Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

informace o kvalitě bytu - postup MěU

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Olga Spáčilová
Anonymní

PříspěvekZaslal: ne září 21, 2003 7:59 pm    Předmět: informace o kvalitě bytu - postup MěU Odpovědět s citátem

Dobry den,
jsem najemnici obecniho bytu, ktery ma po 20,ti letech prejit do meho vlatnctvi. Od nastehovani po dostavbe jsem byla několikrát na MěÚ ve Slavkově zeptat se, co mám dělat proti nadměrné vlhkosti v bytě a plesnivění vnějších rohů. Vždy mi bylo sděleno, že jde o novostavbu a je třeba větrat. Pak už mi s přítelem došla trpělivost a loni 18.12.2002 jsem na město zaslali písemnou reklamaci na nekvalitní okna a promrzání 2 rohů a následné plesnivění. Proběhlo několik návštěv z města, ze stavební firmy a i jakýsi odborník z VŠ u nás byl. Náš byt byl snímkován termokamerou. Reklamace podali i jiní obyvatelé z obecních bytovek, kterých je 64. V jném bloku měřili v některém bytě vlhkost vlhkoměrem a pak to měl vše vyhodnotit nezávislý odborník z VŠ. Dne 01.08.2003 jsme zsalali stížnost panu starostovi na pomalý průběh vyřizování reklamace. Během jednoho dne měli obejít pracovníci města z bytového odboru a investičního odboru všech 64 bytů a sepsat námitky jejich obyvatel. K nám se do
stavil i pan starosta. Při této návštěvě jsme se dozvěděli od zástupce investičního a rozvojového odboru města Slavkova u Brna, že - nemáme nárok znát žádné výsledky proběhlých měření termokamerou a vlhkoměrem, ani závěr ke kterému došel nezávislý odborník, protože jsem nájemci obecního bytu a tudíž je to pouze zálžitost města. Z toho nám docela spadla brada. Nemáme ani nárok znát výsledky jednání se stavební firmou, protože je to věc města a Průmstavu. Taky nemáme důvod si myslet, že se alespoň 4 měsíce nic neděje. A už vůbec nemáme co trvat na tom, aby opravy proběhly do zahájení topné sezony 2003, protože jak bude vše probíhat rozhodne město.
Je to opravdu pravda, že namáme nárok na žádné informace o vyřizování reklamace a postupu města vůči Průmstavu? A že také nemáme nárok znát žádné závazné lhůty pro provedení oprav? Také jsme žádali o informaci ohledně tepelných koeficientů u oken a skel - také nám je nechtějí sdělit. Nějak se nám nezdá, že máme jen bydlet a držet ústa a krok. Máme 1,5 letého syna a za měsíc se nám narodí další potomek. Pobyt pro dítě v místnostech s plísní se nám fakt dost nelíbí.
Co můžeme dělat? Jak se můžeme bránit? Přítel tvrdí, že na všechny požadované informce máme podle zákona o informacích nárok do 1 měsíce od vznesení dotazu. Jsem z toho docela v šoku. Musí nám starosta na naši ztížnost z 01.08. odpovědět písemně, nebo ta návštěva vše uzavřela?
Ach jo.
Těším se na věši odpověď
Olga Spáčilová
Slavkov u Brna
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: po září 22, 2003 5:49 pm    Předmět: informace o kvalitě bytu - Dotaz na postup MěU Odpovědět s citátem

Máte právo na všechny informace, které úřad má, a které nejsou chráněné (např. osobní údaje jiných osob). Žádná z informací, které popisujete, zjevně není a nemůže být chráněná. Požádáte-li o ně dle zákona č. 106/99 Sb., je úřad povinen poskytnout Vám je do 15 dnů.

Jiná otázka bude, zda a jak tyto informace úřad má, které z nich mají podobu formalizovaného dokumentu nějakého orgánu obce (např. rozhodnutí o opravách?). Podle toho, jak tyto informace reálně existují (jak kde leží v papírové či jiné podobě, ve spise, v počítači apod.), bude provedeno jejich poskytnutí. Pouze v případě, že by bylo potřeba nějak nesmírně složitě vyhledat velké množství informací, vznikl by nárok úřadu požadovat úhradu nákladů za vyhledání. Jinak může požadovat jen materiálové náklady, tj. v zásadě náklady na kopírování.

Základní informace, např. zda výsledkem měření je, že byt splňuje či nesplňuje hygienické normy, zda je rozhodnuto provést opravu, zda vlastník věc reklamuje o dodavatele apod., musí úřad poskytnout zcela jednoznačně.

Pokud na žádost o takovou informaci úřad neodpoví nebo takové informace neposkytne, je třeba po marném uplynutí 15 (+ pro jistotu dvou až tří) dnů podat odvolání. Pokud odvolání nebude kladně vyřízeno, je třeba podat žalobu a domáhat se svého práva soudně.

Upozorňuji, že toto je pohled jen z hlediska práva na přístup k informacím od úřadu veřejné správy. Vedle toho jistě máte k disposici postup, daný vztahem vlastník - nájemník, podle občanského zákoníku a předpisů, upravujících nájem bytu. To však není předmětem zájmu této poradny.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: