Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

sazebník úhrad

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Marie Příkaská
Anonymní





PříspěvekZaslal: st leden 28, 2004 10:58 am    Předmět: sazebník úhrad Odpovědět s citátem

Dobrý den,
zajímalo by mne, zda může nastat problém v případě, kdy je vydán sazebník úhrad obce pouze tajemník úřadu, bez usnesení rady obce. Je takový sazebník úhrad všeobecně závazný ?
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2004 9:52 pm    Předmět: sazebník úhrad Odpovědět s citátem

Poskytování informací je samostatnou působností obce, neboť zákon nestanoví, že jde o přenesenou působnost.

Sazebník úhrad, zmíněný v § 5 odst. 1 písm. f zák. č. 106/99 Sb. o svobodném přístupu k informacím (InfZ) vydává rada obce dle § 102
citace:
(2) Radě obce je vyhrazeno

p) plnit úkoly stanovené zvláštním zákonem.
(3) Rada obce zabezpečuje rozhodování ostatních záležitostí patřících do samostatné působnosti obce, pokud nejsou vyhrazeny zastupitelstvu obce nebo pokud si je zastupitelstvo obce nevyhradilo. Rada obce nemůže svěřit starostovi ani obecnímu úřadu rozhodování v záležitostech podle odstavce 2 s výjimkou záležitostí uvedených v odstavci 2 písm. k) a m).

Nemůže tuto kompetenci (dle poslední věty uvedeného ustanovení) svěřit obecnímu úřadu.

V rozporu s tím nejsou tato ustanovení zákona o obcích:

citace:
§ 109
(3) Obecní úřad
c) rozhoduje o poskytování informací žadateli podle zvláštního zákona.34)
------------------------------------------------------------------
34) Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

citace:
§ 110
(4) Tajemník obecního úřadu
e) vydává spisový řád, skartační řád a pracovní řád obecního úřadu a další vnitřní směrnice obecního úřadu, nevydává-li je rada obce.

neboť nejde o uvedený typ rozhodnutí, ale o stanovení výše úhrad formou sazebníku, ani nejde o vnitřní směrnici obecního úřadu.

Sazebník nemá povahu obecně závazné vyhlášky. Ani to není třeba. Problém může nastat tehdy, když Sazebník stanoví neoprávněnou výši a nebyl vydán uvedeným způsobem. Pak by žadatel mohl úhradu podle něj odmítnout.
Všeobecně závazné je zákonem určené oprávnění povinného subjektu požadovat úhradu nákladů, splňujících zákonné podmínky. Sazebník má k této skutečnosti spíše informativní vztah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group