Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

zveřejnění poskytnuté informace dle § 5/3 InfZ, postup

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Blanka Čadová

PříspěvekZaslal: út listopad 12, 2013 2:48 am    Předmět: zveřejnění poskytnuté informace dle § 5/3 InfZ, postup Odpovědět s citátem

Dobrý den,
na veřejném zasedání (VZ)jsem žádala zastupitelstvo o zveřejňování celých zápisů z VZ. Bylo mi písemně sděleno, Věc: poskytnutí informace na základě zákona č. 106/1999 Sb., ... podle dnes platné právní úpravy neexistuje zákonem stanovená povinnost zveřejnit zápis na úřední desce. Zaslala jsem emailem reakci na toto sdělení ve formě:
Reakce na sdělení ze dne 02.07.2013 - poskytnutí informace na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informací
Beru na vědomí Vaše sdělení, že Vám nevzniká žádná zákonná povinnost zveřejnit zápis na úřední desce či jiným způsobem, tedy ani ne dle zákona č.106/1999 Sb.
Nicméně, pokud občan obce požádá o kopii zápisu z jednání zastupitelstva obce v elektronické podobě (např. emailem, technickém nosiči dat), obec je povinna podle ustanovení § 5 odst. 3 informačního zákona poskytnout tyto informace do 15 dnů od jejich poskytnutí a to způsobem umožňující dálkový přístup. O informacích, poskytnutých v jiné než elektronické podobě, nebo mimořádně rozsáhlých elektronicky poskytnutých informacích postačí zveřejnit doprovodnou informaci vyjadřující jejich obsah.

Žádám tedy o zaslání zápisu z veřejného jednání zastupitelstva č. 11, č. 12 v elektronické podobě na moji emailovou adresu xxx. a ještě jsem připojila další dotazy, které nejsou nyní podstatné.
Postup starosty:
Na dalším VZ zastupitelstvo hlasovalo o termínu vyřízení mé žádosti, žádost mi byla zaslána v odhlasovaném termínu s tím, že mi zasílá na email požadované zápisy. Zápisy nebyly dle § 5 infZ zveřejněny na web. stránkách obce, žádala jsem emailem o prověření zveřejnění a bylo mi odpovězeno, že mi řekl, že moje žádost byla posouzena jako prostá žádost, nejednalo se o poskytnutí inormace dle InfZ.
Je postup starosty správný? Co je prostá informace? Postrádám zde postup dle § 14 odst. 5 infZ?
Děkuji za odpověď.
Eric

PříspěvekZaslal: út listopad 12, 2013 1:01 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Předně: zastupitelstvo nemůže ve věci poskytování informací o ničem hlasovat, protože k tomu není zmocněno. Čili to bylo víceméně cvičení na téma "jak zdvihnout ruku", právní obsah tento úkon neměl.
Dále je nutno upozornit, že na zápisy ze zastuptelstev a rady lze uplatňovat dvojí možnost přístupu, viz zdejší fórum a Vyhledávání, už se to tu řešilo.
Konečně povinnost zveřejňovat skutečně vzniká jen při jednom z možných postupů (podle 106), při druhém nikoliv, ale je dnes zvyklostí otevřených radnic, že jsou zápisy běžně k dispozici.
Pokud Vaše obec má tento deficit otevřenosti, pak si žádejte o zápisy sama a aktivně je zveřejňujte na webu, nic tomu nebrání. Pozor pouze na definované osobní údaje. Ano, sice to děláte místo nich, ale podstatný je výsledek.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Blanka Čadová

PříspěvekZaslal: út listopad 12, 2013 5:56 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobrý den, děkuji Vám za reakci.
Přesto jsem nepochopila, podle jakého zákona, předpisu, nařízení může starosta obce zhodnotit moji žádost jako prostou, která byla úplně původně podána ústně na VZ podle InfZ a následně jsme si o ní podle InfZ dopisovali? Dle mého názoru došlo k porušení § 14 odst. 5 InfZ
Po nahlédnutí do zápisů podle zákona o obcích jsem si dovolila zastupitelstvo upozornit na určité nejasnosti v zápisech, které nekorespondují se skutečností a náš vstřícný a profesionální starosta, jak má na webu obce, rozjel hru. Na moji žádost reagoval tím, že navštívil ředitele mého zaměstnavatele (pracuji ve veřejné správě) a podával stížnost na moji podjatost proti obci, žádný důkaz neměl,dosud jsem mu nevadila, nebyla jsem "aktivní". (Podjatost se řeší u zastupitelů a ne u občanů).
Vím, že bych mohla zápisy zveřejnit sama. Ale nekalá jednání a postupy starosty mě utvrzují v tom, že si vytváří "své" zákony a v tomto případě se z určitých důvodů bojí zápisy zveřejnit. Tady se projevuje, kam až špatnost člověka může dojít. Napíši další žádost se všemi náležitostmi. Jako občanovi mi zákony týkající se obsahu zápisů VZ skoro žádná práva nedávají a starosta si nemůže dělat, co chce. Pokud neuspěji, zveřejním vedle zaslaných zápisů i moji korespondenci se starostou, aby občané poznali, jakého máme vstřícného a profesionálního starostu. Dám mu ještě jednu šanci a ráda se podělím o výsledek. Chtěla bych věřit, že svým jednáním si veřejnou správu neplete se soukromým podnikáním a že mi vyhoví.
Eric

PříspěvekZaslal: út listopad 12, 2013 8:31 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ono ani tak nezáleží na tom, jak co posoudí starosta, ale která právní norma se správně použije. Tedy buď zákon o obcích, nebo 106. Jinak jestli někomu podal stížnost na podjatost osoby, bude se zřejmě jednat o právního mičurince. Nebyl by ale ani první, ani poslední.

Jak jsem zjistil, ono se to tu hledá špatně (hledané výrazy by měly příliš mnoho výskytů), takže koukněte na:
http://forum.otevrete.cz/viewtopic.php?t=3358
http://forum.otevrete.cz/viewtopic.php?t=3502
Snad tam najdete odpovědi, případně nějaký nápad na další postup.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: pá prosinec 13, 2013 7:21 am    Předmět: zveřejnění poskytnuté informace dle § 5/3 InfZ, postup Odpovědět s citátem

Shrnutí situace:
V rámci zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím se setkáváme s dvěma typy zveřejňovaní informací.
Za prvé je to aktivní zveřejňovaní, kdy povinný subjekt informace poskytuje veřejnosti z vlastní iniciativy, respektive mu tuto povinnost ukládá zákon. V druhém případě hovoříme o zveřejňovaní pasivním, na základě žádosti občana, jak tomu bylo ve Vašem případě.
Mimo rozsah uvedený v § 5 odst. 1 až 5 zákona není obec k aktivnímu zveřejňovaní nijak povinna a je jenom na její vůli jestli tak učiní.
Obec má ovšem povinnost zveřejnit na webové stránce informace, které byly poskytnuty občanovi (žadateli) na základě individuální žádosti v lhůtě 15 dnů od poskytnutí.

K dalšímu postupu:
Formy prosazení povinnosti podle § 5 odst. 3, tj. povinnosti zveřejnit na webu poskytnuté informace, jsou různé.

Jednou z nich je obrátit se na odbor dozoru Ministerstva vnitra, v jehož kompetenci je dohlížet na to, jak obce naplňují (či porušují) zákony, a to i v případech, kdy neexistuje jiná sankce nebo prosazovací mechanismus. MV obvykle situaci posoudí správně a požaduje po obcích nápravu, obce obvykle autoritu MV do značné míry respektují.
Kontakty na odbor najdete zde:
http://www.mvcr.cz/odk2/docDetail.aspx?docid=21474659&doctype=ART&chnum=2#Odd%C4%9Blen%C3%AD%20metodiky%20a%20koordinace%20dozoru
Jiným způsobem je požádat o informaci, kdy a kde (na jaké webové adrese) byla splněna povinnost zveřejnit poskytnutou informaci. Již jen nutnost vyřídit takovou žádost může vést k nápravě.

K tzv. "prosté" žádosti: nic takového neexistuje. Žádost jste řádně podala při jednání zastupitelstva, a to jako žádost ústní. Následná komunikace její podání potvrdila. Povinnost zveřejnit informace dle § 5/3 se týká i ústně podaných žádostí. Starosta jednoznačně porušil § 5/3, pokud nezveřejnil poskytnutou informaci do 15 dnů na webu.

K návštěvě starosty u zaměstnavatele - to je mimořádně nebezpečný signál, něco takového je absolutně nepřípustné. Listina velmi důrazně zakazuje, aby byl kdokoliv jakkoliv postihován (šikanován) za to, že uplatňuje své občanské právo:
citace:
Čl.3
(3) Nikomu nesmí být způsobena újma na právech pro uplatňování jeho základních práv a svobod.

Jako formu obrany lze doporučit důrazně na to starostu upozornit, uvést to také v případné stížnosti (podnět) k obrodu dozoru MV). Při pokračování je nutno obrátit se na soud s návrhem, aby soud přikázal starostovi zdržet se takových postupů.
(zodpovězeno ve spolupráci se stážistou: Sandro Grof)

Naposledy upravil O. Kužílek dne so prosinec 14, 2013 1:31 pm, celkově upraveno 1 krát
JL

PříspěvekZaslal: pá prosinec 13, 2013 11:13 am    Předmět: zveřejnění poskytnuté informace dle § 5/3 InfZ, postup Odpovědět s citátem

k žádosti podle InfZ "kdy a kde bylo zveřejněno" viz. také např. rozsudky NSS
sp.zn. 2 Ans 5/2013-45 ze dne 30.07.2013 nebo sp.zn. 1 As 47/2013-52 ze dne 07.08.2013
tedy úplně jim stačí, když Vám řeknou, že zákonnou povinnost ignorují
Blanka Čadová

PříspěvekZaslal: ne duben 13, 2014 4:48 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji Vám za Vaši spolupráci a Vaše odpovědi.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: