Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

karne rizeni

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dalibor Hadek
Anonymní

PříspěvekZaslal: po červen 16, 2003 10:58 am    Předmět: karne rizeni Odpovědět s citátem

Dobry den,
chtel bych se dotazat, zda je Komora auditoru povinna poskytovat informace o probihajicim karnem rizeni a pokud muze takovou informaci odeprit, pak na jakem zaklade a zda je povinna poskytnout alespon informaci o vysledku karneho rizeni. Dekuji
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: st červen 25, 2003 4:56 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Komora auditorů (KA), zřízená podle zák. č. 254/2000 Sb., je povinným subjektem s částečnou informační povinností, a to podle zák. č. 106/99 Sb., § 2 odst. (2): Povinnými subjekty jsou dále ty subjekty, kterým zákon svěřil rozhodování o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech fyzických nebo právnických osob v oblasti veřejné správy, a to pouze v rozsahu této jejich rozhodovací činnosti.

KA rozhoduje např. v kárném řízení o právech fyzických i právnických osob, a to především o jejich možnosti vykonávat auditorskou činnost. V rozsahu této své rozhodovací činnosti je tedy povinna poskytovat informace.

Podle čl. 17 Listiny Základních Práv a Svobod lze právo na přístup k informacím omezit jen zákonem, nikoliv tedy jakýmkoli nižším právním předpisem (nelze jej tedy omezit například vnitřním předpisem KA, jako je Kárný řád).

Zákon č. 254/2000 Sb. upravuje proces poskytování informací ze strany KA jen ve dvou ohledech:
1) V § 34 odst. (1): Kárná komise je orgán, který vykonává působnost stanovenou tímto zákonem a kárným řádem v řízení o uložení kárného nebo jiného opatření; rozhoduje o způsobu jejich zveřejnění.
2) § 32 odst. 3:
(1) Rada Komory je výkonným orgánem Komory.
(3) Radě přísluší
m) poskytovat pravidelné informace o činnosti orgánů Komory.


První ustanovení se týká způsobu zveřejnění informací o kárném řízení. Způsob nelze zaměnit s obsahem, resp. se samotnými informacemi o kárném řízení. Ty tedy omezeny nejsou, ustanovení se zabývá jen aktivním zveřejněním, nikoli poskytnutím informací na žádost. Druhé ustavení toliko ukládá Radě, aby aktivně informovala o činnosti orgánů komory. Na danou situaci se tedy ustanovení nevztahuje.
Informace o probíhajícím či ukončeném kárném řízení je tedy KA povinna na žádost poskytnout, a to v rozsahu, vyplývajícím z uplatnění ochrany informací podle zákona č. 106/99 Sb., případně dalších zákonů, které stanoví ochranu informací.

Konkrétně lze tedy říci, že KA je povinna poskytnout žadateli, který podal žádost dle zák. č. 106/99 Sb., informace tohoto typu:
• zda probíhá určité kárné řízení k určitému auditorovi (bez uvedení jeho podrobnějších osobních údajů, pouze v rozsahu odpovídajícímu zveřejnění seznamu auditorů)
• zda kárné řízení probíhalo, skončilo,
• jaký byl výsledek kárného řízení (avšak v zásadě jen v rozsahu výroku, pravděpodobně by nemusela poskytovat podrobnosti o odůvodnění výroku tehdy, pokud byly tyto podrobnosti získány v rámci řízení od třetích osob, včetně dotčeného auditora – zde by se uplatnil § 11 odst. 3 zák. č. 106/99 Sb.)
• jiné souhrnné údaje o řízeních (počty kárných řízení, počty typů sankcí apod.)


Co se týká teprve probíhajícího (neukončeného) kárného řízení, bude možné na něj vztáhnout ještě i ustanovení § 11 odst. 1 písm. b. zák. č. 106/99 Sb. Do rozhodnutí o kárném opatření, resp. do jeho sdělení dotčenému auditorovi, by bylo možné odepřít (odsunout) poskytnutí té části požadované informace, která rozhodnutím teprve bude potvrzena. Avšak fakt, že řízení probíhá, je informace, která musí být poskytnuta.

Při poskytnutí informací budou odepřeny údaje povahy osobních, a to jak týkajících se dotčeného auditora, tak i dalších osob, případně informace o soukromém životě dotčených osob.

Pro režim poskytnutí informací o kárném řízení v Komoře auditorů však bude velmi zajímavé uplatnění § 25 „Zahlazení kárného a jiného opatření“. Podle něj se totiž na kárně trestaného auditora po poměrně krátké době (např. po roce) bude hledět jako by nebyl kárně trestán. Z toho nelze než dovodit, že po zahlazení nebude možno poskytnout jakoukoliv informaci o kárném řízení, ba dokonce by mělo být pouze sděleno, že dotčený auditor nebyl kárně trestán.

Část Kárného řádu Komory auditorů lze považovat za neuplatnitelnou, protože je v rozporu se zákonem. Jde o toto ustanovení:
§18
Ukončení řízení před kárnou komisí
(7) Informace o obsahu, průběhu a výsledcích řízení jsou považovány za důvěrné a osoby, které se řízení účastnily, jsou o nich vázány mlčenlivostí jak v průběhu řízení, tak po jeho skončení.


Jak jsem již uvedl výše, základní právo přístupu k informacím lze omezit jen zákonem. K takto popsanému omezení (důvěrnost - tj. snad neposkytnutlenost?) zákon nedává oporu, kárný řád překračuje rámec zákona. Institut mlčenlivost napředstavuje překážku poskytování ifnoerací povinným subjektem (jak stanoví § 19 zák. č. 106/99 Sb). Navíc je to i poměrně přirozené: celý režim zvláštní úpravy povolání auditorů a Komory auditorů vyjadřuje určitý veřejný zájem. Proto musejí být některé informace, například o tom, že vůči některému auditorovi se vede kárné řízení, poskytovány, jsou to informace, na nichž existuje zjevný veřejný zájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group