Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Nahlížení do spisu v tr. řízení

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
A.Kobylka
Anonymní

PříspěvekZaslal: ne srpen 10, 2003 1:39 pm    Předmět: Nahlížení do spisu v tr. řízení Odpovědět s citátem

Státní zastupitelství mému příteli v řízení v němž figurujë jako poškozený odmítlo umožnit udělat kopii ze spisu. Šlo o posudek soudního znalce o jeho zdravotním stavu po dopravní nehodě. Umožnilo pouze nahlédnout prezenčně do spisu. Přitom přítel posudek potřebuje pro paralelně probíhající řízení ve věci zákonné odpovědnosti před pojišťovnou.

Lze zde nějak aplikovat zákon 106/99, nebo zákon o ochraně osobních údajů (právo na výpis osobních údajů vedených úřadem)?
Návrat nahoru
A.Kobylka
Anonymní

PříspěvekZaslal: ne srpen 10, 2003 7:25 pm    Předmět: Doplnění Odpovědět s citátem

Tak jsem si ještě prostudoval 106/99 Sb. a trestní řád par. 65 . Bohužel jsem zjistil, že otevřené trestní spisy jsou vyloučeny z režimu zákona 106/99 Sb a to i vůči osobám zůčastněným.

Nahlížení do spisu je upraveno v par. 65. Zde je uvedeno, že i poškozený a jeho zmocněnec má právo nahlížet do spisu, na vlastní náklady si pořizovat kopie či opisy. Jenže například Státní zastupitelství Praha 2 to údajně interpretuje tak, že když si přinesete kopírku (doufám, že ne na baterie :))) ), tak si můžete udělat kopii ze spisu. Služby jejich kopírky Vám však neposkytnou ani za úhradu a samozřejmě spis nesmí opustit spisovnu.

To podle mne zakládá diskriminaci těch, co prostě nemají na pořízení přenosné kopírky,....

Co s tím? Dal by se uplatnit pragraf 12 odst. 2 ze zákona na ochranu osobních údajů, že správce osobních údajů (osobní údaj=jakýkoliv údaj týkající se určeného nebo určitelného subjektu údajů - čili asi i lékařský posudek ve spisu) je povinnen:
citace:
"jednou za kalendářní rok bezplatně, jinak kdykoli za přiměřenou úhradu nepřevyšující náklady nezbytné na poskytnutí informace, subjektu údajů na základě písemné žádosti poskytnout informace o osobních údajích o něm zpracovávaných, pokud tento zákon nebo zvláštní zákon nestanoví jinak"
?
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: út srpen 12, 2003 4:44 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Na danou situaci se vztahuje obecný postup podle zákona č. 106/99 Sb. (InfZ), protože jde o obecný zákon upravující přístup k informacím. K jeho ust. § 11 odst. 4, které pro obecnou množinu žadatelů vylučuje přístup k informacím o probíhajícím trestním řízení, je nutno jako ustanovení zvláštního zákona uplatnit § 65 trestního řádu soudního (TŘ), která toto poskytnutí umožňuje výslovně vůči určitému okruhu definovaných osob (obviněný, poškozený a zúčastněná osoba). To znamená, že pro technickou formu poskytnutí informace se uplatní jak ust. § 14 odst. 3 písm. c) InfZ , tak i specielně § 65 odst. 1 TŘ. Ve výsledku tedy zúčastněná osoba (pokud jí opravdu žadatel je) má právo na pořízení kopie (TŘ upřesňuje, že na vlastní náklady), písemně anebo na paměťových médiích.
Odmítnutí udělat kopii v dané situaci nelze hodnotit jinak než jako nepřijatelnou aroganci, šikanu a též porušení práva, které je dáno InfZ a též v § 65 TŘ.
V obecné teorii o přístupu k informacím se vždy vychází z toho, že technické aspekty přístupu k informacím jsou nedílnou součástí samotného přístupu a blokování přístupu cestou technických obtíží nutno posuzovat jako samotné odepírání informací. Navíc státní zastupitelství je povinno uplatňovat celý právní řád, a to včetně Ústavy, takže například v tomto řekněme nejasném bodu vycházet z čl. 2 odst. 3 Ústavy: "Státní moc slouží všem občanům...". Neboli v okamžiku kdy je právní úprava ne zcela konkrétní, vyložit ji tak, že je třeba občanovi posloužit. Dále je třeba vycházet z obecné zásady, že tam, kde je občanovi ve styku se státní mocí přiznáno právo, de facto se tím stanoví povinnost státní moci tomuto právu umožnit naplnění.

Doporučuji podat žádost dle zák. č. 106/99 Sb. ve výše uvedeném smyslu, pokud máte chuť a nervy podstoupit celý proces prosazení práva, tj. odvolání a soud.

Doporučuji též na tuto situaci podat stížnost k Nejvyšší státní zástupkyni (interní předpis Státního zastupitelství o poskytování informací 11/2000 POKYN OBECNÉ POVAHY nejvyššího státního zástupce ze dne 13. prosince 2000 tento detail výslovně neupravuje).
Adresa
Nejvyšší státní zástupkyně
Jezuitská 4
660 55 Brno


Telefon 542 512 111
Fax 542 219 621
Email posta@nsz.brn.justice.cz; nsz@nsz.brn.justice.cz

Zároveň je možné použít Vámi uvedené ustanovení zákona o ochraně osobních údajů. Lze předpokládat, že státní zastupitelství na takový postup bude reagovat podrážděně, s údivem a snahou jakýmkoli překroucením výkladu jej překazit.

A zároveň se dnes poměrně dost začaly používat digitální fotoaparáty, které tuto aroganci některých úředníků elegantně překonávají. Lze tedy při nahlédnutí na své náklady pořídit digitální fotografii dokumentu, a v počítači ji zpracovat na vytisknutelný dokument.

Prosím podejte o svém případném dalším postupu zprávu, která poslouží mapování problematiky přístup k informacím, na moji e-mailovou adresu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Arnošt Kobylka
Anonymní

PříspěvekZaslal: po září 08, 2003 9:59 am    Předmět: Jak to dopadlo Odpovědět s citátem

Základní problém byl, že jsme byli v roli poškozeného a tak přítel nechtěl zbytečně dráždit státní zástupkyni, která ovlivní míru odškodnění. (Rozhodně nechtěl se kvůli odškodnění ještě občansko-právně soudit. :? )

Nakonec byl spis předán jako obžaloba k soudu a tam již prý kopii udělají bez potíží.....
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group