Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

právo na informace o veřejných zakázkách

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Stanislav Hůla
Anonymní

PříspěvekZaslal: pá březen 26, 2004 1:55 pm    Předmět: právo na informace o veřejných zakázkách Odpovědět s citátem

Dobrý den,
chci se zeptat zdá mám nárok na informace týkající veřejné zakázky financované částí z rozpočtu obce a částí z dotačních prostředků, které obec obdržela z Ministerstva pro místní rozvoj. Jedná se mi o informace, které by mně poskytly zcela zřetelný obrázek o tom, jak vznikl záměr na realizaci zakázky, na jaké úrovni bylo zadání, jaký byl postup při výběru dodavatelské firmy, jak probíhala realizace zakázky a fakturace za ni, kdo byl iniciátorem záměru, jaký event. vztah měla dodavatelská firma k některým členům OZ, kdo byl odpovědný za kontrolu a převzetí a jak termínově korespondovalo plnění zakázky s úhradou jednotlivých faktur. Svůj požadavek na informace jsem předložil písemně ve strukturované podobě formou otázek na Obecní úřad. Tento mi však jejich poskytnutí v požadovaném členění odmítl s odůvodněním, že o zakázce rozhodlo obecní zastupitelstvo (dále jen OZ) na svém zasedání a proto, že není třeba mi další informace poskytovat. Proti rozhodnutí jsem se odvolal a jako reakci jsem obdržel písemnou informaci od starostky obce o tom, že o odvolání bude rozhodovat obecní zastupitelstvo na svém nejbližším zasedání, což se také stalo. Zastupitelé pak na svém zasedání mé odvolání zamítli a jako odůvodnění mi starostka obce písemně sdělila, že „Odvolání bylo zamítnuto obecním zastupitelstvem“.
Dále se chci ještě zeptat na to za je obecní úřad oprávněn v takovémto případě požadovat úhradu nákladů, které měl v souvislosti s výše uvedeným způsobem vyřízením mé žádosti. Za tuto službu mi totiž byla vyfakturována částka cca 400,- Kč sestávající se ze mzdových a materiálových nákladů a poštovného za dopisy. Všechny položky uvedené na faktuře se týkaly korespondence, která mi sdělovala jak bude s mým požadavkem nakládáno.
Vím, že jedinou cestou jak se dále domáhat práva na informace je soudní žaloba. Současně však také vím, že to je cesta tak zdlouhavá, že za dobu do definitivního vyřízení mohou důvody, pro které informace požaduji, ztratit na aktuálnosti.

Dále bych se ještě chtěl zeptat zda mám právo požadovat poskytnutí informací formou přímého náhledu do účetních knih Obecního úřadu a zda mám právo požadovat i kopie vybraných záznamů z těchto knih. Požadavek náhledu do účetních knih je mi odpírán s odůvodněním, že záznamy mají charakter obchodního tajemství. Starostkou obce byla na zasedání OZ vyslovena i pohrůžka, že pokud by mi uvedenou informaci poskytl některý z pracovníků Obecního úřadu (byla tím míněna účetní OÚ) přijme patřičná personální opatření pro zamezení takovéhoto jednání.

Domnívám, že postup Obecního úřadu a starostky obce byl od samého počátku v rozporu se zákonnými normami, které se uvedené problematiky týkají. Jsem si vědom, že specifikum mého požadavku je v tom, že žádám poměrně podrobné informace, ale je to proto, že mám více než důvodné podezření na nekalé praktiky ve využívání finančních prostředků z rozpočtu obce stejně tak jako v zadávání veřejných zakázek.

Za Vaše vyjádření předem děkuji.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: po březen 29, 2004 8:27 pm    Předmět: právo na informace o veřejných zakázkách Odpovědět s citátem

Na požadované informace máte nárok. Skutečnost, že o zakázce rozhodlo obecní zastupitelstvo (dále jen OZ) na svém zasedání, nic nemění a nijak se netýká vašeho práva na informace. Rozhodnutí zastupitelstva o zamítnutí odvolání je dle Vašeho dotazu zjevně nesprávné, navíc pravděpodobně učiněné po lhůtě, takže nulitní (neexistující).

Správným dalším postupem je podání žaloby, v čemž Vám můžeme nabídnout právní pomoc, pokud nám poskytnete podklady.

Obecní úřad je oprávněn požadovat úhradu nákladů výhradně jen za poskytnutí informace. Úhrada, která je požadována jak popisujete, nemá žádnou oporu v zákoně a překračuje hranice fantazie.
Dále máte právo požadovat poskytnutí informací formou přímého náhledu do účetních knih Obecního úřadu a také právo požadovat i kopie vybraných záznamů z těchto knih. Je třeba v tomto smyslu podat žádost dle zák. č. 106/99 Sb (InfZ) a svou žádost prosazovat právní cestou.

Záznamy samozřejmě nemají charakter obchodního tajemství. Obchodní tajemství může mít jen podnikatelský subjekt, nikoli obec. Co se týče obchodního tajemství subjektů, které s obcí obchodují, to je výrazně omezeno § 9 odst. 2 InfZ a ve vámi popsaném kontextu ho nepředpokládám.

Nezbývá než využívat svá občanská práva a postupovat právní cestou, i když naznačujete její zdlouhavost. V poslední době však soudní řízení v této oblasti netrvají roky, ale někdy (pouhé?!) měsíce.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: