoje – nemůže stát nad ústavními zárukami.
Technika však vlastně sama nabízí řešení: Mobilní telefony umožňují identifikaci přicházejícího hovoru. Z toho plyne, že pro účely úředního spojení mimo pracovní dobu (kdy je myslitelné právo na ochranu soukromí a rodinného života), lze zajistit, že pracovník bude identifikovat, zda je volán někým oprávněným z pracoviště. Telefony dokonce umožňují automatické přesměrování anebo ignorování hovorů z jiných, než předem stanovených (služebních) čísel.

Pokud bude volat někdo jiný, je na úředníkovi, zda tento „vpád do soukromí“ připustí přijetím hovoru, anebo ho odmítne. Odmítnout ho může i po zvednutí, když se dozví, kdo ho volá – například odkázáním na pracovní dobu. Situace je poměrně blízce přirovnatelná k osobní návštěvě nebo náhodnému setkání na ulici s kýmkoliv, kdo může úředníka mimo pracovní dobu oslovit či ho navštívit.
Ochrana soukromí dle čl. 10 LZPS je tedy možná. Avšak omezení základních práv je v zájmu ochrany jiného práva možné jen při posouzení kritéria potřebnosti. To spočívá v „porovnávání legislativního prostředku omezujícího základní právo, resp. svobodu s jinými opatřeními umožňujícími dosáhnout stejného cíle, avšak nedotýkajícími se základních práv a svobod, resp. dotýkajícími se jich v menší intenzitě“ (viz nález Ústavního soudu České republiky 280/1996 Sb.).

Úřad tedy na žádost poskytne (a v souvislosti s položkou 9. životních situací dle „Standardu ISVS pro zveřejňování vybraných informací o veřejné správě způsobem umožňujícím dálkový přístup“ též zveřejní na webové stránce) telefonní spojení úředníků a funkcionářů, včetně přidělených služebních mobilů.
Poskytnutí těchto informací samozřejmě může (ba mělo by) být doplněno informací, že použití tohoto čísla je pro styk s úředníkem možné jen v pracovní době, jinak jen v mimořádné situaci anebo po jeho výslovném souhlasu, jinak je úředník oprávněn hovor odmítnout. Odlišné to bude u vrcholných funkcionářů – tam bude použitelnost dána asi jen opačně – že nesmí být zneužita k neopodstatněnému vyrušování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group