Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Doručování odpovědi emailem.

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Josef Fridrich

PříspěvekZaslal: po srpen 25, 2014 5:55 pm    Předmět: Doručování odpovědi emailem. Odpovědět s citátem

Tajemník MěÚ mi dříve nechtěl poskytovat informace, pokud jsem je poslal emailem. I když to bylo zasláno na adresu podatelny.
Později mi odpovědi poskytoval. A odpovědi mi rovněž zaslal emailem.
Nyní jsem poádal o informace a odjel jsem na dovolenou. Požadal jsem proto o odpověď rovněž emailem. Tajemník toto odmítá a odvolává se na § 72 zákona č. 500/2004 Sb.
Má v tomto případě pravdu?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p.pohunek

PříspěvekZaslal: po srpen 25, 2014 6:57 pm    Předmět: Re: Doručování odpovědi emailem. Odpovědět s citátem

Dobrý den,
jestli Vám požadované informace odmítá poskytnout formou rozhodnutí, tak jeho postup je správný.

s pozdravem Petr P.
JL

PříspěvekZaslal: út srpen 26, 2014 11:41 am    Předmět: Odpovědět s citátem

není úplně zřejmé co přesně znamená "odmítá"
řádné rozhodnutí o odmítnutí je samozřejmě potřeba standardně doručit podle správního řádu
(ale mohou vám ho samozřejmě zaslat i elektronicky)

jinak podejte stížnost podle InfZ - požadovaná forma je pro úřad závazná
Josef Fridrich

PříspěvekZaslal: út srpen 26, 2014 12:06 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

JL napsal:
není úplně zřejmé co přesně znamená "odmítá"
řádné rozhodnutí o odmítnutí je samozřejmě potřeba standardně doručit podle správního řádu
(ale mohou vám ho samozřejmě zaslat i elektronicky)

jinak podejte stížnost podle InfZ - požadovaná forma je pro úřad závazná

"Odmítá" znamená, že mi podatellna sdělila, že odpověď byla zaslána prostřednictvím doručovatelky. Na moji žádost o zaslání kopie nereagovala a tajemník mi sdělil, že mi kopii nezašle, protože nemám elektronický podpis. Zároveň mi sdělil, že odpověď obsahuje odmítnutí mého požadavku.
JL

PříspěvekZaslal: út srpen 26, 2014 12:21 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

to jestli aktuálně máte či nemáte elektronický podpis úřad nemůže vědět
(někdy tedy zašlou rozhodnutí elektronicky a teprve pokud neobdrží řádné potvrzení, tak ho zašlou i poštou)

podejte tedy odvolání podle InfZ k zaslanému rozhodnutí
jen dejte pozor na lhůty - kdy bylo příp. doručeno fikcí
nebo podejte úplně novou žádost, pokud lhůta již marně uplynula
Josef Fridrich

PříspěvekZaslal: út srpen 26, 2014 2:58 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

JL napsal:
to jestli aktuálně máte či nemáte elektronický podpis úřad nemůže vědět
(někdy tedy zašlou rozhodnutí elektronicky a teprve pokud neobdrží řádné potvrzení, tak ho zašlou i poštou)

podejte tedy odvolání podle InfZ k zaslanému rozhodnutí
jen dejte pozor na lhůty - kdy bylo příp. doručeno fikcí
nebo podejte úplně novou žádost, pokud lhůta již marně uplynula

Právě o to mi jde. Písemnou odpověď nemohu převzít, protože jsem mimo domov a kopii emailem mi nechce zaslat. Tu jsem požadoval z důvodu přípravy dalšího postupu. Písemnou odpověď zasílá někdy poštou a někdy doručovatelkou, kterou MěÚ zaměstnává. V tomto případě jde zřejmě o jejich doručovatelku. Při odmítnutí mi vždy napíše, že mám 15 denní lhůtu. Ta mi může uplynout po dobu mé nepřítomnosti v domově. Pokud se na něco zeptám 2 x, tak mi vždy informaci odmítne. I když je druhý požadavek formulován jinak.
JL

PříspěvekZaslal: út srpen 26, 2014 3:39 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

můžete podat odvolání i tak - uveďte k jaké žádosti se vztahuje i okolnost, že vám doposud nebylo písemné vyhotovení rozhodnutí doručeno a samozřejmě trvejte na informační povinnosti úřadu

odvolání které bylo podáno dříve, bylo ze zákona podáno prvního dne lhůty - z §83 spr.ř.:
citace:
Odvolání lze podat teprve poté, co bylo rozhodnutí vydáno. Bylo-li odvolání podáno před oznámením rozhodnutí odvolateli, platí, že bylo podáno v první den odvolací lhůty.

úřad či jeho nadřízený orgán vás pak může příp. vyzvat ještě k doplnění/vyjádření k odvolání a stanovisku předkládajícího úřadu
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: út září 16, 2014 11:49 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Rozhodnutí o odmítnutí žádosti musí úřad doručit podle správního řádu, v tomto případě tedy doručovatelkou (v zásadě proti podpisu). Pokud se nepodaří zásilku předat do vlastních rukou, uloží se (v tomto případě asi na úřadě) a vy máte možnost si ji do 10 dnů vyzvednout. Pokud si ji nevyzvednete, považuje se za doručenou. Pokud kvůli tomu zmeškáte lhůtu pro podání odvolání, a pokud důvodem nevyzvednutí bylo, že "pro dočasnou nepřítomnost nebo z jiného vážného důvodu nemohl bez svého zavinění uloženou písemnost ve stanovené lhůtě vyzvednout,", můžete podat odvolání i později zároveň se žádostí o prominutí zmeškání úkonu podle § 41 SprŘ. Úřad pak zmeškání promine tehdy, "prokáže-li podatel, že překážkou byly závažné důvody, které nastaly bez jeho zavinění."

Pokud jste požádal o doručování na jinou adresu (elektronickou), pak byl úřad povinen vám ji tam zaslat bez ohledu na to, zda máte elektronický podpis (jak uvádí JL).

Všechno to jsou ale chatrné konstrukce a nejlepší by bylo si rozhodnutí vyzvednout.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: