Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Pracovní materiály zastupitelstva

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tomáš Möller
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá leden 23, 2004 11:35 am    Předmět: Pracovní materiály zastupitelstva Odpovědět s citátem

Pracovní materiály pro veřejné zasedání zastupitelstva jsou poskytovány regionálnímu tisku ve stejné době jako jednotlivým zastupitelům (asi 10 dní před jednáním). Mám jako občan nárok (pokud bych požádal) na zasílání těchto materiálů ve stejném rozsahu a ve stejné době jako je obdrží tisk? Na zastupitelstvu bylo občanům sděleno, že tisk je do doby zasedání vázán jakousi "mlčenlivostí" a občan je oprávněn požadovat materiály až přímo na zasedání.
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: po únor 09, 2004 8:46 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Dotaz vlastně směřuje k bližšímu rozboru lhůt pro poskytování informací. Ty jsou, obdobně jako ve správním řádu, v zák. č. 106/99 Sb. (InfZ) stanoveny jako lhůty maximální - "nejpozději do 15 dnů". Povinností úřadu tedy je poskytnout žádanou informaci ihned, jakmile je to možné, nejpozději však ve stanovené lhůtě. Pokud je informace v určité lhůtě poskytnuta jednomu žadateli, je zřejmé, že je možné ji poskytnout i jinému žadateli. Každý má stejné právo na přístup k informacím. Jakmile je informace poskytnuta tisku, nelze ji odepřít komukoliv jinému. Omezení s odkazem na dohodu o "embargu" není přípustné. Naopak by to představovalo závažný zásah do svobody projevu, neboť by se zabraňovalo, aby se v daný okamžik kdokoliv jiný než úřad kvalifikovaně k věci vyjádřil pro sdělovací prostředky.

Jiné hledisko je, zda jde o informace, které je úřad povinen na žádost poskytnout. Embargovat lze jen takové informace, které z jiného důvodu nepodléhají poskytnutí dle InfZ, např. proto, že jsou nehotové (například připravený projev prezidenta poskytnutý médiím lze (dohodou) embargovat, protože teprve jeho přednesením jej lze považovat za "hotovou informaci". Předem poskytnutý text byl tedy vztahem mimo režim InfZ, odvozeným od obecné aktivní povinnosti úřadů infromovat o své činnosti veřejnost, zejména přes sdělovací prostředky (čl. 17 odst. 5 Listiny)).
Podklady pro jednání zastupitelstva, které mají definitivní povahu (např. usnesení rady, důvodová zpráva k usnesení rady, radou navržené usnesení zastupitelstva apod.) však jsou hotovými informacemi. Stejně tak různé věcné podklady. Na žádost tedy musejí být poskytnuty nejpozději ve stejném okamžiku, jako tisku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group