Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

program jednání zastupitelstva

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Katerina KZaložen: 18. 11. 2014
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po listopad 24, 2014 7:16 pm    Předmět: program jednání zastupitelstva Odpovědět s citátem

Prosím o informaci, kdy je starosta povinen zařadit do programu jednání návrh podaný zastupitelem. Návrh byl podán písemně deset dní před plánovaným zasedáním, přesto nebyl na program jednání zařazen. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p.pohunekZaložen: 10. 10. 2011
Příspěvky: 108

PříspěvekZaslal: po listopad 24, 2014 8:38 pm    Předmět: Re: program jednání zastupitelstva Odpovědět s citátem

Lhůta není, ale 10 dní je dosti dlouhá doba k zařazení, jinak stejná situace jako u nás, kde starosta si dělá výklad zákonů dle své libovůle a ostatní zastupitelé následují hlas zvonku jako ovce. Jinak zbývá následující: na jednání se dotázat proč tento bod nebyl zařazen a v případě vyřazení požádat MV ODK o dozor - toto taktéž budu řešit.

s pozdravem Petr P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: so prosinec 06, 2014 6:05 pm    Předmět: program jednání zastupitelstva Odpovědět s citátem

Dotaz se týká fáze přípravy jednání zastupitelstva před okamžikem zahájení zasedání. Neřeším zde tedy otázku toho, že po zahájení jednání může člen/ka zastupitelstva, rada a výbor také předložit další doplnění programu.

Předložit zastupitelstvu návrh k zařazení na pořad jednání připravovaného zasedání zastupitelstva mají právo zastupitelé, rada a výbory.
O takto navrženém programu informuje úřad obce nejméně 7 dní před jednáním, logicky tedy informuje o návrzích tak, jak do toho okamžiku došly. Z toho plyne, že úřad je povinen zařadit do navrženého programu všechny návrhy, které do toho okamžiku došly od oprávněných subjektů. Pokud některý návrh úřad neuvede, nepochybně tím porušuje zákon.

Poté, kdy úřad takto zveřejnil dosud obdržené návrhy na pořad jednání, může obdržet další. To znamená, že na začátku jednání již může být předložen ke schválení program širší, než ten, který byl zveřejněn.

Ze zákona o obcích plyne, že starosta jednání pouze svolává, nemůže tedy do takto vzniklého návrhu pořadu jednání zasahovat tím, že by z něj něco vypouštěl. Pokud na začátku jednání zastupitelstva "předkládá" jiný program, než který vznikl z návrhů, které předložily oprávněné subjekty, pak porušuje zákon, resp. koná jakýsi blíže neurčený úkon, který nemá oporu v zákoně. Jeho povinností totiž je - pokud jednání řídí - předložit návrh programu, tak jak do přítomného okamžiku vznikl z návrhů oprávněných subjektů.
Je možné, aby jednací řád zastupitelstva některé detaily tohoto průběhu vzniku návrhu programu jednání upravil, například požadoval po členech zastupitelstva, aby návrh na pořad jednání předkládali písemně a případně též aby k nim přiložili návrhy na usnesení.

Jednací řád ale nemůže omezit právo členů zastupitelstva předložit ještě před jednáním zastupitelstva návrhy na pořad, protože k takovému omezení není v zákoně opora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group