Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Poskytování Jízdních řádů Dopravním podnikem

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
LukasJ

PříspěvekZaslal: po srpen 26, 2013 2:05 pm    Předmět: Poskytování Jízdních řádů Dopravním podnikem Odpovědět s citátem

Zdravím, přátelé,
snažím se od Dopravního podniku hl. m. Prahy dostat dataset jízdních řádů (stačí JŘ tramvají) a při své žádosti jsem se odvolal jak na Zákon o svobodném přístupu k informacím, tak na úpravu Směrnice EU o otevřených formátech. Po několika ping-pong bezobsažných odpovědích mi napsali, že na to nemají "datovou infrastrukturu a aplikační bránu" (což později sami vyvrátili - viz citace níže). V další odpovědi mi napsali:
citace:
pouze vlastník dat je oprávněný rozhodnout, zda data mohou být poskytnuta a pokud ano, rovněž musí určit i jakým způsobem tak bude učiněno. Pro úplnost dodáváme, že technické řešení pro danou situaci existuje.

Na to konto jsem odepsal, že vlastníkem dat Dopravního podniku hl. města Prahy je Dopravní podnik hl. města Prahy. To, že data dále poskytuje spol. Chaps, či jiným společnostem, nevylučuje fakt, že je zcela původním vlastníkem svých vlastních dat. A požádal jsem o kontakt na osobu v této věci odpovědnou, se kterou bych mohl skutečně smysluplně jednat.
Na tuto žádost se mi dostalo zamítavé odpovědi:
citace:
Vážený pane,
v souladu s technickými specifikacemi a smluvními podmínkami ohledně poskytování dat třetím osobám, Dopravní podnik hl. m. Prahy a.s. usoudil, že Vám daná data neposkytne. Dané stanovisko ohledně Vašeho podnětu považujeme za konečné.
Poradíte, co dál? Svou chybu vidím v tom, že jsem jednání začal přes jejich formulář a dále přes e-maily. Poučen tímto nezdarem si zítra založím datovou schránku a záhy jim napíšu oficiální žádost. Hospodářským novinám se podařilo data dostat až po sérii žádostí a dokonce v otevřeném formátu, takže to ještě nevidím černě. Problém je v tom, že bych je rád přiměl k pravidelnému dodávání dat v delším časovém horizontu, a než si vyměníme 10 ping-pong žádostí o data, tak už budou ta data neaktuální.

Mimochodem - přijde Vám v pořádku, že Dopravní podnik vlastněný městem může mít smlouvu o poskytování "veřejných dat" (jakými jízdní řády bezpochyby jsou) výhradně jednomu subjektu?

Velmi děkuji za jakoukoliv radu,
s přátelským pozdravem Lukáš J.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LukasJ

PříspěvekZaslal: čt září 05, 2013 12:10 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Ještě bych rád doplnil, že už jsem o dataset zažádal oficiální cestou a nyní už šestý den čekám. Takže až jej jednoho dne obdržím, bohužel už bude nejspíš neaktuální.
Proto bych chtěl poprosit, jestli existuje nějaký fígl, jak zažádat o informaci, která sice ještě neexistuje (tedy by to vylučoval §2, odst. 4), avšak tato bude stejně vytvořena nezávisle na podané žádosti dle z.106? Chtěl bych tak docílit toho, abych data dostal ihned po jejich vytvoření a nečekal na dlouhý proces schvalování mé žádosti.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: pá říjen 04, 2013 8:31 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Samozřejmě že není normální, že
citace:
Dopravní podnik vlastněný městem může mít smlouvu o poskytování "veřejných dat" (jakými jízdní řády bezpochyby jsou) výhradně jednomu subjektu

V této věci je nutno postupovat naprosto cílevědomě a formálně správně. InfZ dle mého soudu umožňuje požadovat vyřízení žádosti o tato data včetně technických forem poskytování, a jsem přesvědčený, že zároveň i pravidelného opakovaného poskytování.
Zásadní je však konkrétní podoba žádosti a přesná reakce na odpověď povinného subjektu.
Doporučuji, pokud už jsou další reakce, zaslat mi podklady e-mailem na informace<zavinac>otevrete.cz.
To, co citujete z reakcí DP, vypadá jako neformální komunikace (nelze ji tedy moc hodnotit z hlediska InfZ, kde by neobstála), což může být dáno i tím, že i vaše požadavky jste vznášel neformálně.
LukasJ

PříspěvekZaslal: so říjen 05, 2013 9:18 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano, výše zmíněné citace jsou ještě z "neformálního" jednání s Dopravním podnikem. Chtěl jsem to nejprve zkusit "po dobrém", ale jak vidno, nevyšlo to, nyní tedy již postupuji podle InfZ. Děkuji za pomoc a píšu Vám mail.
Lukáš
Eric

PříspěvekZaslal: čt listopad 21, 2013 8:50 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ke stejnému tématu a podobné situaci viz http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/doprava/clanek.phtml?id=795978 .
LukasJ

PříspěvekZaslal: st duben 09, 2014 8:49 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobrý den,
chápu, že pan Kužílek má velice nabitý program, takže prosím ještě ostatní o pomoc s formulací konkrétní žádosti o informace a zároveň o jejich pravidelné poskytování.
O. Kužílek napsal:
InfZ dle mého soudu umožňuje (...) zároveň i pravidelné opakované poskytování

Momentálně to mám takto:
citace:
Vážená paní, vážený pane,
ve smyslu výše uvedeného zákona žádám o následující informace:
1) Dataset jízdních řádů aktuální ke dni poskytnutí informace
2) Poskytnutí aktuální verze datasetu při každé následující aktualizaci datasetu (vygenerování nového) buď zasíláním dalších e-mailů s verzí datasetu aktuální k datu jejich odeslání, anebo jednorázovým poskytnutím odkazu na stránku, kam povinný subjekt bude pravidelně umisťovat aktualizovanou verzi datasetu

Co vy na to?

Předem velice děkuji za každou reakci,
s přátelským pozdravem Lukáš J.
JL

PříspěvekZaslal: čt duben 10, 2014 10:44 am    Předmět: Odpovědět s citátem

lze to zpochybnit s tím, že informační povinnost se netýká "budoucích rozhodnutí a vytváření nových informací"
tedy žádost v principu ani nemůže směřovat k něčemu, co (zatím) neexistuje
příp. pravidelné žádosti pak mohou zase zkoušet označovat jako "obstrukční, zatěžující apod."

obecně větší objemy dat/informací či opakované žádosti jsou problematické
LukasJ

PříspěvekZaslal: čt duben 10, 2014 11:23 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji za reakci, já jsem se chytil názoru pana Kužílka, že InfZ. umožňuje pravidelné opakované poskytování. Rád bych, aby mi to rozvedl, ale nedaří se mi jej pro jeho zaneprázdněnost kontaktovat.

Otázka je, jestli se jedná o budoucí rozhodnutí - dataset snad není rozhodnutí.

A otázka je také, zda se jendá o vytváření nových informací (to asi ano v době podání žádosti), ale jedná se o informace, které by stejně vznikly nezávisle na žádosti (dataset je automaticky generován každý den ve 3 hodiny v noci) a soubor je automaticky umísťován na FTP server, takže de facto jde jen o zpřístupnění toho místa mně, což podle mého názoru nemůže být obstrukční, či zatěžující.
Ale Vaše námitky chápu, čekám, že pov.subjekt bude mít stejné.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: