Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Kdo a jak odhaduje počet hodin práce při vyhledávání inf.

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martina Jančová

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 4:45 pm    Předmět: Kdo a jak odhaduje počet hodin práce při vyhledávání inf. Odpovědět s citátem

Dobrý den,
požádala jsem si Úřad obce Pozořice o poskytnutí informací podle zákona 106, které souvisí s mojí funkcí zastupitelky obce a které mi po předchozí obyčejné žádosti emailem nebyly dodány, ač byly výsledkem úkolu zastupitelstva uloženého starostovi obce (resp. část z nich). Za tyto informace je po mě předem vyžadována úhrada podle sazebníku schváleného radou obce: http://www.pozorice.cz/files//vnitrnipredpis-zak.106-1999.pdf
Za prvé, podle tohoto sazebníku si vyžaduje náhradu za práci zamněstnaců kdykoliv, přestože podle zákona si "povinný subjekt může vyžádat úhradu za mimořádně rozsáhlé vyhledání informací". Je to v pořádku?
Za druhé, v mé žádosti požaduje úhradu 175 Kč za 1 hod práce zaměstnance, který ji měl hotovou do půl hodiny. Dále vyžaduje náhradu za 4 hodiny práce na zprávě, kterou žádám, která byla ovšem hotova již před mojí žádostí o informaci a byla starostou nabídnuta na veřejném zastupitelstvu k okopírování, a dále po mě žádá náhradu za 12 hod práce zaměstnance, který podle něj musí informace vyhledat v podacím deníku. Dle mého názoru jsou tyto informace uloženy zvlášť (nebo by měly být) a v podacím deníku se vůbec hledat nemusí a za druhé, jak může předem stanovit, že se bude jednat o 12 hodin práce zaměstnance??? Pokud má subjekt stanovený sazebník za hodinu práce, lze záměrně stanovovat vysoký počet hodin k odrazení žadatelů o informace vysokými poplatky.

Děkuji za odpověď.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eric

PříspěvekZaslal: út leden 14, 2014 11:21 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Proč o to žádáte podle 106? Podle 128 to nejde?
Martina Jančová

PříspěvekZaslal: st leden 15, 2014 11:13 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Žádám podle 106, protože na žádost emailem přímo starostovi nereagoval, a podle zákona i zastupitel, pokud se ptá na přenesenou působnost, musí žádat podle 106.
Eric

PříspěvekZaslal: st leden 15, 2014 1:21 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

V prvním textu zmiňujete:

"které souvisí s mojí funkcí zastupitelky obce"

citace ze zákona:

"informace ve věcech, které souvisejí s výkonem [jeho] funkce"
(par. 82 část c)

Ve druhém textu píšete:

"přenesenou působnost"

Nejsem si tedy jistý, co platí.

Nicméně to, že by zastupitel platil vlastní obci za to, že chce kontrolovat splnění úkolu, který jejímu starostovi sám uložil, je, jak jistě uznáte, poněkud absurdní.

Jako zastupitelka byste měla požádat písemně a nejdéle do 30 dnů požadované informace získat.

Pokud trváte na postupu podle 106, pak Vaše otázky jsou v podstatě zbytečné, musíte postupovat řádně přes stížnost a dostat řízení k vyšší instanci. Bude to nejspíše postup podle par. 16a 1 (d), záleží na předchozí komunikaci.

Sazebník, který by vyžadoval úhradu vždy, není správný. Nicméně obec Pozořice (nepodstatno zda Obec nebo Úřad) zřejmě nemá zveřejněný sazebník, takže úhradu by požadovat neměla. Dokument, který odkazujete, je vnitřním předpisem, který na webu, pokud se dobře koukám, nejde dohledat. I kdyby, tak požadování úhrady u každé žádosti z něj nevyplývá.
Martina Jančová

PříspěvekZaslal: st leden 15, 2014 1:50 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ano, je to trochu složité, tedy konkrétně, ptám se na úhrady sankcí za nesprávná rozhodnutí či nečinnost našeho stavebního úřadu (přenesená působnost), které, ale, jak jsme se dozvěděli na zastupitelstvu v květnu nebyly vymáhány po vinících a byly zaplaceny z rozpočtu obce...a tady už přeci zastupitel má právo se ptát, neboť zastupitelstvo schvaluje rozpočet. Zjišťovala jsem informace k vymáhání zaplacených pokut po vinících a bylo mi sděleno, že obec musí vymáhat, pouze pokud má usnesení zastupitelstva, že nechce z nějakého důvodu vymáhat, tak nemusí, což u nás není, žádné takové usnesení. Znovu jsem se k tomu vrátila na podzimním zastupitelstvu a ptala jsem se na tyto platby za především nečinnost našeho SU (který je tímto proslulý, a velmi problematický, to by jste si početli zde :-) http://pozorice-trochu-jinak.webnode.cz/problematika-su-pozorice/ ), ale starosta mi odpověděl, že si to nepamatuje a není schopen reagovat. Tak jsem jej požádala, zda by byl schopen reagovat na příštím zastupitelstvu. Na příštím zastupitelstvu nám oznámil, že jde o tři žaloby na nečinnost SU, které byly staženy žalobcem, poněvadž po té, co byly podány, začal náš SU konat, a šlo o zaplacení výloh správních řízení a ne pokuty, že nebyly vymáhány, usnesení odsouhlaseno nebylo a bylo to zaplaceno z rozpočtu obce. S tím, že vedoucí SU zpracovala 4 stránkový elaborát k těmto případům, kde je podrobněji popisuje, proč k tomu došlo a nabízel, že kdo bude mít zájem, okopíruje a předá. Já jsme si do týdne od tohoto zastupitelstva o tuto zprávu požádala pana starostu emailem, ale nereagoval. Tak jsem si tedy zažádala přes 106. kde reagovat musí a kromě této zprávy jsem si vyžádala ta usnesení krajského soudu o správních poplatcích, protože víme, že jich bylo víc než tři a dále jsem si požádala o žádosti občanů na proplacení výloh na právníky v souvislosti s nesprávnými rozhodnutími našeho SU s informací, zda a z čeho byly zaplaceny.
No a výsledek tedy, za okopírování 4 A4, které měla úřednice do 1 hod hotové, požaduje zaplatit 175 kč za její hodinu práce, za zprávu vedoucí SU, která byla prokazatelně hotová už na tom zastupitelstvu, tedy před mojí žádostí přes 106, chce zaplatit 4 hodiny práce = 700 kč a za vyhledání těch ostatních žádostí chce zaplatit 12 hod práce, tedy celkem cca 2400 kč. Přičemž podací deník, kde se prý musí hledat, je veden elektronicky, jistě s nějakým vyhledávačem a především si myslím, že se ani nemusí vyhledávat v podacím deníku, ale že tyto informace má nebo by aspoň měl mít někde soustředěné ve zvláštní složce a že se snaží pouze odradit od žádostí o informace, poněvadž je doteď tajil a obec platila za viníky, aniž bychom o tom věděli.
Tak snad je to teď trochu jasnější.
Stížnost bych chtěla sepsat, ale šlo mi o to , jak vlastně úřady mohou sice postupovat podle sazebníku, kde mají vyčíslenu práci za hodinu, ale počet hodin hypoteticky odvedených si mohou neúměrně navyšovat...
Eric

PříspěvekZaslal: čt leden 16, 2014 12:32 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Rozumím. Velmi obecně - pokud se nevymáhá, vzniká tím škoda a za tu je někdo odpovědný. Co se týče té úhrady, nadřízený orgán to vysoce pravděpodobně shodí, zdá se, že ten výpočet stojí na vodě. Nicméně stále se mi jeví, že obec Pozořice NEMÁ zveřejněný sazebník, a tudíž by úhradu vymáhat neměla. To bych neopomněl uvést ve stížnosti.
Martina Jančová

PříspěvekZaslal: čt leden 16, 2014 2:08 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji, ano, zkusím tu stížnost. Sazebník má vyvěšený, respektive ten vnitřní předpis pod Úřadem/obecní vyhlášky...hned tuším druhá položka.
Eric

PříspěvekZaslal: čt leden 16, 2014 2:59 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Zkuste. Já to zkoušel hledat jako normální uživatel a z vyhledávání mi to nevypadlo, a pořád si myslím, že vnitřní předpis se netýká občana, ale zaměstnanců úřadu.
Martina Jančová

PříspěvekZaslal: čt leden 16, 2014 6:46 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Je to na www.pozorice.cz, v menu Úřad městyse, Obecní vyhlášky, ale jmenuje se to Vnitřní předpis Úřadu městyse Pozořice při poskytování informací dle zák.č. 106/1999 Sb., ne Sazebník, tak nevím, starosta mi do vyčíslení napsal, že je to podle schváleného vnitřního předpisu radou. Zkusím to tedy v té stížnosti zmínit.
A jak vlastně zjistím, zda mojí stížnost skutečně odeslal nadřízenému orgánu?
JL

PříspěvekZaslal: čt leden 16, 2014 11:01 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

kopii můžete zaslat na vědomí nadřízenému orgánu
a po 7 dnech se ho dotázat zda/kdy opravný prostředek obdržel
následně by měl odvolací orgán vydat rozhodnutí do 15dnů
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: