Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

akcionáři smluvního partnera

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nováková
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá únor 27, 2004 4:22 pm    Předmět: akcionáři smluvního partnera Odpovědět s citátem

Dobrý den,
dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem, zda lze na základě zákona č. 106/99 požadovat na povinném subjektu přehled akcionářů akciové společnosti (fyzických i právnických osob), která je smluvním partnerem povinného subjektu?
Děkuji za brzkou odpoveď
Ž. Nováková
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: čt březen 18, 2004 1:31 pm    Předmět: akcionáři smluvního partnera Odpovědět s citátem

Povinný subjekt poskytne dle zákona č. 106/99 Sb. (InfZ) ty informace, které má k disposici (a které souvisejí s jeho činností). Pokud má k disposici popsanou informaci, musí ji poskytnout. Překážkou by bylo jen výslovné uplatnění některého zákonného důvodu k odepření.

V tomto případě nutno upozornit, že požadovaná informace je veřejně přístupná v případě, kdy akciová společnost má jediného akcionáře - a to v obchodním rejstříku.

V ostatních případech však není obecná právní povinnost obchodního partnera sdělovat informaci o akcionářích. Tuto povinnost má jen vůči vlastním akcionářům dle § 156 odst. 2 obchodního zákoníku.

Zároveň však platí, že taková informace existuje jen v případě akcií na jméno. V případě akcií na majitele taková informace ani neexistuje.

Pokud akciová společnost musila sdělit povinnému subjektu tuto informaci na základě zákona (takový zákon mi však není znám), pak by byl povinen ji dále poskytnout.

Pokud mu tuto informaci sdělila, aniž k tomu byla povinna, uplatní povinný subjekt ust. § 11 odst. 2 písm. a) InfZ a informaci odepře.

Závěrem tedy lze shrnout, že ve většině případů povinný subjekt takovou informaci často nemá a mít nemusí, anebo pokud ji má, nebude povinen ji poskytnout. Jsou však myslitelné výjimky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group