Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Zápisy ze zastupitelstva

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukáš BradaZaložen: 31. 05. 2001
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: čt květen 31, 2001 4:44 pm    Předmět: Zápisy ze zastupitelstva Odpovědět s citátem

rad bych vas touto cestou pozadal o sdeleni, zda obcan ma pravo nahlizet do zapisu z konani obecniho zastupitelstva pripadne si z nich porizovat kopie - cisla paragrafu, citace apod.


nas pan starosta tvrdi, ze mu to zakon o obcich neumoznuje


moznost poridit si kopii usneseni odpira i clenum
zastupitelstva, kteri pokud se chteji dozvedet co se projednavalo v jejich
pripadne nepritomnosti musi spolehat na pamet svych kolegu

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: čt květen 31, 2001 4:48 pm    Předmět: Odpověď na: Zápisy ze zastupitelstva Odpovědět s citátem

Povinnost poskytnout každému informace ze zápisu obecního zastupitelstva je stanovena již od r. 1991 v čl. 17. Listiny základních práv a svobod, odst. 1 a 2., které jsou tzv. samovykonatelné, tzn. že nepotřebují ke svému provedení žádného zákona a občan se tohoto svého práva může domáhat přímo. Jedinou zábranou by mohlo být jednoznačné a výslovné ustanovení nějakého zákona, které by přímo toto poskytnutí informací zakázalo. Protože takové ustanovení v právním řádu České republiky neexistuje, nesmí nikdo bránit přístupu k těmto informacím.


Zákon 106/99 Sb. od 1.1.2000 tuto povinnost úřadů (a právo občanů) zpřesnil co se týče procedury a některých podrobností při poskytování informací. Opět v něm nelze nalézt nic, co by přístupu k těmto informacím mohlo bránit.Zákon obcích, platný dříve (do 1.1.2001) stanovil v § 42: "Zápis, který je nutno pořídit do 7 dnů po skončení zasedání, musí být uložen na obecním úřadě k nahlédnutí." Totéž stanoví i nový zákon 180/2000 Sb, o obcích v § 95. Nahlédnutí není omezeno na žádný okruh osob, týká se tedy kohokoliv.


Zákon o obcích dále stanoví, že občan obce (tedy ten, který v ní má trvalé bydliště), má právo


e) nahlížet do rozpočtu obce a do závěrečného účtu obce za uplynulý kalendářní rok, do usnesení a zápisů z jednání zastupitelstva obce, do usnesení rady obce, výborů
zastupitelstva obce a komisí rady obce a pořizovat si z nich výpisy.


Totéž právo má i má "i fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území obce nemovitost."


V souhrnu tento právní stav znamená toto:
Každý (tj. každá osoba a to i cizinec) má právo získat jakoukoliv informaci ze zápisu, vyjma chráněných (např. osobní údaje), a to jednak nahlédnutím (§ 95 zák. o obcích), a jednak ve formě, kterou určí úřad (např. poskytnutí fotokopie, ale pokud úřad souhlasí, též i pořizováním výpisů atd.). Proces tohoto poskytnutí informace je popsán v zák. 106/99 Sb.

Občan obce a také majitel nemovitosti (i když není občanem obce) má oproti tomuto "cizímu žadateli" vyšší právo: může bezprostředně (aniž by podal žádost) nahlédnout do zápisu (nezávisí to na rozhodnutí úřadu či starosty) a přímo si činit výpisy atd. Proces je popsán v zák. o obcích jako "možnost nahlédnutí". Z toho plyne, že ani nemusí podávat žádost dle zák. 106/99 Sb., ale postačí, když prostě přijde na úřad a zápis mu musí být bezodkladně předložen. V tomto smyslu - tedy v zjednodušeném procesu a v právu přímého nahlédnutí a vypisování - jsou práva občana obce vyšší než "cizího žadatele".


Pokud tomuto právu starosta brání, pak nejen že nepochybně porušuje Ústavu, Listinu základních práv a svobod, mezinárodní smlouvy (které jsou bezprostředně závazné a mají přednost před zákonem), zákon o obcích a zákon o svobodném přístupu k informacím, ale je také pravděpodobně pachatelem přestupku podle § 46odst. 1 zák. o přestupcích č. 200/90 Sb., za který lze uložit pokutu do 30 000 Kč. Při rozsáhlém porušování informační povinnosti může být také pachatelem trestného činu podle § 159 Maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti s možností postihu až na jeden rok odnětí svobody nebo zákazem činnosti.


Pokud odmítá tyto informace poskytnout i členům zastupitelstva, jedná se již přímo o útok na smysl samosprávy a porušení základních demokratických principů.


Na závěr nutno konstatovat, že žádné poskytnutí informací ve skutečnosti nemůže poškodit zájem obce, jejích funkcionářů, občanů. Naopak vždy přináší vyšší kvalitu rozhodnutí, vyšší ochotu občanů respektovat autoritu, vyšší politickou stabilitu. Strach z poskytnutí informací je zbytečný a jeho překonání přináší prospěch všem.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JUDr. Milan DudaZaložen: 13. 06. 2001
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st srpen 08, 2001 1:10 pm    Předmět: Odpověď na: Zápisy ze zastupitelstva Odpovědět s citátem

Jsou-li informace ve Vašem dotazu obsažené pravdivé a úplné, pak si v obci udělejte revoluci a starostu svrhněte, neboť není vhodné, aby starostou byla osoba s "IQ tykve".
Právo občanů obce nahlížet do zápisu z jednání zastupitelstva je výslovně stanoveno zákonem. Pojem "nahlížet" v sobě implicitně obsahuje i právo pořizovat si opisy a výpisy.
A odpírá-li to dokonce i členům zastupitelstva musím říci, že netuším, co to může být za lidi, že si to nechají líbit. Vždyť všichni složili slib, že budou ctít zákony a uvádět je v život. Tak proč to nedělají? Má-li Vaše obec tak chabé zastupitele, neměla by asi být obcí. Zvažte přisloučení k nějaké sousední obci - asi to pro Vás bude lépe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group