Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Faktura jako obchodní tajemství?

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dana Jurajdová



Založen: 12. 06. 2003
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út prosinec 17, 2002 5:59 pm    Předmět: Faktura jako obchodní tajemství? Odpovědět s citátem

Je možno některou část objednávky, faktury, dodacího listu, výkazu práce (v rámci zakázky povinného subjektu) označit za ochodní tajemství, popř. za informaci dle § 11 odst. 2 písm a)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: st prosinec 18, 2002 6:25 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Teoreticky by bylo možné "nějakou část" uvedených dokumentů označit za obchodní tajemství. Označit by ji musel podnikatel (nesmí ji tak označit povinný subjekt), a především MUSÍ skutečně splňovat všech pět znaků OT dle obchodního zákoníku. Pochybuji, že tomu tak může ve většině případů být - například není možné tvrdit, že není v odpovídajících obchodních kruzích známo, jak dlouho trvají určité práce (výkaz práce), kolik stojí určitý materiál atd.
Při troše fantazie si dovedu představit firmu, která by úspěšně označila za obchodní tajemství nějakou novou vlastní technologii, od níž by se pak odvíjela jiná skladba položek faktury či výkazu práce atd. Ale musely by být splněny i další náležitosti - například že firma tuto věc soustavně a aktivně chrání před zveřejněním (utajuje), a musela by to sama od začátku požadovat i po partnerovi - povinném subjektu. Zároveň lze říci, že vše, co je odvozeno od výsledné ceny nelze efektivně prohlašovat za obchodní tajemství, neboť na základě § 9 odst. 2 zák. č. 106/99 Sb. to nelze chránit jako OT.

Informací dle § 11 odst. 2 písm a) se míní informace, kterou poskytne osoba povinnému subjektu nad rámec zákona. Poskytnutí faktury, dodacího listu, výkazu práce sice přímo (asi) žádný zákon neukládá, ale je to povinnost přímo a nenahraditelně vyplývající z obchodního vztahu na základě obchodního zákoníku, ale také z povinností vyplývajících pro povinný subjekt i dodavatele z důvodů stanovených zákonem o účetnictví, u obcí též zákonem o obcích. Považuji tedy za nemožné odepřít tyto informace s odkazem na uvedené ustanovení zák. č. 106/99 Sb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group