Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Informace pro tisk

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zdeněk Ryšavý
Anonymní

PříspěvekZaslal: so leden 17, 2004 4:56 pm    Předmět: Informace pro tisk Odpovědět s citátem

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na problematiku informací pro tisk. Jsme obec o velikosti 2 000 obyvatel a snažíme se, abychom se prezentovali v regionální tisku. Máme skupinu public relations, která má na starosti vydávání Zpravodaje, webovou stránku a také komunikaci s tiskem. V praxi to funguje tak, že cca jednou za 2 - 3 týdny zašleme redakcím informace z dění v obci - nejen OÚ, ale i spolky, kultura apod. Nyní se na nás obrátil občan s žádostí, abychom mu zasílali veškeré oficiální informace, které posíláme tisku.
Jednak není úplně jasný výraz oficiální informace - nejde o formu tiskové zprávy, spíše o krátké článečky, doplněné fotografiemi (někdy je noviny otisknou doslovně, jidy si je upraví, popř. požádají telefonicky o podrobnější informace). Hlavně se nám to zdá zbytečné, neboť pokud budou otištěny, tak jsou veřejně přístupné a pokud nejsou pro tisk zajímavé a nikde se neobjeví, tak vlastně jako by nebyly. Navíc tyto zprávy vycházejí z textů zveřejňovaných aktuálně na webové stránce a jsou většinou pouze zkrácené nebo stylisticky upravené pro potřeby novin. Takže otázka zní, jsme povinni vyhovět této žádosti?

Děkuji za odpověď
Zdeněk Ryšavý, radní, Okříšky
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: st leden 21, 2004 2:12 pm    Předmět: Informace pro tisk Odpovědět s citátem

Jak jsem pochopil, je zasílání návrhů článků pro tisk v rovině poměrně neformální. Přesto platí, že v oblasti veřejné správy lze konat jen to, co je zákonem povoleno.
citace:
čl. 2 Ústavy odst 3: Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.
Jde tedy o výkon samostané působnosti dle zákona o obcích:
citace:
§ 7 (1) Obec spravuje své záležitosti samostatně (dále jen "samostatná působnost")

Konkrétně jde o výkon samostatné působnosti del ust. § 5 odst. 4 zákona č. 106/99 Sb. O Voborném přístupu k informacím (InfZ):
citace:
„Povinný subjekt může informace podle odstavce 1 zveřejnit i dalšími způsoby a s výjimkami uvedenými v tomto zákoně může zveřejnit i další informace.“

Jelikož zasílání neprovádí pro obec žádná oddělená soukromá osoba (například soukromý vydavatel místního periodika - naopak jsem pochopil, že Zpravodaj z Okříšek je periodikum vydávané obcí), je toto zasílání vlastně výkonem samostané působnosti. Pokud tedy zasílání návrhů článků tisku provádí obec nebo její orgán (radní, viz Usnesení rady 149/03: Rada jmenuje administrátorem webové stránky obce Okříšky www.okrisky.cz a hlavním redaktorem Zpravodaje z Okříšek pana Zdeňka Ryšavého), pak jde o výkon samostané působnosti obce a ke všem informacím, které se takto vztahují k působnosti povinného subjektu, má žadatel oprávněný přístup.

Pokud by návrhy článků zasílal občan jako svou nepovinnou, soukromou činnost (byl by dobrovolným zpravodajem tiskových redakcí), pak po něm samozřejmě nelze požadovat, aby svou soukromou korespondenci s redakcemi byl povinen dále poskytovat. Avšak upozorňuji na ošidnost takového "úniku" v případě, že jde občana - radního s výše uvedeným pověřením, neboť je vysoce pravděpodobné, že redakce akceptují tyto zprávy právě proto, že mají punc oficiálnosti, takže není třeba ověřovat je z jiného nezávislého zdroje. Nedoporučuji tedy začít tyto zprávy vydávat za čistě soukromou iniciativu, vedlo by to jen ke zbytečným kolizím.

Určitá paradoxnost situace, na kterou poukazujete, je projevem toho, že svoboda informací (otevřenost veřejné správy) má vliv na rozumné přehodnocování technických a organizačních opatření, kterými povinné subjekty svou působnost vykonávají. Ve vašem případě se domnívám, že by bylo správné postupovat zhruba takto:
Pokud v rámci medializace obce zpracujete výtah z některého článku (materiálu) zveřejněného na webových stránkách obce, a zašlete ho tisku, umístil bych ho do rubriky např. "Zasláno tisku".
Pokud by zároveň existovala možnost přihlášení se k odběru novinek na webu obce, pak by je žadatel o tyto informace dostal automaticky. Pokud by tuto službu nevyužíval, a požádal o takovou informaci (ústně či písemně), pak je na místě nejprve postup podle § 6 zák. 106/99 Sb. (InfZ) (odkázání na již zveřejněnou informaci)
citace:
§ 6

Povinnost odkázat na zveřejněnou informaci

(1) Pokud žádost směřuje k poskytnutí zveřejněné informace, může povinný subjekt co nejdříve, nejpozději však do sedmi dnů, místo poskytnutí informace sdělit žadateli údaje umožňující vyhledání a získání zveřejněné informace.

(2) Pokud žadatel trvá na přímém poskytnutí zveřejněné informace, povinný subjekt mu ji poskytne.
, a teprve po opětovném požádání o přímé poskytnutí by byla informace poskytnuta. Poskytnutí by mělo proběhnout tak, že při osobní návštěvě je příslušný text vytištěn z internetu a poskytnut za materiálové náklady, tedy cenu papíru a tisku. Pokud by mělo jít o zaslání, pak stejným postupem a zaslat poštou proti uhrazení materiálových nákladů a poštovného. K vyřízení takové žádosti je lhůta co nejdříve, maximálně však 15 dnů.

Je tedy na vašem zvážení, zda takový či podobný postup nepřinese jen výhody, např. možnost v rubrice Tisk se vždy pochlubit, co bylo kde o obci otištěno.

Na závěr nutno upozornit na další aspekt probírané agendy z hlediska svobody šíření informací (svobody projevu): při předávání informací tisku je ten, kdo tak koná jménem obce a s jejím pověřením, tedy s využitím veřejných prostředků a veřejné autority, respektovat čl. 17 Listiny, tzn. dbát na vyváženost podávaných informací. Analogicky by bylo možné tuto povinnost uvést například dle znění zákona o rozhlasovém a televizním vysílání č. 231/2001 Sb.:
citace:
§ 31 odst. 3: aby bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.


Naposledy upravil O. Kužílek dne po duben 19, 2004 9:21 am, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zdeněk Ryšavý
Anonymní

PříspěvekZaslal: st leden 21, 2004 5:45 pm    Předmět: Informace pro tisk Odpovědět s citátem

Děkuji za podrobnou odpověď, v podstatě odpovídá mému názoru. Jen bych ještě chtěl upřesnit formu žádosti - žadatel totiž chce, abychom mu všechny zprávy zasílali trvale. Jsme poviniirespektovat tuto žádost, t.j. odesílat automaticky? A ještě jedno upřesnění, je možno zasílat třeba souhrn 1x měsíčně?

Děkuji
Návrat nahoru
Helena Šmídová
Anonymní

PříspěvekZaslal: st únor 18, 2004 4:22 pm    Předmět: Re: Informace pro tisk Odpovědět s citátem

Dobrý den, vzhledem k tomu, že pracuji jako mluvčí, mám k této věci vlastní postřeh - TZ dávám na internetové stránky, jejich zkrácenou verzi s okazem na internetové stránky posílám také jako informaci e-mailem zaregistrovaným uživatelům. Občané tak TZ dostanou - pokud by je někdo chtěl odebírat a neužívali bychom uvedenou formu zasílání informací e-mailem, zařadila bych si jej do "novinářského" adresáře - je fakt, že zprávy posílám e-mailem a není to tedy problém. Výsledkem je to, že se zasíláním zpráv občanům není vůbec žádný problém a i když se vždy najdou "věční" stěžovatelé, v tomto případě to prozatím "vychází" bez námitek :)
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group