Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Nájemnící v obecním domě

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pražský
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá září 19, 2003 12:31 pm    Předmět: Nájemnící v obecním domě Odpovědět s citátem

V minulých letech mohli nájemníci v obecním domě vědět, kdo s nimi v domě bydlí a kolik osob je v jednotlivých bytech hlášeno(nejde o jména, ale pouze o počet lidí) pro kontrolu vyúčtování služeb v neposlední řadě i z důvodů bezpečnostních ji správní firmy ani Úřad MČ nechce sdělit. Je tento postup správný? Jakou možnost kontroly potom mají nájemníci jestli pár poctivců neplatí služby za nepřihlášené nájemníky. Děkuji za odpověď.
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: po září 22, 2003 5:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jde o velmi zajímavý dotaz. Zasahuje do oblasti, ležící též mimo dopad zákona č. 106/99 Sb., do oblasti přístupu k informacím nikoli na základě vztahu veřejná správa - občan, ale na základě ochrany spotřebitele. I to je poměrně rozsáhlá oblast obecného přístupu k informacím.

Při rozboru dané sitauce dospívám k názoru, že koneční spotřebitelé (zde například teplé vody) mají právo získat od majitele bytu v rámci rozúčtování nákladů též informaci o tom, kolik osob je uvedeno jako uživatelé ke každému koncovému spotřebiteli. Ovšem jen tehdy, pokud neexistuje jiný způsob měření dodaného média (např. vodoměry) nebo jiná dohoda o rozúčtování, a nelze tedy než rozpočítat dle počtu osob. Vyplývá to z toho, že například příslušná VYHLÁŠKA č. 372/2001 Sb. Ministerstva pro místní rozvoj, kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele uvádí v odst. 6 § 5 Rozúčtování nákladů na poskytování teplé užitkové vody v zúčtovací jednotce, že "V zúčtovací jednotce, ve které u konečných spotřebitelů nejsou instalovány vodoměry, vlastník spotřební složku rozdělí podle průměrného počtu osob užívajících byt nebo nebytový prostor v zúčtovacím období a nebo v případě dohody všech konečných spotřebitelů podle poměru velikosti podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové podlahové ploše bytů a nebytových prostor v zúčtovací jednotce." Dále pak tentýž předpis uvádí v odst. 3 § 7 Vyúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody konečným spotřebitelům, že "Vlastník seznámí konečného spotřebitele na jeho žádost s podklady, ze kterých vyúčtování vychází, případně se způsobem rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi ostatní konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce."

Protože údaj o počtu osob, užívajících byt, nelze považovat za chráněný osobní údaj (zákon o ochraně osobních údajů) ani za projev osobnosti (dle občanského zákoníku), není zde překážka, aby vlastník takový údaj poskytl. Ovšem znovu zdůrazněno - jen tehdy, kdy tento údaj skutečně slouží jako nutný k vyčíslení rozúčtování.

Dopad zákona č. 106/99 Sb. na případy, kdy vlastníkem je subjekt veřejné správy, zde bude nulový, protože vlastník smí tyto údaje získat a pracovat s nimi ve smyslu poskytnutí podle zákona č. 106/99 Sb. jen tehdy, pokud je potřebuje na základě zákonného oprávnění - a to jsou jen ony případy, kdy neexistuje jiný způsob rozúčtování.

Pro úplnost lze uvést situaci, kdy by vlastník získal od koncových spotřebitelů souhlas s poskytováním této informace např. v rámci domu. Pak ji samozřejmě může poskytnout, i když není potřebná pro vyúčtování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group