Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

forma požadavků opozičních zastupitelů

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Katerina KZaložen: 18. 11. 2014
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po prosinec 22, 2014 10:09 am    Předmět: forma požadavků opozičních zastupitelů Odpovědět s citátem

Předem mého dotazu bych chtěla popřát všem opozičním zastupitelům v ČR vzešlým z posledních komunálních voleb hodně pevných nervů a síly v novém roce!
V naší obci (400 obyvatel) vyžaduje starosta od opozičních zastupitelů na všechno žádost - cokoli chtějí, musí žádat písemně a předávat osobně na OÚ. Naposledy žádali o výkaz pro hodnocení plnění rozpočtu, protože se bude rozpočet projednávat. Starosta ho odmítl vydat bez písemné žádosti a s tím, že týden před projednáváním už stejně uplynula jakási lhůta. To je správně?
Podobných excesů je v poslední době spousta. Máme jako občané možnost na tohle reagovat? A co může dělat opozice, když je samozřejmě v přehlasovatelné menšině a většina hlasuje tak, co řekne starosta?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p.pohunekZaložen: 10. 10. 2011
Příspěvky: 108

PříspěvekZaslal: st prosinec 24, 2014 2:43 pm    Předmět: Re: jednání starosty s opozičními zastupiteli Odpovědět s citátem

Co všechno a po kom konkrétně může požadovat zastupitel podklady a informace je dáno zákonem o obcích a v tomto případě zákon o obcích nespecifikuje přesně jakou formou lze žádat - v tomto případě NSS v Brně judikoval, že pro tyto případy se postupuje podle InfZ., tedy na ústně podanou žádost odpovídá zpravidla ústně a v případě, že ústně podaná žádost není vyřízena musí se postupovat písemně a to klidně e- mailem bez zaručeného el. podpisu (toto již taktéž judikováno).
K hlasování podle starosty - obrázek de facto všech obcí, k tomuto lze jen dodat, že lze aplikovat § 159 občanského zákoníku, jestliže některý zastupitel hlasuje pro aniž by znal problematiku merita věci, popřípadě tr. zákoník - např. § 221, jako nedbalostní tr. čin.. V tomto případě bych využil těchto možností, když zjistíte podezření, že hlasováním naplnili skutkovou podstatu a dále informujte z pozice zastupitelky v radničním periodiku o faktech, které nejsou občanům dopřávána.
s pozdravem Petr P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: st prosinec 24, 2014 2:45 pm    Předmět: forma požadavků opozičních zastupitelů Odpovědět s citátem

Člen zastupitelstva má jednak interpelační právo podle § 82 písm. b) (tj. právo vyptávat se na úmysly, cíle, požadovat určité názory či drobné analýzy), a také právo na informace podle § 82 písm. c), které může uplatnit ve specifickém režimu podle zákona o obcích, částečně odlišném od obecného práva na informace, které má každý občan dle Infozákona.

citace:
§ 82
(...)
b) vznášet dotazy, připomínky a podněty na radu obce a její jednotlivé členy, na předsedy výborů, na statutární orgány právnických osob, jejichž zakladatelem je obec, a na vedoucí příspěvkových organizací a organizačních složek, které obec založila nebo zřídila; písemnou odpověď musí obdržet do 30 dnů,

c) požadovat od zaměstnanců obce zařazených do obecního úřadu, jakož i od zaměstnanců právnických osob, které obec založila nebo zřídila, informace ve věcech, které souvisejí s výkonem jejich funkce; informace musí být poskytnuta nejpozději do 30 dnů.Zákon o obcích neupravuje formu, jak tato práva lze uplatnit. Plyne z toho, že je lze uplatnit jakoukoliv formou (žádná není vyloučena). Pokud je tedy starosta dotázán členem zastupitelstva jakoukoliv formou, včetně ústní, je povinen ji respektovat a žádost vyřídit. Pokud je taková žádost pronesena například v průběhu jednání zastupitelstva, stane se též součástí zápisu a musí být vyřízena.

Při podání ústní žádosti je povinností správního orgánu sepsat protokol o ústním podání. Kromě protokolu lze též pořídit obrazový nebo zvukový záznam.

Pokud jde o žádost předloženou pouze ústně, bude samozřejmě problematickou otázkou, jaké lze uplatnit opravné prostředky v případě nespokojenosti s vyřízením. U žádostí podle § 82 c) zákona o obcích bude namístě uplatnit subsidiárně (doplňkově) postup podle Infozákona, což znamená, že jedinou cestou k opravným prostředkům bude podat žádost znovu písemně (§ 13 InfZ).

U žádosti podle § 82 b) zákona o obcích (právo interpelace) nestanoví ani zákon o obcích, ani Infozákon (který se na tento typ žádostí vůbec nevztahuje) žádné opravné prostředky. Není však vyloučen správní řád, jako je tomu u práva na informace podle Infozákona. Domnívám se proto, že je možné uplatnit jak opatření proti nečinnosti podle § 80 Správního řádu, tak také, pokud starosta či jiný dožádaný orgán obce rozhodne odmítnout žádost o vyřízení dotazu, podnětu či připomínky podle § 82 b), lze podat odvolání podle § 81 Správního řádu.

Všechny tyto postupy jsou však pro praktické použití velmi neuchopitelné a komplikované. Nelepší tedy je vyhovět požadavku starosty a podávat žádosti písemně. Jinak se totiž velmi usnadní, aby se z jakékoliv povinnosti reagovat na vznesený dotaz nebo žádost vykroutil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group