Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

informace o platu a odměn pracovníků příspěvkové organizace

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jarmila

PříspěvekZaslal: ne červen 16, 2013 1:11 pm    Předmět: informace o platu a odměn pracovníků příspěvkové organizace Odpovědět s citátem

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli se můžu žádat o informaci týkající se platu a odměn pracovníků Základní školy - příspěvkové organizace. Bylo mi řečeno, že se jedná o citlivý údaj a takovou informaci mi nedají. Já jsem jiného názoru. Dále by mě zajímalo, zda je možné požadovat informaci o platu a odměnách učitelů i zpětně např. za rok 2012. Děkuji mnohokrát

Jarmila
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: po srpen 05, 2013 4:44 pm    Předmět: informace o platu a odměn pracovníků příspěvkové organizace Odpovědět s citátem

V zásadě lze říci, že tyto informace lze požadovat. Podle dosavadního vývoje judikatury to vypadá, že žadatel bude mít právo na konkrétní údaje o platu a odměně osob ve vedení příspěvkové organizace - ředitele, jeho zástupců a dalších vyšších řídících funkcí.

Základní plat
V případě řadových učitelů a dalších řadových zaměstnanců to již nebude tak jednoznačné, pokud jde o pravidelný plat. Pokud by povinný subjekt tyto informace odepřel, nelze zaručit, že následující opravné prostředky (odvolání, žaloba k soudu) povedou k jednoznačnému úspěchu žadatele.

Teoreticky by i v těchto případech řadových zaměstnanců bylo prosaditelné právo na informaci v situacích, kdy z nějakého důvodu lze prokázat zvýšený veřejný zájem. Například by šlo o případ vážného podezření na zneužití platových prostředků k odměnění rodinných příslušníků, milenky, či k "odměně" za nekalou činnost.

Mimořádné odměny
V případě mimořádných odměn však podle rozsudku Krajského soudu Praha má žadatel právo na informaci i u řadových zaměstnanců.

"Nepřesné" informace
Doporučuji, aby žadatelé diferencovali žádost v případech platů a odměn tak, aby vedle požadované informace o konkrétní výši platu či odměny (který často povinný subjekt odepře) požadovali také údaj "nepřesný", u kterého ochrana osobních údajů již nebude uplatnitelná. Například lze žádat údaj o tom, v jaké úrovni se pohybuje plat konkrétních pracovníků (včetně řadových) při vyjádření ve stupnici po 5 000 Kč měsíčně (10 - 15 tis., 15 - 20 tis., 20-25 tis. atd.). Také lze žádat údaje o průměru platu v určitých skupinách, například učitelů prvního stupně, učitelů druhého stupně, pomocného personálu (uklízečky, školník atd.). Takto "nepřesné" údaje by se měly jednoznačně poskytovat.

Lze samozřejmě žádat za r. 2012 i za jakékoliv jiné určité časové období, pokud povinný subjekt takové informace ještě neskartoval.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: