Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Informace od městem zřízených společností

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kateřina Churá
Anonymní

PříspěvekZaslal: čt únor 26, 2004 2:37 pm    Předmět: Informace od městem zřízených společností Odpovědět s citátem

Dobrý den,

chtěla bych se na Vás obrátit s problematikou poskytování informací členy statutárních orgánů městem zřizovaných společností.
Např.:
    1. Kdo v tomto případě poskytuje informace, dojde-li požadavek na město (obec), ale dotaz se vztahuje na konkrétní členy orgánů městem zřizovaných společností?

    2. Pro jaké typy zřizovaných organizací platí ustanovaní § 5 zák. č. 106/99 Sb. o povinnosti zveřejňovat informace?

    3. Je v některých případech omezení práva na informace nebo vyjmutí ze zákona, tak jak tomu je např. u soukromých subjektů?

    4. V jakém rozsahu se na tyto organizace vztahuje ochrana obchodního tajemství?


Děkuji K. Churá
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: čt únor 26, 2004 7:01 pm    Předmět: informace od statutárních orgánů městem zřizovaných společností Odpovědět s citátem

Společnost s ručením omezeným či Akciovou společnost může obec zřídit dle zákona o obcích
citace:
§ 35a

(1) Obec může pro výkon samostatné působnosti zakládat a zřizovat právnické osoby a organizační složky obce, pokud zákon nestanoví jinak.


Oblasti, pro které obec tyto právnické osoby může zřídit, uvádí taxativně § 35 odst. 2:
citace:
Obec v samostatné působnosti ve svém územním obvodu dále pečuje v souladu s místními předpoklady a s místními zvyklostmi o vytváření podmínek pro rozvoj sociální péče a pro uspokojování potřeb svých občanů. Jde především o uspokojování potřeby bydlení, ochrany a rozvoje zdraví, dopravy a spojů, potřeby informací, výchovy a vzdělávání, celkového kulturního rozvoje a ochrany veřejného pořádku.


Například tedy společnost hospodařící s fondem bytů a nebytových prostor téměř dokonale splňuje definici povinného subjektu dle zákona č. 106/99 Sb. o svobodném přístupu k informacím (InfZ):
citace:
§ 2

Povinnost poskytovat informace

(1) Povinnými subjekty, které mají podle tohoto zákona povinnost poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti,
jsou státní orgány a orgány územní samosprávy a veřejné instituce hospodařící s veřejnými prostředky.

Dle teorií správního práva jde o tzv "veřejný podnik", srovnatelný např. s Dopravním podnikem, anebo o tzv. "veřejný ústav" apod. Jako povinný subjekt s úplnou informační povinností je povinna v režimu InfZ poskytovat veřejnosti všechny informace, vyjma těch, které požívají konkrétní zákonnou ochranu, tj. jsou zákonem vyňaty z obecné přístupnosti. Půjde zejména o obchodní tajemství (které je však dále uvolněno dle § 9 odst. 2 InfZ), osobní údaje apod.

Samozřejmě, že pro představitele takové firmy je povinnost poskytovat informace překvapivá. Domnívají se dosud často, že lze bez dalšího převést veřejné prostředky do tzv. soukromé sféry a oprostit se od všech pravidel, jimiž se odůvodněně vyznačuje veřejná sféra. Tak tomu však není.

Zároveň je povinným subjektem zřizovatel, takže i on je povinen poskynout všechny informace o dané společnosti, které má (což neumenšuje povinnosti samotné obchodní společnosti poskytovat informace).

Povinnost zveřejňovat informace tedy platí pro všechny typy organizací, zřizovaných obcí. Často tak nečiní. Je třeba je však k tomu začít tlačit.

Členové statutárních orgánů vykonávají tuto povinnost za povinný subjekt v rozsahu své kompetence. Například člen dozorčí rady ve většině případů nebude oprávněn jakkoli za obchodní společnost jednat, tedy ani poskytovat informace. To bude muset dělat statutární zástupce anebo k tomu pověřený pracovník. Pokud však tatáž osoba je členem rady obce, a z tohoto titulu je členem orgánu společnosti, pak po ní může člen zastupitelstva požadovat informace podle zákona o obcích. Ostaní občané však podle InfZ po ní (osobně) informace požadovat nemohou - musejí se obrátit na obec jako na zřizovatele (anebo - jak výše uvedeno - přímo na onu obchodní společnost).

Jediné omezení je výše uvedené, vztahující se k omezením na základě zákonů - např. osobní údaje nebo (oprávněné!) obchodní tajemství. Obchodní tajemství je uplatnitelné pro tyto organizace stejně jako pro každý jiný podnik - tedy musí splňovat všech pět povinných náležitostí dle obchodního zákoníku. Stručně řečeno: téměř si nedovedu představit konkrétní obchodní tajemství obchodní společnosti, kterou pro uspokojování potřeb občanů zřídila obec. Půjde opravdu o naprosté výjimky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group