Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Rozdělování dotací na MZe

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
J.Štěp
Anonymní

PříspěvekZaslal: út březen 23, 2004 10:28 am    Předmět: Rozdělování dotací na MZe Odpovědět s citátem

Vážení,

skrze soukromé záležitosti jsem se dostal k podivnému případu přidělování dotací MZe, resp. Zemědělskou agnturou (dříve Územním pracovištěm MZe).
Již od roku 2000 se postupně obracím na Územní pracoviště MZe a poté na samotné MZe - odbor vnitřní kontroly a supervize a odbor zemědělských agentur. Jedná se přidělování dotací soukromému "podnikateli" v zemědělství, dříve komunistickému šéfovi okresní zemědělské správy jeho bývalu podřízenou, dnes ředitelkou Zemědělské agentury. Tento pán obdržel opakovaně státní dotace, zřejmě bez právního nároku, neboť neměl platnou nájemní smlouvu. Při soukromém rozhovoru se mi svěřil, že prostě ty peníze chce! Paní ředitelka se mi při prvním kontaktu prokázala pozměněnou (pravděpodobně zfalšovanou) nájemní smlouvou, aby mi dokázala oprávněnost žadatele na dotaci. Měl jsem zájem po objasnění věci běžnou úřední cestou, takže jsem žádal postupně zmíněnou paní ředitelku, a poté i ředitele sekce Zemědělských agentur o podklady pro přidení uvedených dotací. Zároveň jsem se obrátil na pracovníka a posléze i na ředitele odboru vnitřní kontroly a supervize MZe, zda u zmíněné Zemědělské agentury prováděli kontrolu a pokud ano, pak s jakým výsledkem.
Bohužel musím konstatovat, že po všech těchto krocích a mnoha jednáních mi MZe připadá jako kompaktní těleso bránící se ze všech sil nájezdu zvenčí, zatímco bych očekával transparentní institucí, provádějící kvalitní státní správu na úseku jí svěřené za peníze daňových poplatníků.
Poslední kapkou před napsáním tohoto textu je dopis pana vrchního ředitele sekce zemědělských agentur Ing.Růžičky, kdy po 9 měsících od podání žádosti o poskytnutí informací mi píše, že podklady pro poskytování dotací (tedy to nejdůležitější pro nakládání se státními prostředky) nepodléhají povinnosti poskytování informací ve smyslu zák. 106/99 Sb. Zároveň se v poněkud nečitelné souvislosti odvolává na Usnesení vlády č. 875 ze dne 6.9.2000.
Může jakékoliv usnesení vlády, tedy norma podzákonná, ovlivňovat zákon?
Pokud by jste měli na tento případ nějaký názor, příp. i námět na další postup, pak Vás o něj žádám.

Děkuji. S pozdravem. J.Štěp
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: po březen 29, 2004 7:36 pm    Předmět: Rozdělování dotací na MZe Odpovědět s citátem

Při získávání inforamcí je třeba postupovat s vědomím svých práv a plně je využívat. Na jakékoli svévolné postupy a výklady ze strany úřadů je nutno reagovat postupem, který zákon občanovi umožňuje.

V daném případě jste asi promeškal lhůty k podání odvolání.

Tvrzení p. ředitele, že podklady pro poskytování dotací nepodléhají povinnosti poskytování informací ve smyslu zák. 106/99 Sb., je nepravdivé.

Usnesení vlády č. 875 ze dne 6.9.2000 v zásadě neodporuje zákonu č. 106/99 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Nemůže jej samozřejmě ovlivňovat, jde jen o metodický návod pro vládě podřízené složky. P. ředitel se na něj nemůže odvolávat jako na důvod odepření informací.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: